وقتی بیمه بیکاری کمبود نیروی کار می آورد!

وقتی بیمه بیکاری کمبود نیروی کار می آورد! به گزارش کار و درآمد مرکزی رییس انجمن مدیران صنایع ساوه اظهار داشت: درآمدهای کاذب مانع و سد بزرگی برای ایجاد اشتغال در واحدهای تولیدی و صنعتی بزرگترین شهر صنعتی کشور مستقر در این شهرستان است.سعید رضوانی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این که بیشتر واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان ساوه با کمبود نیروی کار مواجهند، اظهار نمود: هم اکنون با تلاش تولیدکنندگان بخش خصوصی و کارآفرینان، کشور مسیر توسعه صنعتی و اقتصادی را با سرعت بیشتری نسبت به گذشته طی می کند و در راه توسعه صنعتی با اهمیت ترین زیرساخت، تامین نیروی انسانی کافی است ولی شرایط به شکلی شده است که با محدودیت نیروی کار مواجه هستیم.

وی در ادامه نیروی کار را برای تولید، یک سرمایه دانست و بیان کرد: بیشتر کشورهای توسعه یافته وقتی با معضل کمبود نیروی کار مواجه می شوند مبادرت به صدور مجوز کار برای افراد خارج از کشورشان می کنند. قسمتی از کمبود نیروی کار را می توان بوسیله جذب کارگران خارج از کشور با سازوکاری که برای آن در نظر گرفته می شود، تامین کرد.

وی بیان کرد: در بعضی نقاط کشور نیز افراد جویای کار وجود دارند که به دنبال اشتغال هستند و این امکان برای سرمایه گذاران وجود ندارد که در بعضی استانها خصوصاً غرب کشور که از نرخ بیکاری بالاتری برخوردار می باشند به سبب شرایط جغرافیایی و عدم امنیت اقتصادی، سرمایه گزاری نموده و با راه اندازی واحدهای تولیدی و صنعتی قسمتی از جمعیت بیکار این مناطق را جذب صنعت کنند.

رضوانی اشاره کرد: دولت مکلف است برای تامین نیروی کار مورد نیاز شهرهای صنعتی کشور نظیر ساوه تلاش کند تا زیرساخت های مورد نیاز جامعه کارگری خصوصاً مسکن ارزان تامین گردد و نیروی کار دغدغه سرپناه و معیشت نداشته باشد.

وی با تاکید بر این که نباید توسعه صنعتی را به سبب کمبود نیروی کار متوقف کرد، اتخاذ سیاست های تشویقی را راهکاری برای جذب نیروی کار در صنعت دانست و اضافه کرد: برخی شغل های کاذب نظیر فعالیت در بورس، اسنپ و... باعث شده است تا نیروی کار با خرید یک خودرو به چنین مشاغل آزادی روی بیاورد. متاسفانه فعالیت در بعضی مشاغل کاذب نظیر بورس برای جوانان در ابتدای زندگی آنها بحران های اجتماعی به وجود آورده است. تعدادی از جوانان با فروش خودرو و دیگر ملزومات زندگی خود در بورس سرمایه گذاری کردند و به سبب برخی سیاستگذاری های اشتباه اقتصادی سرمایه آنها از بین رفته است.

مسئول دفتر نمایندگی اتاق تجاری اراک در ساوه به اعمال سیاست های تشویقی و پرهیز از تصمیمات خلق الساعه برای تشویق جوانان جویای کار جهت اشتغال در واحدهای تولیدی و صنعتی اشاره نمود و اظهار داشت: اجتناب از ایجاد درآمدهای کاذب نظیر بورس و پرهیز از تصمیمات خلق الساعه در عرصه تولید می تواند بستر انگیزشی برای حضور جوانان و نیروی کار در سنگر تولید و صنعت بوجود آورد.

