دولت خانه بسازد و قسطی بفروشد

مسکن گاو شیرده شده است!

مسکن گاو شیرده شده است! کار و درآمد: عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان در نشستی پیشنهاد کرد که به علت توان پایین متقاضیان نهضت ملی مسکن، دولت از منابع خودش واحدها را بسازد و به صورت اقساطی به مردم واگذار کند. همینطور معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به اینکه پروانه ساختمانی همانند گاو شیرده شده که همه می خواهند آنرا بدوشند، اعلام نمود که تا خردادماه روند صدور پروانه به دو ماه کاسته می شود.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، حسن محتشم - عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران در نشست هم اندیشی فعالان صنعت ساختمان و مسؤلان شهرداری تهران که شب گذشته برگزار شد اظهار نمود: در طرح نهضت ملی مسکن سوال این است که برای چه قشری می خواهیم بسازیم؟ راه اندازی مسکن الزاماتی می طلبد که ساختار آن در طرح نهضت ملی مسکن دیده نشده و هدف ساخت یک میلیون واحد محقق نخواهد شد.
وی ضمن اشاره به اعلام قیمت متری ۴.۵ میلیون تومان برای واحدهای نهضت ملی مسکن اظهار داشت: حداقل قیمتی که دولت اعلام نموده برای سازندگان صرف نمی کند از آن طرف خریدار هم توان مالی ندارد. ازاین رو خیلی از کسانی که ثبت نام می کنند امتیازشان را می فروشند و به صف بی خانه ها می روند. ازاین رو دولت باید با استفاده از منابع خودش این پروژه را جلو ببرد و واحدها را وارد بازار اجاره کند یا به صورت اقساطی به متقاضیان بفروشد.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران تصریح کرد: در طرح مسکن مهر قرار بود دولت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی بسازد اما از ۱۵ سال پیش تابحال سالیانه ۱۳۵ هزار واحد ساخته و جمعاً حدود ۲ میلیون واحد راه اندازی شده است.
محتشم با طرح این پیشنهاد که دولت باید ساخت و ساز را به بخش خصوصی واگذار کند اظهار داشت: اگر بخش خصوصی می خواهد در ساخت و ساز به توفیق برسد باید از تکنولوژی کشورهای توسعه یافته استفاده نماید تا هم بهره وری اقتصادی را افزایش دهد و هم کیفیت ساخت را بالا ببرد.

۸۰ درصد مردم تهران زیر خط فقر مسکن هستند
در ادامه این نشست، حمیدرضا صارمی ـ معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به اینکه ۸۰ درصد مردم تهران زیر خط فقر مسکن هستند اظهار داشت: شاخص دسترسی به مسکن در تهران به ۶۵ سال رسیده است.
وی با انتقاد از عواملی که سبب رکود ساخت و ساز در شهر تهران شده است، اضافه کرد: پروانه ساختمان شبیه گاو شیردهی شده که هر کس سطلی گرفته و آنرا می دوشد. هم اکنون هم دیگر شیر ندارد و از خونش می مکند.
صارمی چند اقدام را برای تسهیل فرایند ساخت و ساز توسط شهرداری برشمرد و اظهار داشت: درصددیم که تا وقتی عملیات اجرایی شروع نشده پول ندهند. یعنی زمانی که کسی پروانه دریافت کرد، تا زمان عملیات اجرایی ساختمان شروع نشده مبلغی پرداخت نشود. مبلغی که پرداخت می شود مبلغ کل ساختمان است. همینطور ما مدت زمان صدور پروانه را تا آخر خردادماه به دو ماه می رسانیم.

نیاز بازار، واحدهای کوچک متراژ است
در بخش دیگری از این نشست داوود بیدار ـ عضو انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار نمود: فعالان صنعت ساختمان نباید صرفاً به دولت متکی باشند؛ کما این که برخی شرکتهای ساختمانی با اتکا به توان خود هم اکنون فعال می باشند و پروژه های شاخصی را به سرانجام می رسانند.
وی با اشاره به اینکه خانه های کوچک متراژ، نیاز امروز کشور است اضافه کرد: میتوان واحدهای ۴۰ تا ۵۰ متر متناسب با توان اقتصادی خانوارها راه اندازی کرد. هم اکنون واحدهای کوچک متراژ در جنوب تهران مورد استقبال خوبی قرار گرفته است.
بیدار خاطرنشان کرد: قیمت واحدهای نوساز بر مبنای هزینه های ساخت عرضه می شود. ازاین رو نمی توان گفت مسکن حباب دارد بلکه به علت افزایش تورم، قیمت زمین و نهاده های ساختمانی رشد کرده که به افزایش قیمت مسکن منجر گردیده است.
به قول وی هم اکنون با حجم زیادی از خانه های خالی در شمال تهران و شهرهای اطراف مواجهیم، اما در مناطق کم برخوردار درون شهرها ظرفیت مناسبی برای ساخت و ساز وجود دارد.
منبع:

1401/02/22
11:46:44
5.0 / 5
200
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است