در گفت وگو با كار و درآمد مطرح شد

کارآفرینی با کارگری فرق دارد!

کارآفرینی با کارگری فرق دارد! به گزارش کار و درآمد دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با انتقاد از کسانی که درصدد راه اندازی جریانهای اشتغال با دستمزدهای توافقی هستند، اظهار داشت: کسی که درصدد راه اندازی یک کسب وکار با سرمایه کم است دنبال کارآفرینی است نه کارگری و نمی توانیم بر اشتغالزایی او رابطه کارگری و کارفرمایی حاکم نماییم.هادی ابوی ـ در گفت و گو با ایسنا، درباره رشته شغل هایی که با سرمایه اندک می توان راه اندازی نمود، اظهار داشت: امروز خیلی از کسانی که هنر یا مهارتی دارند ولی فاقد سرمایه لازم هستند با دریافت کمک مالی یا اختصاص مبلغی به آسانی می توانند کارآفرینی کنند.

وی افزود: بعنوان مثال کسی که انگشترسازی بلد است شاید به صد میلیون تومان هم نیاز نداشته باشد و فقط برای تهیه لوازم و دستگاههای اولیه و برخی ابزار نیازمند ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان اعتبار باشد که بتواند با این رقم اشتغالزایی و برای آینده شغلی خود برنامه ریزی کند.

ابوی اضافه کرد: وقتی افراد می توانند با ارقام کوچک کارآفرینی و اشتغالزایی کنند باید آنها را مورد حمایت قرار بدهیم و مسیر پیش روی فعالیت آنها را هموار نماییم.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در پاسخ به این پرسش که چطور میتوان مشاغل کم سرمایه بر را توسعه داد؟ اظهار داشت: ارائه آموزشهای ابتدایی و مهارت آموزی سبب گسترش مشاغل کم هزینه می شود. اگر کلاسهای مهارت آموزی و دوره های آموزش فنی و حرفه ای را برای کسانی که می خواهند وارد بازار کار شوند برگزار نماییم، به گسترش مشاغل کم سرمایه بر کمک کرده ایم.

ابوی اضافه کرد: در قدیم طرح "کاد" در خیلی از مدارس اجرا می شد و برمبنای آن افرادی که در هر رشته تحصیلی بطورمثال ریاضی فیزیک تحصیل می کردند در قالب طرح کاد یک دوره مهارتی هم می آموختند تا در رشته ای غیر از رشته تحصیلی خود هم مهارت کسب کنند و بتوانند وارد بازار کار شوند.

وی متذکر شد: اگر آموزش و پرورش مهارت آموزی را در کنار تحصیل دروس نظریه رواج بدهد، دانش آموزان آشنایی با محیط کار و ابزار کار را تجربه کنند و در آینده شغلی و راهیابی بهتر آنها به بازار کار اثرگذار می باشد.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگری درعین حال با اعلان اینکه بین اشتغال کسی که می خواهد خودش کسب و کاری راه اندازی کند با اشتغال کسی که در یک کارگاه یا کارخانه کارگری می کند فرق هست، اظهار نمود: کسانی که با هزینه کم ایجاد شغل می کنند در حقیقت افرادی هستند که می خواهند روی پای خودشان بایستند و کارآفرینی کنند ولی متاسفانه امروز این مساله با بحث اشتغال کارگری آمیخته شده است.

ابوی افزود: هم اکنون در مجلس طرحی پیشنهاد شده که برمبنای آن یک تبصره به ماده ۴۱ قانون کار اضافه شود تا در روستاها و مناطق محروم و کم برخوردار که کارگاههای زیر ۱۰ نفر دارند مزد توافقی بدهند.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اعلان اینکه روح این طرح با قانون کار در تضاد است و بحث ارباب رعیتی را به وجود می آورد، اضافه کرد: هم اکنون کمیته امداد مبلغ ۵۰ میلیون تومان وام اشتغال می دهد و طرحی را برای متقاضیان تعریف و اشتغالزایی می کند و فرد بواسطه آن کسب و کارش را گسترش می دهد ولی این طرح با آنکه کسی در یک کارخانه یا مجموعه کارگری کند فرق دارد چون بین او و کارفرما رابطه کارگری و کارفرمایی حاکم است در صورتیکه جوینده کار دنبال کارگری نیست و می خواهد کارآفرینی کند بدین سبب نباید بر جویندگان کار که می خواهند بطور مستقل کسب وکار ایجاد کنند، چنین رابطه ای حاکم باشد.

منبع:

1400/09/02
16:28:31
5.0 / 5
585
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است