یك كارشناس مطرح كرد

سرنوشت احتمالی مسکن و بازارهای موازی در آینده

سرنوشت احتمالی مسکن و بازارهای موازی در آینده کار و درآمد: به گزارش کار و درآمد، یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: مسکن، ارز، طلا و بورس چهار بازار رقیب هستند که معمولاً تحولات آنها بر یکدیگر اثر می گذارد. امکان دارد وقتی سرمایه ها به سمت دلار می رود مسکن مقداری متوقف شود اما در نهایت عقب ماندگی را جبران می کند.


عباس زینعلی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: تغییرات بازار ارز می تواند اثراتی در تورم ایجاد نماید. در یک بازار واقعی، عرضه و تقاضا متناسب با یکدیگر هستند. اما اگر سیاست های کنترلی دقیق و منظمی برای کنترل عرضه و تقاضا وجود نداشته فنر بازارها رها می شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون این تلقی بوجود آمده که تغییراتی در قیمت ارز ایجاد خواهد شد. ازاین رو امکان دارد تا شش ماه آینده برخی سرمایه ها از بخش های مولد یا سپرده های بانکی به بازار ارز منتقل شود.
زینعلی در رابطه با اثر نوسانات احتمالی بازارهای رقیب مسکن بر این بخش اظهار داشت: معاملات مسکن گرفتار رکود شده و احیانا این روند تا آخر سال ادامه خواهد یافت. حس می کنم تغییر نامتجانسی نداشته باشیم و همین روند فعلی تا آخر سال ادامه پیدا کند. در چنین شرایطی قیمت خانه کاهش نخواهد یافت اما از صعود شدید آن کم می شود. هم اکنون خیلی از افراد که می خواستند پروژه ای را شروع کنند به سمت بازارهای موازی رفته اند، برای اینکه سودآوری کوتاه مدتی برایشان داشته باشند.
این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: مسکن، ارز، طلا و بورس چهار بازار رقیب هستند که معمولاً تحولات آنها بر یکدیگر معمولاً در بین مدت و بلندمدت خویش را نشان داده است. در مواردی هم اثرات بازارها بر یکدیگر فوری است. یعنی امکان دارد وقتی سرمایه ها به سمت دلار می رود مسکن مقداری متوقف شود اما در نهایت عقب ماندگی را جبران می کند.
وی راهکار تعادل بخشی به بخش های اقتصادی را ایجاد تناسب بین عرضه و تقاضا دانست و اضافه کرد: الان با یک عدم تعادل در بازارها مواجهیم و این بخش ها سنخیت مشابهی دارند. وقتی تولیدات صنایع و بخش های مولد در وضعیت مناسبی قرار ندارد یا کفاف نمی دهد، قیمت سهام در بورس هم نوسانی می شود. از آن طرف مداخلاتی در بورس رخ می دهد که از جنس مداخلات در بازارهای طلا و ارز است. این اقدامات تاثیرات ریشه ای نمی گذارد.
این کارشناس بازار مسکن افزود: سرمایه گذار سریعا خلاءها را پیدا می کند و به آن سمت می رود؛ چونکه دنبال سود کوتاه مدت است. در یک دوره بورس اوج می گیرد و سرمایه ها به آن سمت می رود. در مقطعی بازار مسکن گرفتار این وضعیت می شود، یک موقع هم در بازار ارز این اتفاق می افتد. در ایران کسی به شکل بلندمدت در بورس سرمایه گذاری نمی نماید. همه می خواهند سریع به سود برسند. این سبب خروج سریع از یک بازار و ورود سریع به یک بازار دیگر می شود.
زینعلی در رابطه با وضعیت این روزهای ساخت و ساز اظهار داشت: بازار مسکن با یک کمبود در عرضه روبرو شده و تیم فعلی وزارت راه و شهرسازی نتوانسته در یک سال قبل پاسخ مناسبی به تقاضاها بدهد. البته افراد خوبی در وزارت خانه هستند و تلاش هایی هم صورت دادند ولی ظرفیت چندانی در تیم وزارت راه و شهرسازی وجود ندارد که بتوانند کارها را پیش ببرند. ازاین رو بعید می دانم بتوانند اثرگذاری ایجاد کنند.

هر متر مسکن در تهران ۴۳.۷ میلیون تومان
روند کاهش نرخ رشد ماهیانه قیمت در بازار مسکن شهر تهران که از تیرماه سال جاری شروع شده بود طبق گزارش دو متولی ارائه آمار، ادامه پیدا کرد. طبق اعلام بانک مرکزی میانگین قیمت هر متر خانه در تهران به ۴۳.۷ میلیون تومان در هر متر مربع رسید که در مقایسه با ماه قبل ۱.۲ درصد و نسبت به ماه مسابه قبل ۳۸.۲ درصد رشد نشان داده است. هم چنین مرکز آمار متوسط وزنی قیمت هر متر آپارتمان در تهران را ۴۶.۴ میلیون و متوسط حسابی آنرا ۴۴.۳ میلیون تومان اعلام نمود. تعداد معاملات هم طبق گزارش بانک مرکزی ۵.۴ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۱۰.۲ و یک درصد کاسته شده است.1401/08/18
08:10:40
5.0 / 5
210
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تولید , سرمایه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است