وی فرهنگ سازی برای اجرای سیاست های تشویقی را لازمه اشتغالزایی جوانان در زمینه صنعت دانست و اضافه کرد: فرهنگ سازی بین مردم و تشویق به کار سالم و رزق و روزی حلال باید بوسیله رسانه ها و نخبگان جامعه ایجاد شود.

رضوانی با اهمیت ترین نیاز یک کارگر را برخورداری از یک سرپناه و مسکن دانست و اضافه کرد: ظرفیت بالای شهر صنعتی کاوه بعنوان بزرگترین شهر صنعتی کشور می طلبد تا با واگذاری زمین در فضای کار و تولید و با راه اندازی تعاونی های مسکن و مصرف در واحدهای تولیدی و صنعتی علاوه بر راه اندازی مسکن و تامین اصلی ترین نیاز کارگران در زمینه معیشتی و تامین کالاهای اساسی مورد نیاز با قیمت تعاونی، فضایی را ایجاد کرد تا نیروی کار انگیزه کار در صنایع را پیدا کند.

وی بیان کرد: دولت باید به شکلی در عرصه تولید و صنعت تصمیم سازی کند تا فرآیند تولید، تسهیل شود و کارفرمایان نیز با روی باز از کارگران استقبال کنند و علاوه بر پرداخت بموقع حقوق از مزایای مناسب نیز بهره مند شوند. پشتیبانی از تولیدکننده نیازمند بسترسازی از طرف دولت می باشد و نتیجه پشتیبانی از مدیران صنایع پشتیبانی از نیروی کار خواهد بود.

رئیس انجمن مدیران صنایع ساوه همین طور اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی ماهانه حجم قابل توجهی مقرری بیمه بیکاری به کارگران بیکار پرداخت می کند و قسمتی از دریافت کنندگان مقرری بیمه بیکاری، نیروی انسانی با تجربه و کارآمدی هستند که صنعت شهرستان به توان و نیروی کار آنها و تجربه مفیدشان نیاز مبرم دارد.

وی اضافه کرد: دلسردی از کار، فعالیت در اسنپ و سرمایه گذاری در بورس و... که بتواند شرایط بهتری از نظر درآمدی به طور کاذب و کوتاه مدت برای فرد رقم بزند، از عوارض اجتماعی و اقتصادی پرداخت بیمه بیکاری به نیروی کار است که سبب می شود بخش قابل توجهی از نیروی کار برای دریافت مقرری بیمه بیکاری از فضای تولید و اشتغال در صنایع با وجود تقاضای بسیاری که برای جذب نیروی کار وجود دارد، کناره گیری کنند.

رضوانی اشاره کرد: قانون تکلیف کرده است وقتی یک واحد تولیدی نیاز به نیروی کار دارد باید فردی که بیمه بیکاری دریافت می کند برای اشتغال در این صنعت معرفی شود و در صورت امتناع فرد، بیمه بیکاری او قطع شود.

به اعتقاد رضوانی با وجود این که قسمتی از سرمایه سازمان تامین اجتماعی صرف پرداخت مقرری بیمه بیکاری می شود، اما مشمولین دریافت بیمه بیکاری برای اشتغال مجدد به صنایع معرفی نمی شوند. اداره کار بعنوان متولی صدور حکم برای پرداخت مقرری بیمه بیکاری و تامین اجتماعی بعنوان پرداخت کننده این مقرری مکلفند طبق قانون این افراد را برای کار به واحدهای تولیدی و صنعتی جویای نیروی انسانی معرفی کنند.

وی تصریح کرده بود: بحران کمبود نیروی کار در صنایع ساوه به حدی است که مدیران واحدهای تولیدی و صنعتی آگهی و درخواست نیروی کار بالای ۴۵ سال سن و با حداقل مدرک تحصیلی را منتشر می کنند ولی با این وجود همچنان با کمبود نیروی انسانی بعنوان یک چالش جدید مواجهند.

منبع:

1400/10/22
12:43:09
5.0 / 5
291
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بیكاری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است