ثبت چهارمین شرکت تعاونی سهامی عام در بورس

ثبت چهارمین شرکت تعاونی سهامی عام در بورس کار و درآمد: چهارمین شرکت تعاونی سهامی عام کشور با هدف بهره گیری از ظرفیت بازار سرمایه در سازمان بورس و اوراق بهادار تشکیل شد.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، اولین بار در سال ۱۳۸۴ و با ابلاغ سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری از واژه "تعاونی های نوع جدید" رونمایی گردید. به باعث سیاست های ابلاغی مذکور، امکان تاسیس تعاونی های جدید در چارچوب شرکت سهامی عام با محدودیت مالکیت هر یک از سهامداران به سقف معینی که حدود آنرا قانون تعیین می کند، فراهم گردید.

به دنبال آن در بهمن ماه سال ۱۳۸۶ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به تصویب رسید و "شرکت تعاونی سهامی عام" بعنوان تعاونی جدید رسماً وارد ادبیات حقوقی کشور شد.

تعاونی سهامی عام در تعریف به شکلی از شرکتهای سهامی عام اطلاق می شود که با رعایت قانون تجارت و محدودیت های موجود در قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی تشکیل شده باشد.

انعطاف و تنوع در شیوه های افزایش سرمایه و توزیع سهام، امکان حضور در بورس و استفاده از مزایای بازار سرمایه، بهره گیری از روش های تأمین مالی جدید، معافیت مالیاتی، تأمین بخشی از سرمایه از راه پذیره نویسی عمومی، اعمال رای برپایه میزان سهم و امکان حضور در تمامی عرصه های اقتصادی همچون بانکداری و بیمه همچون مزایای شرکتهای تعاونی سهامی عام به حساب می آید.

جعفر امیرآبادی زاده ـ مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ اخیرا از ثبت چهارمین شرکت تعاونی سهامی عام در سازمان بورس به منظور بهره مندی تعاونی از ظرفیت بازار سرمایه اطلاع داده است.

وی ضمن اشاره به منویات مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی بر رفع محدودیت از حضور تعاونی ها در تمام عرصه های اقتصادی، تنوع در شیوه های افزایش سرمایه و توزیع سهام در بخش تعاونی در دولت سیزدهم تصریح کرد.

مدیرکل تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، نقش و جایگاه شرکتهای تعاونی سهامی عام را مهم خوانده و حمایت همه جانبه ارکان بخش تعاون از تعاونی های سهامی عام را جهت استفاده از ظرفیت بازار سرمایه لازم و ضروری می داند.

به گفته وی شرکتهای تعاونی نوع جدید بخصوص تعاونی های سهامی عام نقش موثری در کمک به توسعه اقتصاد تعاونی و استفاده از سرمایه های خرد مردم جهت اجرای پروژه های بزرگ ملی دارند.

شرکت های تعاونی سهامی عام نوع منحصر به فرد شرکتهای بزرگ است که اجازه فروش سهام به عموم مردم را دارند. این نوع تعاونی ها، تنها تعاونی هایی هستند که امکان خرید و فروش سهام آنها در بورس وجود دارد و می توانند علاوه بر تشکیل اتحادیه، به عضویت اتاق های تعاون درآیند.

به طور کلی شرکتهای تعاونی با هدف کمک به بهبود وضع اقتصادی و تأمین نیازمندی های زندگی تشکیل می شوند و در شرایط نامساعد اقتصادی و به منظور افزایش قدرت خرید جامعه، اقشار کم درآمد و محروم را زیر پوشش قرار می دهند.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، برابر آمارها تابحال ۲۵ شرکت تعاونی سهامی عام در کشور با سرمایه ای بالغ بر ۹۰۰۰ میلیاردریال به ثبت رسیده است که این تعداد تعاونی دارای ۷۶۰۰۰ نفر سهام دار حقیقی و حقوقی بوده و برای ۵۴۰۰ نفر اشتغالزایی به دنبال داشته است. از مجموع ۲۵ تعاونی سهامی عام، ۴ تعاونی در سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت و موفق به پذیرش در بازار سرمایه شده اند.

منبع:

1401/04/20
09:19:42
5.0 / 5
243
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است