پیگیری دستور رییس جمهور

زمین از دولت، ساخت خانه از مردم

زمین از دولت، ساخت خانه از مردم کار و درآمد: رئیس جمهور طی روزهای اخیر در جلسه شورای عالی مسکن دستور صریحی بمنظور تسریع در اجرای پروژه نهضت ملی مسکن صادر کرد که یکی از موارد مهم آن واگذاری زمین و تسهیلات به مردم و سازندگان برای ساخت خانه بود.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین رئیسی طی روزهای اخیر در چهارمین جلسه شورای عالی مسکن دستورات پنج گانه ای در امتداد تسریع اجرای طرح نهضت ملی مسکن صادر و اشاره کرد: پیش نیاز اجرای این طرح اختصاص زمین است که دراین زمینه وزارت راه و شهرسازی مسئولیت مهمی به عهده دارد و باید با شناسایی زمینهای مناسب و تشکیل بانک مسکن، زمینه جهش تولید مسکن در کشور را فراهم آورد.
مکلف کردن دستگاه های دولتی برای اختصاص اراضی خود به طرح نهضت ملی مسکن نیز از دیگر موارد بود. رئیس جمهور اعلام نمود که اراضی تا اختتام شهریورماه در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد تا بوسیله بانک زمین به متقاضیان واگذار شود. در غیر این صورت تمامی زمین ها به نام دولت جمهوری اسلامی ایران سند خواهد خورد.
البته آن طور که رستم قاسمی - وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده تا حالا ۷۶۰۰ هکتار زمینهای دولتی سایر دستگاهها شناسایی شده و تا اختتام شهریورماه اراضی سایر دستگاهها برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن تعیین تکلیف می شوند. او گفته که بطور هفتگی پیشرفت فیزیکی پروژه های نهضت ملی مسکن را رصد می کند.
واگذاری زمینهای دولتی به مردم در قالب طرح خودمالکی خواهد بود. برپایه گزارشی که وزارت راه و شهرسازی در اختیار ایسنا قرار داده تا حالا به ۲۱۸ هزار و ۶۸ واحد تسهیلات خودمالکی پرداخت شده است. هم چنین ۱۵۸ هزار و ۳۰ واحد روستایی درحال نوسازی است. ۵۷۸ هزار و ۱۴۰ واحد شهری نیز توسط وزارت راه و شهرسازی پیش می رود. کل واحدهای تعریف شده در قالب نهضت ملی مسکن یک میلیون و۳۸۳ هزار و ۵۱۳ واحد است.
خبر خوب دیگر اینکه در ایام اخیر تسهیلات ساخت مسکن روستایی از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافت و شکل اجرائی به خود گرفته است. متقاضیان از روز شنبه هفته جاری با معرفی نامه بنیاد مسکن به بانک برای دریافت وام ۲۰۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۴ درصد معرفی می گردند. بطور کلی از یک میلیون واحد نهضت ملی مسکن ساخت سالیانه ۴۰۰ هزار و احد به عهده بنیاد گذاشته شده که ۲۰۰ هزار واحد روستایی و ۲۰۰ هزار واحد شهری خواهد بود. بنیاد مسکن مسئولیت راه اندازی یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد ظرف چهار سال را بر عهده دارد.
سهمیه شرکت عمران شهرهای جدید نیز احداث ۷۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن است که تا حالا اراضی راه اندازی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید تامین شده، ۱۰۰ هزار واحد به مرحله ی اجرا رسیده و مقرر است به زودی ۱۰۰ هزار واحد دیگر شروع شود. مابقی واحدهای نهضت ملی مسکن نیز توسط ادارات کل راه و شهرسازی استانها ایجاد می شود.
درباره چگونگی ساخت مسکن بوسیله طرح های خودمالکی، وزارت راه و شهرسازی در نقاطی که زمین در اختیار دارد شامل شهرهای جدید، محدوده تحت مسئولیت بنیاد مسکن، شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر جمعیت و بطور کلی زمین هایی که در بانک زمین به ثبت رسیده اراضی خودرا به متقاضیان ساخت و سازندگان واگذار می کند. متقاضیان می توانند این زمین ها را با قیمت دولتی و در اقساط ۱۰ ساله در اختیار بگیرند.
وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه در تامین زمین اقدامات مقتضی را انجام می دهیم گفته است: در شهرهایی که زندگی مردم در واحدهای یک طبقه است زمین برای ساخت خانه های ویلایی واگذار می نماییم. به جز برخی مناطق همچون شمال کشور، در دیگر نقاط مشکلی در تامین زمین وجود ندارد.
هم چنین متقاضیانی که در تمامی مناطق کشور شامل کلانشهرها و دیگر نقاط شهری دارای زمین هستند می توانند در صورت تمایل وارد پروسه طرح نهضت ملی مسکن شوند و از تسهیلات این طرح استفاده کنند.
در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن به آدرس saman.mrud.ir امکان نام نویسی برای دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن، ثبت نام نهضت ملی مسکن، تسهیلات ساخت بافت فرسوده و تسهیلات ساخت خارج از بافت فرسوده برقرار است.
منبع:

1401/05/12
10:10:59
5.0 / 5
225
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , تولید , شركت
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است