آغاز اصلاح قوانین بخش تعاون

آغاز اصلاح قوانین بخش تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بررسی لایحه اصلاح قوانین حوزه تعاون در نشست کمیسیون اقتصادی مجلس آگاهی داده و گفته است 45 روزه اصلاحات لایحه را به مجلس می برد.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، حجت عبدالملکی با اشاره به ضرورت اصلاح قانون بخش تعاون می گوید: در رابطه با اصلاح قوانین حوزه تعاون کارهای خیلی خوبی طی این سالها انجام شده است ولی از آنجائیکه در دولت جدید در جریان جزییات تحولات این سالها نیستیم قرار شد تا یک بازبینی مجدد در آنچه که در کمیسیون اقتصادی صورت گرفته صورت گیرد.

آنطور که وزیر تعاون گفته، ظرف ۴۵ روز اصلاحات لایحه تقدیم نمایندگان در کمیسیون اقتصادی خواهد شد.

حجت اله عبدالملکی در جریان کسب رأی اعتماد از مجلس قول مساعد داد که قوانین بر زمین مانده بخش تعاون را اجرائی کند.

به اعتقاد وی، باوجود آنکه در ادغام سه وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بخش تعاون ظلم شده اما هرجا توسعه تعاونیها اتفاق افتاده آسیبهای اجتماعی کمتر شده است.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی طبق قانون سیاست های اصل ۴۴ سهم بخش تعاون از اقتصاد ملی به تعاون باید به ۲۵ درصد می رسید ولی حالا این سهم حدود ۳.۵ درصد است.

پیش از این دبیرکل اتاق تعاون ایران، اجرای قوانین در رابطه با بخش تعاون و توجه به توسعه کیفی تعاونیها را خواهان شده بود.

بسیاری از کارشناسان و فعالان تعاونی نیز حضور عبدالملکی در وزارتخانه را زمینه ساز ایجاد تحول و فرصت های بزرگ برای بخش تعاون دانسته و بر لزوم مقررات زدایی از بخش تعاون و استفاده از ظرفیتهای بخش مردمی تعاون تاکید کرده اند.

هادی ابوی فعال تعاونی در گفت و گو با ایسنا، یکی از علل نبود انگیزه برای تشکیل تعاونی را وجود قوانین دست و پاگیر دانسته و می گوید: تشکیل کمیته مقررات زدایی در بخش تعاون سبب گسترش و تقویت هرچه بیشتر تعاونیها خواهد شد.

وی بر لزوم کاهش مداخلات دولتی در تعاونی ها و حذف قوانین زائد از بخش تعاون تاکید دارد.

رضا محمودی درخش کارشناس حوزه تعاون نیز در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اجرای سند توسعه بخش تعاون، می گوید: سند توسعه بخش تعاون یک سند فرابخشی است و برای اجرا، همکاری همه وزارتخانه ها و دستگاهها را می طلبد چون لازم است در بحث مالیات، ثبت و مسایل بانکی همه دستگاههای مربوطه به کمک بیایند و مجلس نیز حمایت لازم را برای اجرائی شدن قانون صورت دهد.

به گفته وی، اجرا نشدن قوانین حوزه تعاون ناشی از عدم باور برخی مسئولان و نگاه های متضاد به کارکردهای این بخش بوده است.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هفته های اخیر از بی مهری های بسیاری که در سالهای قبل نسبت به بخش مردمی تعاون شده و در کاهش اعتماد عمومی موثر بوده انتقاد کرده بود.

او از بخش تعاون بعنوان بخش مورد علاقه خود نام برده و اجرای قوانین بر زمین مانده بخش تعاون همچون سند توسعه بخش تعاون، تسهیل و توسعه کسب وکارها در زمینه تعاون و طراحی شاخص کسب وکار بخش تعاون را از مهمتریت برنامه های خود در وزارت تعاون اعلام نموده است.
1400/06/25
14:39:08
5.0 / 5
232
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تعاونی , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است