گامهای تدریجی دولت مردمی برای رفع مشكلات كشور

تحقق طرح تبدیل اراضی شیبدار گلستان به باغ های مثمر نیازمند تدبیری ویژه

تحقق طرح تبدیل اراضی شیبدار گلستان به باغ های مثمر نیازمند تدبیری ویژه ایرنا- طرح توسعه و تبدیل ۱۱۰ هزار هکتار اراضی کم بازده و شیبدار واقع در نوار جنوبی گلستان از بندرگز تا مراوه تپه به باغ های مثمر با گذشت ۱۸ سال از آغاز اجرای آن به کُندی پیش می رود که باید برای تحقق این نیاز ضروری بخش کشاورزی استان تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.


به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا، طرح تبدیل اراضی کم بازده و شیبدار گلستان به باغ های مثمر با هدف حفظ منابع آب و خاک، پیشگیری از بروز سیلاب های فصلی و خسارات مالی، جانی و روحی آن، ایجاد درآمد و اشتغال پایدار برای جوامع محلی و افزایش تولیدات باغی و خودکفایی در آن از سال ۸۲ در این استان شمالی شروع شد و به قول متولیان امر از مجموع ۱۱۰ هزار هکتار اراضی مستعد این طرح در استان تا کنون ۲۷ هزار و ۵۰۰ هکتار آن به باغ مثمر تبدیل گشته است.
ضرب آهنگ کُند عملیات اجرایی این طرح در ۱۸ سال قبل که به طور متوسط سالی حدود هزار و ۶۰۰ هکتار بوده و ادامه این روند تا تبدیل ۸۲ هزار و ۵۰۰ هکتار باقی مانده آن به ۵۰ سال زمان نیاز دارد که به اعتقاد کارشناسان، زمان بسیار طولانی است و مسئولان باید راهکاری مناسب برای کوتاه کردن این مسیر بیابند.
این طرح مهم بخش کشاورزی گلستان به اعتقاد کارشناسان امر با تلاش جهادی دولت سیزدهم تمام می شود تا بتوان روی توسعه را برای این بخش اقتصادی استان فراهم نمود و همینطور بهره برداران هم از عرصه های کشاورزی بهره برداری علمی کنند.
شتاب بخشی به عملیات اجرایی این طرح ملی و مزایای ذکر شده برای آن در بخش های مختلف از ایجاد درآمد و اشتغال پایدار برای جوامع محلی گرفته تا ایجاد پوشش مناسب گیاهی به منظور حفظ خاک و جلوگیری فرسایش آن، پیشگیری از بروز سیلاب های فصلی و خسارات آن که در سالهای اخیر به جهت تغییرات اقلیمی و آب هوایی جهان و کشورمان با کمترین بارش رگباری و نقطه ای شاهد جاری شدن سیلاب و خسارات ناشی از آن هستیم، امری ضروری و انکار ناپذیر است.
نکته ای که استاندار گلستان ۲۵ آذر سال گذشته در مراسم متمرکز شروع عملیات اجرایی طرح توسعه باغ های در اراضی شیبدار این استان به آن اشاره و سرعت بخشی به این طرح را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت که تبدیل اراضی شیبدار به باغ های مثمر از فرصت های مناسب برای توسعه گلستان است.
حفظ خاک، ایجاد درآمد، اشتغال پایدار و خودکفایی
هادی حق شناس با "یک تیر و چند نشان" دانستن طرح تبدیل اراضی شیبدار به باغ های مثمر در گلستان، خاطرنشان کرد که حفظ خاک، پیشگیری از بروز سیل و خسارات آن، ایجاد درآمد و اشتغال پایدار و هم خودکفایی در تولید همچون مزایای اجرای این طرح است.
وی افزود: شرایط اقلیمی و آب و هوایی گلستان که به تنهایی هفت اقلیم از ۱۳ اقلیم آب و هوایی جهان را در خود جای داده و خاکی مستعد برای زراعت و باغبانی دارد، سبب شده تا الان در این استان ۹۵ محصول تولید شود که در ۱۶ محصول آن شامل "سویا، خاویار، دانه روغنی کلزا، گندم، چغندرقند، گوشت مرغ، جو، آفتابگردان، پنبه، توتون، پیله تر ابریشم، برنج، هلو، آلو، خرمالو و زیتون"، گلستان جایگاه تک رقمی در کشور دارد.
حق شناس با تاکید بر لزوم استفاده بهینه از تنوع اقلیمی گلستان برای توسعه بخش کشاورزی بخصوص طرح تبدیل اراضی شیبدار به باغ های مثمر خاطرنشان کرد: این استان ۱۱۰ هزار هکتار اراضی شیبدار مستعد کاشت درختان مثمر دارد که تا کنون فقط در ۲۷ هزار هکتار آن درخت کشت شده که این روند کُند و قابل قبول نیست.
گلستان در زمان حاضر حدود ۴۰ هزار هکتار باغ مثمر با تولید سالانه ۳۵۰ هزار تن انواع میوه دارد که با تبدیل اراضی شیبدار مناطق جنوبی این استان که شرایط آب و هوایی و بارش کافی برای رشد و نمو درختان مثمر را دارد، می تواند حجم تولیدات باغی خویش را تا سه برابر رقم فعلی افزایش دهد و از مزایای آن بیشترین بهره را ببرد.
عکس آرشیوی استاقتصادی تر از زراعت گندم
همچنین مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی گلستان در جمع خبرنگاران و با اعلان اینکه ایجاد باغ های مثمر در اراضی شیبدار، اقتصادی تر از زراعت گندم، جو و دانه روغنی کلزا یا آفتابگردان است، گفته بود این سازمان از افرادی که اراضی شیبدار خویش را به باغ تبدیل کنند، حمایت می کند.
مهدی لطفی زاده بابیان این که طرح ایجاد باغ های مثمر در اراضی شیبدار گلستان تا کنون در ۲۷ هزار و ۵۰۰ هکتار اجرایی شده است، افزوده بود که نهال هایی مانند "زیتون، گردو، فندق، انار، پسته، گل محمدی، زرشک، گیلاس، آلبالو، توت و خرمالو" قابلیت کشت در اراضی شیبدار این استان را دارند.

