سهم مشاغل خانگی از بازار کار، تنها ۳ درصد!

سهم مشاغل خانگی از بازار کار، تنها ۳ درصد! به گزارش کار و درآمد، برپایه اعلام دبیرخانه ستاد مشاغل خانگی، سهم مشاغل خانگی از بازار تولید و اشتغال کشور تنها سه درصد است، این در شرایطی است که ۲۳ درصد اشتغال در کشورهای توسعه یافته را مشاغل خانگی تشکیل می دهد.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، هم اکنون اشتغال خانگی سهم بسزایی در تولید ناخالص داخلی خیلی از کشورهای توسعه یافته داشته و از ارزش افزوده بالایی برخوردار می باشد. شیوه اشتغال خانگی و زنجیره اتصال تولیدات خانگی در کشورهای توسعه یافته از درون خانه ها و در چارچوب انعقاد قرارداد کار میان واحدهای بزرگ و متوسط تولیدی جریان می یابد.

در حالی که ۱۵ تا ۲۳درصد اشتغال در کشورهای توسعه یافته متعلق به مشاغل خانگی است، این رقم در ایران بین ۳ تا ۴ درصد برآورد می شود در صورتیکه با تغییر رویکرد به مشاغل خانگی میتوان این سهم را افزایش داد.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی پشتیبانی از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: پشتیبانی از مشاغل خانگی نیازمند شبکه سازی و هم افزایی همه دستگاه ها است.

آزیتا همتیان می گوید: یکی از اشکالات حوزه مشاغل خانگی در گذشته تعدد متولیان و فقدان یک شبکه منسجم و نظام مند از همه دستگاههای متولی در این عرصه بوده است اما با تدبیر دولت سیزدهم نسبت به این مورد و هم افزایی بیشتر بین نهادهای متولی این بخش میتوان خیلی از مشکلات را برطرف کرد.

به گفته وی هم اکنون ۵۱۵ رشته در حوزه مشاغل خانگی مانند کشاورزی، صنایع دستی و صنایع تبدیلی وجود دارد که بیشترین تمرکز وزارت کار روی حوزه صنایع دستی است.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی پشتیبانی از مشاغل خانگی وزارت کار، معتقد است: با عنایت به سهم ۳ درصدی مشاغل خانگی از بازار تولید و اشتغال کشور، با تغییر رویکرد تک بعدی به مشاغل خانگی میتوان این سهم را افزایش داد.

برابر آمارها بیشتر از ۸۰ درصد متقاضیان مشاغل خانگی را زنان می سازند. خیاطی، قالیبافی، گلیم بافی، پرورش زنبور عسل، فرآوری زعفران، تولیدات چرمی دست دوز و پرورش گیاهان زینتی همچون رشته های حوزه مشاغل خانگی به شمار می روند.

در همین راستا حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با ایسنا، معتقد است: با عنایت به تنوع جغرافیایی، فرهنگی و اقلیمی موجود، کشور بیشتر از درصدهای سه و چهار درصد ظرفیت توسعه مشاغل خانگی را دارد.

وی مهم ترین خصوصیت مشاغل خانگی را کم سرمایه بر بودن و درآمدزایی بالای آن عنوان کرده و می گوید: مشاغل خانگی به علت سودآوری و تنوع رشته ها و نبود بروکراسی های پیچیده اداری مورد استقبال خیلی از فعالان و صاحبان مشاغل قرار دارد.

به گفته این کارشناس حوزه کار، ایجاد و توسعه اشتغال خانگی در چارچوب تشکیل تعاونی های مشاغل خانگی می تواند از جانب خیلی از خانوارها بخصوص زنان، جوانان جویای کار و فارغ التحصیلان دانشگاهی دنبال شود.

حاج اسماعیلی در عین حال راه اندازی تعاونی های تأمین نیاز مشاغل خانگی را به منظور کاهش هزینه ها وسهولت تأمین مواد اولیه مورد نیاز سفارش می کند.

در راستای تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، وزارت کار مدت زمان صدور مجوز فعالیت های مشاغل خانگی را به سه روز کم کرد.

و ساز و کار جدید فعالیت مشاغل خانگی را اعلام نمود. در این ساز و کار به منظور تسهیل صدور مجوزها، رشته های مشاغل خانگی به دو گروه ثبت محور و مجوز محور تقسیم و مشمول دریافت مجوز شده اند که در سامانه mashaghelkhanegi.mcls.gov.ir برای عموم مردم قابل دسترس است.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، راه اندازی کسب و کارهای خانگی و تسهیل صدور مجوزها در این بخش می تواند گام موثری در جهت توسعه و رونق اشتغال خانگی در کشور باشد.
1401/06/10
10:03:20
5.0 / 5
275
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است