موضع بالای خریداران در بازار مسکن

موضع بالای خریداران در بازار مسکن به سبب بالا بودن حجم عرضه آپارتمانهای زیر قیمت، قدرت چانه زنی طرف تقاضا بالا رفته است؛ با آنکه متوسط قیمت هر متر خانه در شهر تهران 32 میلیون تومان است، نبض معاملات در بازه قیمتی 15 تا 25 میلیون تومان می تپد و 62 درصد واحدهای مسکونی با قیمت کمتر از متوسط تهران معامله می شوند.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، بازار مسکن در آستانه ورود به فصل پایانی سال با افزایش تدریجی تمایل برای فروش روبه رو شده است. با آنکه انتظار می رفت معاملات رفته رفته بالا برود طرف عرضه، فرصت فعلی را زمان مناسبی برای خروج با سود از بازار مسکن ارزیابی کرده است. گزارشهای میدانی نشان میدهد نخستین گروه از سفته بازان مسکن، واحدهای خودرا به بازار شب عید که بطور معمول بازه زمانی پرمعامله ای محسوب می شوند عرضه نموده اند. این افراد کسانی هستند که عمدتاً آپارتمانهای زیر قیمت را طی یک سال قبل خریداری نموده اند و باتوجه به ثبات نسبی قیمتها در ۹ ماه گذشته چشم انداز افزایشی برای بازار نمی بینند. به خصوص این که در یک سال اخیر قیمت مسکن حدود ۴۰ درصد از تورم عمومی عقب مانده است.
از طرف دیگر، طرف تقاضا بدون توجه به نوسانات ماهیانه بازار مسکن شهر تهران در جست و جوی فایلهای زیر قیمت است. با آنکه متوسط قیمت هر متر خانه در شهر تهران ۳۲ میلیون تومان است، نبض معاملات در بازه قیمتی ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان می تپد. آبان امسال ۳۴ درصد قراردادهای خرید و فروش مسکن در تهران مربوط به این محدوده قیمتی بود و بطور کلی ۶۱.۶ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران معامله شدند.
بااینکه ممکنست تا انتهای سال با مقداری رونق معاملات مواجه شویم اما عرضه بیش از تقاضا در بازار مسکن نشان از آن دارد که معامله گران با دید سرمایه ای به مقطع فعلی نگاه نمی کنند. بجز منطقه یک که تابلوی معاملات آن به صورتی نشان دهنده تقاضای سرمایه گذاری در بازار مسکن شمرده می شود و آبان امسال بالاترین میزان رشد ماهیانه و سالیانه قیمت را به خود اختصاص داد در سایر مناطق عمده خریدها از نوع مصرفی است. هرچند اغلب فایلهای زیر قیمت مرغوبیت لازم را ندارند.


بررسی ها نشان میدهد تحت تاثیر کاهش تا ۸۰ درصدی ساخت و ساز نسبت به اوایل دهه ۹۰ بازار مسکن به لحاظ حجم واحدهای نوساز با افت محسوسی روبه رو شده است. هم اکنون اغلب واحدهایی که به بازار عرضه می شود فاقد امکانات کافی است. بدین صورت که دست کم یکی از امکانات مورد نیاز مثل آسانسور، پارکینگ و انباری را ندارد. واحدهایی که سال ساخت آنها مربوط به دهه ۸۰ و پیش از آنست اکثرا فاقد آسانسور هستند.
مطابق آمار بانک مرکزی از بازار مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۴۰۰ واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر مربع از نظر سطح زیربنا و خانه های ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان از نظر قیمت هر متر مربع رتبه های اول معاملات را به خود اختصاص داده اند. باتوجه به این آمار محدوده قیمتی ۷۵۰ میلیون تا ۱.۲ میلیارد تومان می تواند بازه متعادل قیمتی تلقی شود. در حقیقت خانه های این بازه قیمتی خوش فروش شمرده می شود.
درباب وضعیت این روزهای بازار مسکن باید گفت تحرک چندانی وجود ندارد و بازار کماکان کساد است. قیمتها در آذرماه افزایش چندانی نداشته و البته با کاهش هم مواجه نشده است. بنظر می رسد میانگین ۳۰ میلیون تومان در هر متر مربع، مقاومت معتبری برای بازار مسکن شهر تهران شمرده می شود. مطابق آمار آبان ماه متوسط قیمت مسکن در تهران متری ۳۲ میلیون تومان بوده و هنوز آمار آذرماه ارائه نشده است اما بررسی ها از ثبات بازار حکایت دارد.
باتوجه به نصف شدن هزینه خرید امتیاز تسهیلات اوراق مسکن انتظار می رود معاملات شهر تهران حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا کند. از روز ۲۳ آذر سال ۱۴۰۰ به مناسبت هشتاد و سومین سالگرد تاسیس بانک مسکن هزینه دریافت وام اوراق که اکنون تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان در تهران است به نصف کاهش پیدا کرد. به دنبال این خبر، قیمت هر برگه اوراق تا میانگین ۱۱۱ هزار تومان افزوده شد اما در ادامه کاهش پیدا کرد و روز ۳۰ آذرماه به حدود ۹۱ هزار تومان رسید. بر این اساس زوجین تهرانی با پرداخت حدود ۴۳ میلیون تومان، وام ۴۸۰ میلیون تومانی را دریافت خواهند کرد. بررسی ها نشان میدهد اگر حدود ۲۰۰ میلیون تومان به آن اضافه کنند می توانند در مناطقی از جنوب تهران آپارتمان خریداری کنند.1400/10/02
10:50:16
5.0 / 5
370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است