وی، تأمین نهال یارانه ای و چهار مرحله آبیاری مجانی را همچون مشوق های حمایتی جهادکشاورزی گلستان از افرادی که اراضی شیبدار خویش را به باغ تبدیل نمایند، اعلام نمود و اظهار داشت که متقاضیان می توانند به ادارات یا مراکز جهادکشاورزی محل سکونت خود رجوع نمایند.
افزایش متوسط عملکرد
مدیر باغبانی جهادکشاورزی گلستان، بیشترین توسعه باغ های اراضی شیبدار استان را در شهرستان های کلاله و مراوه تپه دانست و اظهار داشت: متوسط عملکرد هر هکتار اراضی شیبدار در زراعت گندم، جو و دانه روغنی کلز حدود ۲ تن است در حالیکه با تبدیل اراضی به باغ مثمر این عدد به حداقل ۶ تن افزایش خواهد یافت.
در همین پیوند مجری طرح تبدیل اراضی شیبدار به باغات مثمر در سازمان جهادکشاورزی گلستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: سال جاری برای تبدیل ۲ هزار هکتار اراضی شیبدار این استان بخصوص در شهرستان های "مینودشت، کلاله و مراوه تپه" به باغ های مثمر برنامه ریزی و برای عملیات اجرایی آن هم ۵۹ میلیاردریال اعتبار پیشبینی و مصوب شده است.
سعید عمادزاده بابیان این که عملیات غرس نهال های مثمر در اراضی شیبدار گلستان به صورت معمول از آذرماه هر سال آغاز می شود، اضافه کرد: حالا اعتباری در این بخش اختصاص نیافته است اما متقاضیان تبدیل اراضی شیبدار به باغ های مثمر در این استان می توانند به مراکز یا مدیریت های جهادکشاورزی محل سکونت خود رجوع و تشکیل پرونده دهند.
ارایه مشوق های حمایتی
وی افزود: تأمین و توزیع نهال گونه های مثمر با قیمت یارانه ای و چهار مرحله آبیاری مجانی همچون حمایت های تشویقی سازمان جهادکشاورزی از افرادی است که نسبت به تبدیل اراضی شیبدار خود به باغ های مثمر اقدام نمایند.
عکس آرشیوی از کاشت درختان مثمر در اراضی شیبداربا وجود پیشبینی مشوق های حمایتی از جانب دولت و وزارت جهادکشاورزی برای اجرای طرح تبدیل اراضی شیبدار به باغ های مثمر و هم مزایای قابل توجه اشاره شده آن اما سوال اساسی این است که علت کُندی اجرای این طرح ملی در گلستان چیست؟ و چرا کشاورزان بیشتر خُرده مالک استان از این طرح استقبال نمی کنند؟
پاسخ به این پرسش و جواب هایی که کارشناسان و مسئولان متولی دادند تامل برانگیز است آنجایی که مجری طرح تبدیل اراضی شیبدار سازمان جهادکشاورزی گلستان، دلیل اصلی کم رغبتی افراد و کشاورزان را نوع فرهنگ آنها دانست و اظهار داشت که گرایش بیشتر افراد به زراعت است تا باغبانی؟
سعید عمازاده اضافه کرد: افرادی که دارای اراضی شیبدار هستند بیشتر شیوه کشت سنتی داشته و تمایل دارند، زراعت گندم، جو و دانه روغنی کلزا یا آفتابگردان داشته باشند تا همان سال هم از درآمد آن منتفع شوند و منتظر نمی مانند تا به صورت مثال با کاشت درخت و بعد از چهار یا پنج سال بعد که درختان به باردهی می رسند، از درآمد آن بهره ببرند.
افزایش درآمد
وی بابیان این که این افراد به درآمد کم اما سالانه زراعت خود قانع اند، افزود: برای تشویق و ترغیب بیشتر افراد جهت تبدیل اراضی شیبدار به باغ های مثمر که حداقل سه برابر بیشتر نسبت به زراعت برای آنها درآمد دارد باید نسبت به انجام بیشتر فعالیتهای آموزشی، ترویجی و فرهنگ سازی توسط کارشناسان جهادکشاورزی و رسانه های ارتباط جمعی اقدام گردد.
