قوانین زائد بخش تعاون را حذف کنید!

قوانین زائد بخش تعاون را حذف کنید! به گزارش کار و درآمد یک فعال تعاونی حذف زائد و دست و پا گیر از بخش تعاون را خواهان شد و با تکیه بر کیفی سازی هرچه بیشتر تعاونی ها به جای آمارهای کمّی، ابراز امیدواری کرد: با برنامه هایی که وزیر تعاون برای بهبود و تقویت بخش تعاوندر نظر دارد، بخش تعاون به سهم و جایگاه واقعی خود در اقتصاد برسد.هادی ابوی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به مزیت های بالای بخش تعاون اظهار نمود: ما از راه بخش تعاون می توانیم به اهداف کلان اقتصاد در کشور دست پیدا نماییم اما به شرط این که تشکیل تعاونی، واقعی باشد. این که تنها به آمار کمّی تعاونی ها دقت کنیم و آمار تشکیل و راه اندازی تعاونی ها در کشور را بالا ببریم و رویکرد ما صرفا تشکیل تعاونی باشد بدون آنکه به بحث کیفی سازی تعاونی ها بپردازیم به سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون دست پیدا نمی نماییم.

امید به ارتقای جایگاه تعاون در اقتصاد

وی سپس به تاکید وزیر تعاون در مورد تقویت تشکل های تعاونی و افزایش سهم این بخش در اقتصاد اشاره نمود و اظهار داشت: صحبت های ایشان در مورد ارتقای سهم بخش تعاون، بهبود فضای کسب و کار تعاونی و تقویت بانک توسعه تعاون مایه دلگرمی تعاونگران و جای امیدواری است و امیدواریم با برنامه های ایشان بخش تعاون که سالها مظلوم واقع شده به سهم و جایگاه واقعی خود در اقتصاد برسد.

کاهش مداخلات دولتی و حذف قوانین زائد

این فعال تعاونی، یکی از علل نبود انگیزه برای تشکیل تعاونی را وجود قوانین دست و پاگیر دانست و با اشاره به اینکه باید مداخلات دولتی در تعاونی ها بعنوان تشکل های مردم نهاد کمتر و استقلال آنها حفظ شود اضافه کرد: تشکیل کمیته مقررات زدایی در بخش تعاون باعث گسترش و تقویت هرچه بیشتر تعاونیها خواهد شد.
ابوی ضمن اشاره به در پیش بودن هفته تعاون و تبریک این هفته به تعاونگران از نقش موثر تعاونی ها در معیشت آحاد جامعه سخن گفت و اضافه کرد: در حال حاضر بخشی از معیشت کارگران به تعاونی ها گره خورده است. تعاونی ها می توانند خدمات ارزانقیمت به جامعه کارگری و بازنشسته و دیگر اقشار جامعه ارائه نمایند و دولت از راه شبکه تعاون، کالای مورد نیاز آنها را در اختیارشان بگذارد.


پایین بودن هزینه ایجاد شغل در بخش تعاون
وی به صورت خاص به هزینه در بخش تعاون به پرداخت و اظهار داشت: اگر هزینه ایجاد شغل را در بخشهای مختلف بررسی و محاسبه نماییم شاید در بخش تعاون این هزینه یکصدم باشد. به عبارتی اشتغالزایی در بخش تعاون کم هزینه است و زودتر به نتیجه می رسد بنابراین انتظار داریم با عنایت به این مسأله و همینطور مزیت های بالایی که تعاونی ها دارند، توسعه کسب و کارهای تعاونی در کشور را بیشتر از پیش شاهد باشیم.

محرومیت تعاونی ها از تسهیلات بانکی

این تعاونگر، مشارکت و کار جمعی را از خصوصیت های بخش تعاون برشمرد و تصریح کرد: برای تحقق اهداف متعالی بخش تعاون باید تعاونی های فراگیر ایجاد نماییم تا در کنار افزایش قدرت رقابت، مسایل اقتصادی هر صنف وگروه برطرف شود.

به گفته وی هم اکنون تعاونی ها از حمایت مالی و دریافت تسهیلات بانکی محرومند چون بانکها تسهیلات خویش را به بخشهایی می دهند که بازگشت پول در آنها سریعتر است.
منبع:

1400/06/09
10:14:02
5.0 / 5
214
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است