معاون وزیر كار خواستار شد:

تصویب آئین نامه مسکن کارگری در دولت

تصویب آئین نامه مسکن کارگری در دولت کار و درآمد: به گزارش کار و درآمد، معاون وزیر کار ضمن اشاره به هدف گذاری ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکن کارگری اظهار امیدواری کرده است که آئین نامه مسکن کارگری هرچه سریعتر در دولت به تصویب برسد تا از ظرفیت جهش مسکن بعنوان برنامه اصلی دولت برای راه اندازی مسکن کارگری استفاده گردد.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیماه ۱۳۹۸، تفاهمنامه راه اندازی مسکن کارگری را با وزارت راه و شهرسازی به منظور ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی به امضا رساند که بر مبنای آن در فاز اول ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران، مستمری بگیران و بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی ظرف سه سال ساخته شود.

معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت کار در دولت سیزدهم هم با هدف ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران و بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی مهرماه سال قبل تفاهمنامه ای را با وزارت راه و شهرسازی به امضا رساند که به باعث این تفاهمنامه در اولین مرحله شناسایی، پالایش و اولویت بندی متقاضیان مسکن حائز شرایط همچون کارگران باید صورت گیرد.

در حال حاضر ظرفیت های قانونی بسیاری برای تأمین مسکن کارگران وجود دارد و کارشناسان معتقدند که در ماده ۱۴۹ قانون کار برای تأمین مسکن کارگران تکالیفی بر عهده جامعه کارفرمایی گذاشته شده است که میتوان با استناد به این ماده قانونی، از ظرفیت شهرکهای صنعتی برای ساخت مسکن بهره برد و کارفرمایان را برای تأمین زمین و مسکن کارگران مشارکت داد.

در روزهای اخیر، علی حسین رعیتی فرد - معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مسکن را یکی از دغدغه های اصلی کارگران عنوان نمود و اظهار داشت: اقدامات خوبی در دولت مردمی سیزدهم در زمینه تأمین مسکن کارگران انجام شده است که امیدواریم با کمک وزارت مسکن و شهرسازی و وزارت صنعت، معدن و تجارت بتوانیم دغدغه کارگران را در حوزه مسکن برطرف نماییم.

وی ضمن اشاره به هدفگذاری ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکن کارگری اظهار امیدواری کرده که آئین نامه تعاونی های مسکن کارگری در دولت به تصویب برسد تا از ظرفیت جهش مسکن بعنوان برنامه اصلی دولت برای راه اندازی مسکن کارگری استفاده گردد.

آنطور که رعیتی فرد گفته، با اصلاح آئین نامه مسکن کارگری و توافق با وزارت راه و شهرسازی مقرر شده است سالانه ۲۰۰ هزار مسکن برای کارگران ساخته شود.

آیت اسدی - عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار در گفتگو با ایسنا، به ساخت مسکن کارگری در شهرک های صنعتی اشاره کرده و می گوید: با اینکه ساخت مسکن در شهرک های صنعتی ایده خوبی است ولی تنها کارگران شاغل در شهرک های صنعتی را خانه دار می کند و همه کارگرانی که در بخشهای دیگر مشغول کار هستند را در برنمی گیرد.

وی ضمن اشاره به ثبت نام خیلی از کارگران در طرح های مسکن می گوید: ما منتظریم تا آئین نامه تصویب شود و درصددیم تا از همه ظرفیت ها در بحث ساخت و ساز و تأمین مسکن کارگران استفاده نماییم.

به گفته اسدی، الان بخش عمده هزینه های سبد معیشت کارگران به مسکن و اجاره بها اختصاص دارد و اجاره خانه در حاشیه شهرها بشدت افزایش پیدا کرده است، ازاین رو تأمین مسکن کارگران و رفع دغدغه مسکن خانوارهای کارگری در این شرایط ضروریست.

پیش از این بهمن عبداللهی - رئیس اتاق تعاون ایران از امضای تفاهمنامه با وزارت راه و شهرسازی برای راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در جوار شهرک های صنعتی در چارچوب ادغام با طرح ملی مسکن اطلاع داده بود.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، برابر ماده ۱۴۹ قانون کار، کارفرمایان مکلفند با تعاونی های مسکن و در صورت عدم وجود این تعاونی ها مستقیماً با کارگران فاقد مسکن جهت تأمین خانه های شخصی مناسب همکاری لازم را صورت دهند. کارفرمایان بنگاه های بزرگ هم موظف به راه اندازی خانه های سازمانی در جوار کارگاه یا محل مناسب دیگر هستند و دولت موظف شده با استفاده از تسهیلات بانکی و امکانات وزارت راه و شهرسازی، شهرداری ها و سایر دستگاههای ذیربط همکاری لازم را در این خصوص صورت دهد.

منبع:

1401/09/01
21:59:34
5.0 / 5
331
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , تعاونی , جامعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است