عمادزاده خاطرنشان کرد: برنامه سازمان جهادکشاورزی گلستان برای پنج سال آینده رساندن سطح باغ های مثمر در اراضی شیبدار استان از رقم فعلی به ۷۰ هزار هکتار است که احتیاج به تخصیص اعتبارات ویژه، انجام فعالیتهای آموزشی و ترویجی و همراهی کشاورزان و صاحبان اراضی شیبدار دارد.
کارشناسان معتقدند که برای بهره مندی از مزایای قابل توجه تبدیل اراضی شیبدار به باغ های مثمر در گلستان همچون مباحث اقتصادی آن مانند افزایش چند برابری درآمد و اشتغال و هم توسعه گردشگری کشاورزی آن، باید به اجرای این طرح ملی با انجام فعالیتهای فرهنگی، اعمال سیاست های تشویقی و کمک های بلاعوض بیشتر شتاب داد.
رضا مجیدی دانشجوی دوره دکتری رشته کشاورزی از استان گلستان اظهار داشت: کشاورزی دانش محور در یکصد سال گذشته وارد ایران شده اما تابحال آن طور باید نتوانسته ایم از دانش روز برای توسعه این بخش اقتصادی بهره وافر ببریم.
وی اعتقاد دارد توسعه بخش کشاورزی ایران در همه ابعاد احتیاج به تهیه نقشه راه علمی دارد تا بر مبنای آن گامهای تدریجی توسعه را برداشت.
مجیدی خاطرنشان کرد: برنامه ریزان امر باید در همه استانها ظرفیتهای مختلف بخش کشاورزی را شناسایی و برپایه اقلیم آن منطقه طرح تدوین کنند تا درآمد این بخش بیشتر از گذشته افزایش یابد.
وی طورلانی شدن طرح ملی تبدیل اراضی شیبدار به باغ های مثمر را صلاح بخش کشاورزی استان گلستان ندانست و اظهار داشت: این طرح ها باید هر چه زودتر اجرایی شود تا بتوانیم گامهای توسعه برداشته شود.
به گفته وی دولت مردمی سیزدهم قطعا برای رفع مشکلات بخش های مختلف کشور همچون کشاورزی اقدام های مثبتی خواهد برداشت و برآیند رفتارهای کاری آن در ایام ابتدای فعالیت مبین این است که طرح ملی تبدیل اراضی شیبدار گلستان به باغ های مثمر بعد از هیجده سال با تلاش جهادی مسئولان امر به اتمام می رسد.
گردشگری کشاورزی همچون ظرفیت های فراموش شده صنعت گردشگری ایران است که توسعه آن نیازمند شناسایی و تهیه و تدوین طرح و فراهم کردن زیرساخت های این بخش اقتصادیست.
توسعه این نوع جدید از گردشگری در گلستان که از ظرفیت هایی نظیر اقلیم های گوناگون، تنوع محصولات کشاورزی و اقامتگاه های بوم گردی متنوع برخوردارست می تواند زمینه اشتغال زایی و رونق اقتصادی بخصوص در روستاها را فراهم سازد.
گلستان ۱.۹ میلیون نفر جمعیت و افزون بر ۲۰ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد که اقتصاد اصلی ساکنان آن بر پایه کشاورزی و دامپروری استوار است.
این استان مرزی با داشتن ۵۶۰ هزار هکتار اراضی زراعی، حدود ۴۰ هزار هکتار اراضی باغی، چهار میلیون واحد دامی، ۸۶۰ هزار هکتار مرتع، ۴۵۲ هزار هکتار جنگل و دسترسی به ۱۱۰ کیلومتر ساحل دریای خزر، سالانه حدود ۵.۵ میلیون تن انواع محصول و تولیدات زراعی، باغی و دامی را توسط افزون بر ۲۲۰ هزار بهره بردار که حدود ۱۵۰ هزار نفر آنها درحوزه زراعت و باغبانی فعالیت دارند، به ارزش تقریبی ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار میلیاردریال تولید و روانه بازار مصرف داخلی و خارجی می کند.منبع:

1400/07/07
10:02:01
5.0 / 5
203
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , اقتصاد , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است