در گفت وگو با كار و درآمد مطرح شد

با روزی 300 هزار تومان درآمد، میلی به کار در کارخانه وجود ندارد

با روزی 300 هزار تومان درآمد، میلی به کار در کارخانه وجود ندارد به گزارش کار و درآمد رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز با اشاره به اینکه دستمزدها نسبت به تورم خیلی پایین است و هزینه های زندگی را برآورده نمی کند، اظهار داشت: متاسفانه اغلب کارخانه ها با مشکل نبود نیروی کار مواجهند و دنبال کار می گردند و جوانی که با موتور یا پراید روزی ۳۰۰ هزار تومان درآمد دارد نیازی به کار در کارخانه با روزی ۸۰ هزار تومان ندارد.علی اصلانی در گفتگو با ایسنا، هدف گذاری ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل تا آخر سال ۴۰۱۱ را مورد ارزیابی قرار داد و اظهار داشت: یکی از اشکالات اشتغال که اخیرا به وجود آمده پیدا نشدن کارگر است. اغلب کارخانه ها دنبال کارگر حتی کارگر ساده هستند ولی پیدا نمی گردد، دلیلش این است که حقوق و دستمزدها نسبت به تورم پایین است و جامعه کارگری و جوانان امروزی برای اشتغال در کارخانه ها رغبتی ندارند.
وی افزود: تشکیل جلسه شورایعالی اشتغال بعد از ماهها تعطیلی و وقفه در دولت جدید را به فال نیک می گیریم، هرچند که نماینده کانون عالی شوراهای اسلامی کار به این جلسه دعوت نشده بود با این وجود پیشنهاد می کنم رئیس جمهور محترم و وزیر کار پیش از طرح مباحث در ارتباط با اشتغال درمورد تقویت و ترمیم دستمزد کارگران و نیروی کار اقدام نمایند.
این مقام کارگری خاطرنشان کرد: ما ابتدا باید مشکل نبود نیروی کار را که نشأت گرفته از پایین بودن حقوق و دستمزد نسبت به تورم است برطرف نماییم بعد با یک برنامه ریزی صحیح و اصولی بخش خصوصی توانمند را ایجاد و موانع پیش روی آن از تأمین مواد اولیه گرفته تا مشکلات بیمه ای و مالیاتی را حل نماییم تا به هدف گذاری ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل برسیم.
اصلانی اضافه کرد: بیشتر کارخانه های بخش خصوصی با معضل نیروی کار رو به رو شده اند و دنبال کارگر هستند، همین حالا کارخانه ای ۶۰۰ نفر کارگر می خواهد ولی ۵۰ نفر هم نتوانسته بگیرد؛ از سوی دیگر شغل های غیرمولد بسیاری در جامعه بوجود آمده است؛ بعنوان مثال یک جوان با موتور یا ماشین پراید خود می تواند ظرف یک روز ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان درآمد داشته باشد یا با کار در تاکسی اینترنتی بیشتر از این هم دربیاورد بنابراین نیازی به کار در کارخانه با روزی ۸۰ هزار تومان ندارد بنابر این انتظار داریم دولت آقای رئیسی سیاستی به کارگیرد که افراد به جای رفتن به سمت شغل های کاذب یا غیر مولد به کار در کارگاهها و کارخانه ها تشویق شوند، چون دستمزد نسبت به تورم خیلی پایین است و هزینه های زندگی را برآورده نمی کند.
وی تصریح کرد: کارگری که برنج را ماه قبل کیلویی ۲۸ هزار تومان می خرید و امروز ۶۵ هزار تومان باید بخرد ناچار است برای امرار معاش خود و خانواده به مشاغل کاذب روی بیاورد چون با حقوق پرداختی ۱۰ روز هزینه های زندگی وی در نمی آید.
به گفته این عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار اگر فاصله بین تورم و دستمزد را کاهش ندهیم و به هم نزدیک نکنیم در آینده نزدیک کمبود نیروی کار، تمام کارخانه ها را با مشکل مواجه خواهد نمود.
رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز تصریح کرد: این مساله در کاهش آمار بیمه شدگان هم اثرگذار خواهد بود چون جوانی که می تواند با کار در تاکسی اینترنتی درآمد میلیونی در ماه کسب کند نیازی به بیمه الزامی و امر و نهی کارفرما ندارد و خودش را به سادگی بیمه می کند.
وی در پاسخ به این پرسش که بخش خصوصی در ایجاد اشتغال میلیونی چقدر موفق خواهد بود؟ اظهار نمود: تا مشکل تحریم، تأمین مواد اولیه کارخانه ها و حقوق و دستمزد نیروی کار برطرف نشود نمی توانیم این هدف را محقق نماییم، متاسفانه بخش خصوصی در کشور ما خیلی فعال نیست. بخش خصوصی زمانی به این مسأله ورود می کند که موانع تولید از میان برداشته شده باشد، وقتی کارخانه دار نمی تواند مواد اولیه را تهیه نماید و باید مواد اولیه را نقدی و چندبرابر بخرد و جنس را قسطی بفروشد با چه انگیزه ای وارد بازار کار شود؟
به اعتقاد اصلانی ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل ظرف ۱۷ ماه نیازمند یک زنجیره کامل از تأمین و تولید مواد اولیه و کالا تا تأمین نیروی کار و بیمه شدگان و رفع موانع گمرکی، مالیاتی، بیمه ای و اداری از بخش خصوصی است.
منبع:

1400/08/11
23:07:03
5.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است