جدیت دولت سیزدهم برای توسعه صنعت فضایی بومی

جدیت دولت سیزدهم برای توسعه صنعت فضایی بومی کار و درآمد: دولت سیزدهم با جدیت تمام به دنبال توسعه صنعت فضایی کشور است و با همت نخبگان کشور تا آخر سال جاری، توانمندی تزریق ماهواره های تا ۱۰۰ کیلوگرم به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین تثبیت خواهد شد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری ایرنا، ماهواره «خیام» یک ماهواره سنجش از دور با قابلیت تصویربرداری با دقت یک متر است. جمهوری اسلامی ایران الان توانایی طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی با دقت تصویربرداری پنج تا ۱۰ متر را دارد و حوزه فضایی کشور با عزم و اراده بسیار جدی در راه رسیدن به توانایی ساخت ماهواره های سنجشی با دقت های بهتر از یک متر قرار دارد و این مسیر با جدیت دنبال می شود.
در دولت سیزدهم برنامه توسعه حامل های ماهواره (پرتابگر) بومی هم در ایران با یک برنامه مدون و از پیش تعریف شده و با تاکید بر فناوری های بومی با جدیت و قوت درحال پیگیری است. در این راستا، سال قبل با پرتاب ماهواره تماماً ایرانی «نور ۲» با ماهواره بر بومی «قاصد»، فناوری کاملاً بومی تزریق ماهواره های زیر ۵۰ کیلوگرم به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین امتحان خویش را با موفقیت پس داد.
طبق برنامه ریزی انجام شده، این مسیر ادامه پیدا خواهد نمود و با همت دانشمندان و متخصصان بخش های مختلف کشور، تا آخر سال جاری توانمندی تزریق ماهواره های تا ۱۰۰ کیلوگرم به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین تثبیت خواهد شد و این مسیر تا رسیدن فناوری بومی تزریق ماهواره های چندصد کیلوگرمی تا آخر دولت سیزدهم ادامه پیدا خواهد نمود.
با توجه به وزن بیشتر از نیم تنی ماهواره خیام و هم درصد بسیار بالای موفقیت پرتابگر «سایوز»، پرتاب این ماهواره به کشور روسیه واگذار شده است. لازم به ذکر است با عنایت به ضریب اطمینان بالای پرتابگر سایوز در پرتاب و مدارگذاری ماهواره ها، خیلی از کشورهای صاحب چرخه کامل فناوری فضایی که خود توانایی پرتاب ماهواره را دارند هم از پرتابگرهای روسی استفاده می نمایند.
اکنون زیرساخت های لازم برای کنترل و بهره برداری از این ماهواره در پایگاه های فضایی متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعبیه شده و از لحظه پرتاب، داده های فضایی حاصل از فعالیت این ماهواره فقط در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.
سایر خصوصیت ها و موضوعات در ارتباط با ماهواره خیام متعاقبا توسط سازمان فضایی اعلام خواهد شد.
بیشتر بخوانید: ماهواره خیام هفته آینده به فضا پرتاب می شود
بیشتر بخوانید: ماهواره خیام چه خصوصیت هایی دارد؟ / دستیابی ایران به دقت یک متر در تصاویر ماهواره ای

1401/05/17
22:37:00
5.0 / 5
205
تگهای خبر: توسعه , سازمان , صنعت , متخصص
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است