پس از ۹ ماه كشمكش صورت گرفت

تفاهم دو دستگاه بر سر مالیات خانه های خالی

تفاهم دو دستگاه بر سر مالیات خانه های خالی کار و درآمد: بعد از ماه ها کشمکش بر سر نحوه اعمال مالیات بر خانه های خالی، سازمان امور مالیاتی اعلام نمود که نسبت به محاسبه مالیات واحدهای مسکونی خالی اقدام نموده و نتایج آن در درگاه الکترونیک این سازمان انتشار یافته است. از جانب دیگر طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، اولین لیست قطعی خانه های خالی به تعداد یک میلیون و 170 هزار واحد به سازمان امور مالیاتی معرفی گردید.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، شب گذشته به فاصله دو روز مانده به انتها مهلت قانونی وزارت راه و شهرسازی در خصوص معرفی لیست اولیه واحدهای خالی از سکنه، این وزارتخانه اعلام نمود که اطلاعات یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد خالی از سکنه را به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده است.
همزمان، سازمان امور مالیاتی در اطلاعیه ای اعلام کرد «بر اساس اطلاعات دریافتی از وزارت راه و شهرسازی (سامانه ملی املاک و اسکان کشور موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم) نسبت به محاسبه مالیات واحدهای مسکونی خالی موضوع ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۹۴.۴.۳۱ اقدام نموده و نتایج حاصل از آن در درگاه الکترونیکی سازمان منتشر نموده است».
بر طبق این اطلاعیه که در بخش درگاه ملی مالیات سازمان امور مالیاتی انتشار یافته «کلیه مالکان واحدهای مسکونی می­ توانند جهت مشاهده وضعیت مشمولیت واحد یا واحدهای مسکونی خود و اطلاع از میزان مالیات متعلقه و پرداخت آن، به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس MY.TAX.GOV.IR مراجعه نمایند. حسب مقررات جزء ۲ بند ط تبصره ۶ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، مهلت پرداخت این مالیات تا اختتام بهمن ماه سال جاری (۱۴۰۰/۱۱/۳۰) تعیین شده است. در صورت عدم پرداخت مالیات تعیین شده در مهلت مقرر، نسبت به صدور برگ مطالبه اقدام خواهد شد. ابلاغ اوراق مطالبه مالیات، اعتراض به آن و مراحل دادرسی مالیاتی تابع مقررات قانون مالیات­های مستقیم مصوب ۱۳۹۴.۴.۳۱ می باشد».
دو اقدام اخیر نشان میدهد که بالاخره دو دستگاه مذکور بعد از ۹ ماه درحال دستیابی به مفاهمه در بحث مالیات بر خانه های خالی هستند. چند روز قبل محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ به ایسنا گفته بود که حدود دو هفته قبل جلسه ای با مسئولان سازمان امور مالیاتی داشتیم و این هماهنگی صورت گرفت تا برمبنای فهرستی که تا ما تا اختتام دی ماه به آنها ارائه می دهیم موضوع مالیات خانه های خالی محقق شود.
پیش از آن نیز پیامکهایی از سرشماره V.Maskan به برخی مالکان در خصوص این که ملک شما بعنوان خانه خالی شناسایی شده، ارسال و از آنها خواسته شده بود وضعیت املاک خودرا در سامانه املاک و اسکان به آدرس amlak.mrud.ir تعیین کنند.
البته بنظر می رسد هنوز نقاط اختلاف وجود دارد؛ بطور مثال سازمان امور مالیاتی تا قبل از این به مواردی همچون نادرست بودن کدهای پستی، مشخص نبودن مالک و زمان خالی بودن واحدها که توسط وزارت راه و شهرسازی استخراج شده بود ایراداتی وارد کرد. بنا بر این شنیده می شود از بین یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد معرفی شده، فقط حدود ۱۲ هزار واحد از نظر سازمان امور مالیاتی، قابلیت اعمال مالیات را خواهد داشت.
چند روز قبل داوود منظور ـ رئیس سازمان امور مالیاتی ـ ضمن تاکید بر عزم این سازمان بر گرفتن مالیات از واحدهای خالی، تمایل نداشتن دولت قبل به گرفتن مالیات از مرفهان، عدم تصویب بخشنامه اجرائی در دولت قبل، ناهماهنگی بین دستگاهها و شیوع ویروس کرونا را از دلیلهای عدم اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی عنوان کرده بود.
لیست نهایی شده خانه های خالی که از امروز در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد، آخرین لیست نهایی خانه های خالی نیست و وضعیت پالایش اطلاعات سکونتی خانوارها همزمان در وزارت راه و شهرسازی برای تهیه لیست دوم و سوم خانه های خالی ادامه خواهد داشت.
منبع:

1400/10/30
10:51:56
5.0 / 5
325
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است