تلاش های فراوان برای كاهش مطالبات غیر جاری؛

مطالبات معوق بانک ایران زمین کاهشی شد

مطالبات معوق بانک ایران زمین کاهشی شد کار و درآمد: از آنجا که افزایش تسهیلات غیرجاری برای بانکها تنها یک زنگ هشدار نیست و رشد آن در طولانی مدت توان رقابت را از بانک می گیرد و به سمت ورشکستی سوق می دهد؛ بانک ایران زمین با تحولات کاری به وجود آمده و همین طور راهبری مناسب توانسته در زمان کوتاه، حجم تسهیلات غیرجاری خودرا کم کند.


به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین، ازجمله مشکلات نظام بانکی در اقتصاد ایران افزایش حجم تسهیلات غیرجاری (مطالبات معوق) است. وجود مطالبات غیرجاری، آثار منفی بسیاری برای بانکها و مؤسسات مالی به همراه داشته و حتی می تواند آنها را به مرز ورشکستگی هدایت کند و با بحران های پیدا و پنهان زیادی همراه سازد. چاره نیندیشیدن در این خصوص، ضمن آنکه هرسال بخش مهمی از دارائی های بانکها را ناکارآمد می کند، آثار مستقیم آن نیز بر نتیجه کارکرد و سودآوری اینگونه مؤسسات در قالب هزینه مطالبات مشکوک الوصول سایه می افکند. درنهایت استمرار این وضعیت، بانکها را با ریسک مواجه کرده و در سطوح مختلف، رتبه اعتباری آنها را به شدت کاهش داده و موقعیت آنها را متزلزل می کند. در نتیجه آثار مستقیم آن کاهش میزان سود هر سهم بانک و کاهش ارزش سهام در بازار معاملات سهام، یعنی کاهش ثروت سهامداران آنست. این مساله همین طور بصورت غیرمستقیم تأثیر بر نگرش مردم در مورد بانک و کاهش درجه ی اعتماد آنان، اثر خواهد داشت. توجه به این مساله سبب می گردد مدیران بانکها و مؤسسات اعتباری به مسئله ریسک و نحوه مدیریت آن درهمه ابعاد محتمل (نقدینگی، اعتباری، عملیاتی و …) توجه ویژه ای کنند. پس توجه به میزان مطالبات غیر جاری بانکها و آگاهی مسئولین از شیوه اقدام برای کاهش آن، می تواند درراستای شفاف سازی واصلاح شرایط حاکم بر نظام پولی و بانکی کشور، بسیار مؤثر و کارگشا باشد. به سبب دستورالعمل های بانک مرکزی در مورد طبقه بندی دارائی ها، تسهیلات اعطایی باتوجه به کیفیت به ۴ دسته به شرح زیر طبقه بندی می شود. کیفیت هر فقره تسهیلات بر پایه سه عامل (زمان، وضعیت مالی مشتری و صنعت یا رشته فعالیت ایشان) ارزیابی می شود.
۱- طبقه جاری: در این طبقه، پرداخت اصل و سود تسهیلات و یا بازپرداخت اقساط در سررسید صورت گرفته و یا حداکثر در فاصله ۲ ماه از سررسید اقساط قرارداد پرداخت گردد.
۲- طبقه سررسید گذشته: دراین طبقه، از تاریخ سررسید اصل و سود تسهیلات و یا تاریخ قطع بازپرداخت اقساط بیش از ۲ ماه گذشته است، لیکن تأخیر در بازپرداخت بدهی هنوز از ۶ ماه تجاوز نکرده است.
۳- طبقه معوق: دراین طبقه، اصل و سود تسهیلاتی که بیش از ۶ ماه و کمتر از ۱۸ ماه از تاریخ سررسید و یا از تاریخ قطع بازپرداخت اقساط سپری شده و مشتری هنوز برای بازپرداخت مطالبات بانک اقدامی نکرده است.
۴- طبقه مشکوک الوصول: دراین طبقه، مبلغ کل اصل و سود تسهیلاتی که بیش از ۱۸ ماه از سررسید و یا از تاریخ قطع بازپرداخت اقساط آنها سپری شده و مشتری هنوز اقدامی در امتداد بازپرداخت بدهی خود انجام نداده است. همین طور مطالبات بانک بابت اعتبارات اسنادی و ضمانت نامه های پرداخت شده، زمانی که حداکثر طی ۲ ماه به حیطه وصول درنیاید، بطور مستقیم به طبقه مشکوک الوصول منتقل می گردد.
نکته دوم این که آن بخش از مطالبات بانکها که صرف نظر از تاریخ سررسید به دلایلی همچون ورشکستگی و یا علل دیگر قابل وصول نباشند، با تصویب هیئت مدیره بانک، بعنوان مطالبات سوخت شده تلقی و از حساب ها خارج می شوند. اما اگر به هر علت مقرر شد، مانده تسهیلات مذکور در حساب های بانک باقی بماند، لازم است مانده مذکور در طبقه مشکوک الوصول منظور گردد.
باید گفت که، افزایش مطالبات معوق بانکی نتایج بسیار ناگواری بر پیکره اقتصاد کشور بر جای می گذارد که اثرات این پیامدها را می توان در سه بخش مشاهده کرد: ۱- تأثیر افزایش مطالبات بانکی بر کاهش اطمینان مردم به شبکه بانکی (سپرده گذاران، متقاضیان تسهیلات و سهامداران) ۲-آثار بد افزایش مطالبات بانکی بر اقتصاد کشور به سبب کاهش نقدینگی (افزایش بیکاری، تعطیلی واحدهای تولیدی و کاهش تولید ناخالص ملی و آثار منفی بر بازار سرمایه) ۳- نتایج افزایش مطالبات معوق بر شبکه بانکی، شامل: کاهش توان بانکها در اعطای تسهیلات جدید، کاهش نقدینگی بانکها در پی خروج و کاهش منابع قابل تخصیص، کاهش سودآوری بانک ها، کاهش ارزش بازار و قیمت سهام بانک ها، افزایش خطر و کاهش رتبه بانک ها، کاهش دسترسی و بهره برداری از منابع بین المللی، منظور نمودن درآمدهای تحقق نیافته به درآمدهای قطعی.
از این رو، بانک ایران زمین طی سالهای اخیر کوشش های زیادی برای کاهش مطالبات غیر جاری انجام داده و بررسی ها نشان میدهد این تلاش ها به نتایج مطلوب رسیده است. بطوریکه بر طبق گزارش بانک مرکزی، از زمستان سال ۹۷ تا آخر سال ۱۳۹۹ نسبت تسهیلات غیرجاری به کل تسهیلات (ریالی و ارزی) از ۱۰ درصد به ۸٫۵ درصد کم شده است. این میزان برای بانک ایران زمین حدود ۵٫۲ درصد است.
م. خمنبع:

1400/07/06
10:58:25
5.0 / 5
207
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است