یك كارشناس حوزه كار تشریح كرد

افزایش پلكانی حقوق كارگران

افزایش پلكانی حقوق كارگران به گزارش كار و درآمد یك كارشناس بازار كار معتقد می باشد برای افزایش پلكانی حقوق و دستمزد كارگران، دولت باید در قالب تخفیفهای بیمه ای و مالیاتی یا كاهش عوارض و هزینه های انرژی به كارفرمایان و بنگاههای اقتصادی كمك نماید.علی اكبر لبافی در تحلیل اعمال پیشنهاد افزایش پلكانی حقوق كارمندان دولت در حقوق و دستمزد كارگران، به ایسنا اظهار داشت: آنچه مسلم است فرمولی كه مجلس برای بخش دولتی پیش بینی و مصوب كرده با فرمول مشمولان قانون كار متفاوت است؛ چون در بخش دولتی كارفرمای اصلی دولت می باشد كه می تواند منابع لازم را تامین كند و افرادی كه در لایه های پایین هستند ارتقا دهد ولی در بخش كارگری اغلب سرمایه گذاران، بخش خصوصی هستند و باید شرایط بنگاه اقتصادی و نقدینگی در آنها را مدنظر قرار داد.

وی ادامه داد: این نگاه كه دریافتی كسانی كه سقف حقوقشان بالا است نسبت به كسانی كه از دریافتی پایینی برخوردار می باشند باید كمتر افزایش یابد، معقول و منطقی است. البته این مساله با قوانین و مقرراتی كه هم اكنون وجود دارد متفاوت می باشد، چون معیار بیمه پردازی طول دوران خدمتی بوده كه فرد كار كرده است و در این دوران با رقم بیشتری حق بیمه پرداخت كرده تا در بازنشستگی بتواند از آن بیشتر استفاده نماید ولی در شرایط فعلی مملكت و با عنایت به پایین بودن قدرت خرید، افزایش پلكانی حقوق یكی از راهكارهای بهبود وضع معیشت خواهد بود.

به اعتقاد این كارشناس حوزه كار، توانایی و قدرت پرداخت حقوق توسط بخش خصوصی و كارفرمایان بنگاههای اقتصادی تعیین كننده است و باید در نظرگرفته شود.

لبافی خاطرنشان كرد: در مورد تصمیم گیری برای دستمزد كارگران نمی توانیم واحد اقتصادی را نبینیم. باید دید چه درصدی از شاغلان بخش خصوصی جزو مدیران و رده هایی هستند كه از یك عدد معقول به بالا حقوق می گیرند و چه تعداد از نیروهای كار افرادی هستند كه در كف قرار دارند و با میانگین حداقل مزد فاصله دارند.

او در پاسخ به این پرسش كه آیا راهكاری وجود دارد كه فرمول افزایش پلكانی در مورد دستمزد كارگران هم اعمال شود؟ اظهار داشت: تنها راه این است كه در كنار افزایش پلكانی، دولت به نقش خود در قبال بنگاههای اقتصادی واقف باشد و در قالب تخفیفات بیمه ای و مالیاتی و كاهش عوارض و هزینه های انرژی به بنگاهها كمك نماید. 

1396/11/27
16:23:03
5.0 / 5
4524
تگهای خبر: اقتصاد , بیمه , حقوق , كارگر
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است