حلقه گمشده بیکاری معادن گیلان

حلقه گمشده بیکاری معادن گیلان عصر شنبه در چهارمین جلسه شورای معادن گیلان مسئله عدم فعالیت نیمی از معادن استان که با انتقادات نماینده عالی دولت در استان همراه بود، بر روی میز مدیران قرار گرفت تا نسبت به آن پاسخگو باشند و برنامه های خودرا عرضه کنند.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، استان گیلان به علت برخوداری از ظرفیت کوهستان در جنوب جغرافیای ظرفیت مناسبی از لحاظ معدنی برخودار است. این استان هم اکنون دارای ۱۰۸ معدن است که بر طبق گزارش اداره کل صنعت، معدن و تجارت از این تعداد ۵۳ درصد شامل ۵۸ واحد معدنی غیرفعال هستند.
لازم به ذکر است که استان گیلان در سال های اخیر به علت توسعه ساخت و سازها با روند رو به رشد مصرف مواد معدنی به ویژه شن و ماسه مواجه بوده است که غیرفعال بودن این تعداد معدن با عنایت به محدودیت زیست محیطی برای راه اندازی معادن جدید، قسمتی از توان و چرخه تامین استان را با مشکل مواجه ساخته است.
علاوه بر این تعطیلی معادن نه فقط لطمه های اقتصادی و درآمدی برای استان خواهد داشت و تا حالا داشته است، بلکه فعالیت آنها در زمینه اشتغالزایی نیز می تواند برای نیروی جوان استان راهگشا باشد.
البته فعالیت معادن در گیلان به علت شرایط حساس زیست محیطی همیشه با انتقادات فعالان محیط زیست و همین طور مسئولان همراه بود که پُر بیراه هم نبود، برای اینکه طی چنددهه اخیر در خیلی از موارد شاهد لطمه و خسارات جدی از طرف معادن به زیست بوم استان بوده ایم.
اما با این وجود غیرفعال شدن معادن گیلان بعنوان یکی از حوزه های اقتصادی و چرخه تامین نیاز استان، حالا به دغدغه مدیریت ارشد استان تبدیل گشته است به صورتی که استاندار گیلان عصر روز گذشته در چهارمین جلسه شورای معادن استان نسبت به این تعطیلی تعداد زیاد معادن استان انتقاد نمود.
معادن تعطیل نتیجه سیاست های نادرست
استاندار گیلان در این جلسه وجود معادن غیرفعال بسیار در این استان را نشان از سیاست های نادرست دانست و اظهار داشت: لازم است ظرفیت معدنی استان بازبینی و مشخص شود و تعطیلی این حجم از معدن نیازمند ریشه یابی دقیق است.
اسدالله عباسی با اشاره به اینکه مسئولان و متولیان باید پاسخگو باشند که چرا در این استان تقاضای بهره برداری از معادن کم است اضافه کرد: متاسفانه در بخش مصالح ساختمانی و همین طور شن و ماسه نیز در گیلان چالش های مختلفی داریم، برای اینکه سیاست های نادرستی که در اداره صمت اتخاذ شد، این مشکل را دامنگیر استان کرده است.
وی همین طور عنوان کرد: در سرتاسر گیلان معادن چشم گیر از لحاظ تولید و اشتغال نداریم و در این راستا باید از معادن موجود نیز، درست بهره برداری شود.
استاندار گیلان افزود: یکی دیگر از مشکلات گیلان، برداشت های بدون مجوز شن و ماسه از رودخانه ها است که موجب لطمه به محیط زیست می شود و نباید این اجازه داده شود که بیش از ظرفیت از بستر رودخانه ها شن و ماسه برداشت کرد و باید این برداشت ها طبق اعلام و نظر کارشناسان صورت گیرد.
پاسخی که برای تعطیلی معادن گیلان وجود نداشت
انتقاد استاندار گیلان در حالی بود که از طرف نهادهای متولی پاسخ یا بطور دقیق پاسخ قانع کننده و راهکاری برای عدم فعالیت معادن استان ارائه نشد و نشست مذکور به ارائه گزارش عملکرد در بخش معادن گذشت.
باتوجه به اظهارات نماینده عالی دولت در استان در خصوص نبود متقاضی سرمایه گذاری و فعالیت در زمینه معادن گیلان، وی خواست که مسئولان نسبت به این که "چرا در گیلان تقاضای بهره برداری از معادن کم است؟" پاسخ دهند و آنرا ریشه یابی کنند.
درآمد سه برابری معادن گیلان در سالجاری
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان نیز در این نشست به ارائه گزارش پرداخت و عنوان کرد: از مجموع ۱۰۸ معدن موجود در استان گیلان، ۵۰ معدن فعال می باشند و ۵۸ معدن غیرفعال، راکد و فاقد پروانه بهره برداری هستند.
فرهاد دلق پوش عصر اظهار داشت: از مجموع معادن موجود در گیلان، ۲۶ معدن غیرفعال هستند که از این تعداد، چهار معدن در ارتباط با بخش غیرفلزی و ۲۲ معدن نیز در ارتباط با بخش تامین مصالح ساختمانی بوده و ضمن این که ۳۲ معدن نیز راکد و فاقد پروانه بهره برداری هستند. وی افزود:
وی با اشاره به اینکه سال ۹۹ در مجموع از معادن فعال گیلان چهار میلیون و ۵۴۹ هزار تن مواد معدنی استخراج شد، افزود: اما امسال طی هفت ماه ۲ میلیون ۷۱۶ هزار تن مواد معدنی از معادن استان استخراج شد و در بخش اشتغالزایی نیز ۱۴۰ فرصت شغلی بوجود آورده است.
