در گفت و گو با كار و درآمد مطرح شد

وزارت کار وزارت حفظ اشتغال است نه اشتغال!

وزارت کار وزارت حفظ اشتغال است نه اشتغال! یک فعال حوزه کار برنامه های وزیر پیشنهادی کار را اقتصاد محور و نزدیک به حوزه اختیارات وزارت اقتصاد دانست اما ابراز امیدواری کرد وزیر پیشنهادی کار در صورت کسب رأی اعتماد دو خواسته مهم کارگران که توجه به مبحث امنیت شغلی و بحث معیشت در تعیین حداقل دستمزد کارگران را با جدیت دنبال کند.ناصر چمنی ضمن اشاره به برنامه های وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار نمود: با برنامه ای که ایشان عرضه کرده معتقدم که باید بعنوان وزیر اقتصاد معرفی می شد نه وزارت کار چون که با مطالعه برنامه های وی دیدگاه ایشان را به وزارت اقتصاد نزدیک تر دیدم.

وی افزود: فکر می کنم حوزه اختیارات وزارت اقتصاد در برنامه ایشان بیشتر نمود دارد در حالیکه وزارت کار، وزارت خانه ای است که با مباحث معیشتی و رفاهی مردم بیشتر سر و کار دارد تا مسایل کلان اقتصادی و باید بپذیریم که وزارت کار وزارت اشتغال نیست بلکه حفظ اشتغال آن هم در حوزه روابط کار است بنابراین برنامه وی را اقتصاد محور می دانم.

این فعال حوزه کار اضافه کرد: انتظار داشتیم در برنامه ایشان به امنیت شغلی بیشتر توجه گردد چون هم اکنون ۹۷ درصد قراردادهای کار موقت است ولی با مطالعه برنامه ها به مسائل در ارتباط با جامعه کارگری ورود نکرده و بیشتر سرفصلهای کلی بوده است.

چمنی در توضیح بیشتر و در پاسخ به این پرسش که نسبت به مبحث تعیین حداقل مزد در برنامه ایشان چه نظری دارد؟ اظهار داشت: اگر معیشت را در بحث تعیین حداقل مزد در نظر نگیریم حقوق کارگران با نرخ تورم به جایی نمی رسد. درست است که ایشان در برنامه خود اعلام نمودند که حداقل مزد باید به معیشت نزدیک باشد ولی از آن طرف تاکید کرده که اعلام نرخ دستمزد باید متناسب با تورم باشد در حالیکه بحث معیشت بسیار مهم می باشد و حقوق کارگران بدون محاسبه هزینه های معیشت و تنها به استناد نرخ تورم بانک مرکزی تاثیری در وضع معیشت آنها نمی کند.

وی با بیان این نظر که بند دو ماده ۴۱ تاکید دارد که در تعیین حداقل مزد باید هزینه سبد معیشت کارگران هم مدنظر قرار گیرد، اظهار نمود: ماده ۴۱ قانون کار تنها یک بند تورم ندارد و ایشان باید به تبصره دو ماده ۴۱ هم ورود می کرد که امیدواریم در صورت ورود به وزارت کار این مسأله مهم را مدنظر قرار بدهند.

این فعال حوزه کار ایجاد ۷۰۰ هزار شغل را که عبدالملکی بر ایجاد آن در کمیته امداد اهتمام داشته به فال نیک گرفت و اظهار داشت: اگر این آمار یقین داشته باشد میتوان اظهار داشت که صد درصد آمار بیکاری ما پایین می آید منتها باید ببینیم که این شغلها چگونه بوجود آمده است؟

چمنی اظهار داشت: در برنامه وی برخی قسمتها مثل وجود پنج میلیون بیکار و اجبار به ایجاد یک میلیون شغل در هر سال را قبول داریم ولی بحث اجرای این برنامه و عرضه راهکار برای تحقق آن با عنایت به شرایط موجود مهم می باشد.


منبع:

1400/06/02
10:43:07
5.0 / 5
197
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است