رئیس سازمان صمت گیلان اظهار داشت: همین طور از آغاز امسال تا حالا یک درخاوست صدرو پروانه اکتشاف برای بخش فلزی، یک مورد در بخش غیرفلزی و سه مورد نیز در بخش مصالح ساختمانی ارائه شد و در بخش مزایده نیز، ۱۹ مورد برای پروانه بهره برداری به مزایده گذاشته شد که هفت مورد برنده داشت.
به گفته دلق پوش، همین طور ۱۱ مورد در بخش پروانه اکتشاف به مزایده گذاشته شد که یک مورد برنده داشت و در درخواست اکتشاف نیز، هشت مورد پروانه بهره برداری به مزایده گذاشته شد که ۲ مورد برنده داشت.
وی در ادامه جلسه شورای معادن گیلان به درآمد حاصله از معادن این استان نیز اشاره نمود و اظهار داشت: در سال ۹۹ کل وصول حقوقی دولتی از معادن گیلان حدود پنج میلیارد تومان بود که این میزان در هفت ماهه امسال به ۱۲ میلیارد و ۴۶۶ میلیون تومان رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد سه برابری را نشان میدهد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان اعلام نمود: پیشبینی می شود وصول حقوقی دولتی از معادن گیلان تا آخر سال جاری به ۱۷ میلیارد تومان افزایش یابد.
وی اضافه کرد: با عنایت به مصارف مصالح به علت راه اندازی راه آهن، سال قبل مجوز برداشت موقت زیادی انجام شد چون برای ریل گذاری به مصالح زیادی نیاز داشتیم که در این راستا، ۱۹۲ مورد مجوز موقت برداشت مصالح صادر شد تا مصالح مورد نیاز برای ریل گذاری فراهم گردد.
تعهد پیمانکاران تعهد گرفته شود
kمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این جلسه به مسئله عدم انجام وظایف توسط برخی از پیمانکاران پرداخت و عنوان کرد: برای اجرای پروژه های عمرانی باید از پیمانکاران تعهد گرفته شود تا در حین انجام کار، با وقفه مواجه نشویم.
محمدرضا احمدی سنگری اضافه کرد: با وجود این که زحمات زیادی کشیده می شود تا مصالح از معادن استخراج شود و در اختیار پیمانکاران قرار گیرد، اما شاهد می باشیم که همیشه پیمانکاران به وعده های خود عمل نمی کنند.
وی ضمن انتقاد از برداشت های بی رویه شن و ماسه از بستر رودخانه های استان، اظهار داشت: در برداشت شن و ماسه و همین طور برداشت مصالح هیچ سودی نصیب مردم نمی گردد که در این حوزه باید مسئولان قضایی ورود کنند و با مسببان برداشت های بدون مجوز برخورد قاطع صورت گیرد.
راهکار چرخه تامین مواد معدنی از اتاق استانداری
در اختتام نیز استاندار گیلان استفاده از مواد رسوبی پشت سدها را رهکاری برای جایگزینی برداشت بی رویه از بستر رودخانه ها دانست و اظهار داشت: با عنایت به ارائه نظرات کارشناسان، الان مصالح ناشی از رسوبات مناسبی در پشت سدهای سفیدرود، منجیل و سد تاریک وجود دارد که جهت توسعه امور عمرانی می توان از این منابع بهره برد.
عباسی همین طور به خسارت دیدگان ناشی از برداشت های معدنی اشاره نمود و اضافه کرد: طی سال های اخیر برخی اماکن و ساکنان مناطق بالادست به علت برداشت های بی رویه مواد معدنی به ویژه برداشت شن و ماسه گرفتار لطمه شدند که باید از منبع درآمدهای معادن گیلان، به آنها کمک گردد.
وی اظهار داشت: در تجمیع مصالح موجود گیلان نیز علاوه بر اداره صمت باید سایر ادارت ذیربط نیز راه حل عرضه کنند و مشکلات شناسایی تا برای برطرف شدن آنان اقدامات عملی صورت گیرد؛ ضمن این که مقدار مصالحی که برای آزادراه و راه آهن موردنیاز است نیز باید مشخص شود تا اقدامات لازم برای تهیه آن صورت گیرد.
همچنین در انتها این جلسه قرار شد که تمامی دستگاههای ذیربط دربخش معادن، مشکلات و راهکار ها را بصورت کاربردی در این بخش را ارائه دهند، سایت معدن راه اندزی شود و همین طور از عواید معادن گیلان به افراد لطمه دیده در روستاها به علت برداشت شن و ماسه و دیگر مصالح کمک گردد.
چهارمین جلسه شورای معادن گیلان امسال با ریاست اسدالله عباشی استاندار گیلان و با حضور مسئولان اداره صنعت، معدن، تجارات، اداره راه و شهرسازی، اداره راهداری و سایر مسئولان این بخش در رشت برگزار شد.


1400/09/07
13:45:32
5.0 / 5
278
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است