در جمع خبرنگاران عنوان شد؛

انتقاد وزیر سابق اقتصاد از تصمیمات دولت، شیوه معیوب برای حقوق دهی

انتقاد وزیر سابق اقتصاد از تصمیمات دولت، شیوه معیوب برای حقوق دهی كار و درآمد: وزیر سابق اقتصاد اظهار داشت: اینكه تصمیم بگیریم درآمدهای زیر ۵ میلیون تومان ۱۸ درصد افزایش یابد و درآمدهای بالای ۵ میلیون تومان تغییر نكند، ساختار تفاوت های دستمزد را در كشور بهم خواهد ریخت.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، علی طیب نیا ظهر امروز در نشست خبری در دانشگاه تهران اظهار داشت: بی ثباتی و عدم توازن در بودجه دولت وجود دارد كه این بی ثباتی از افزایش سریع قیمت نفت آغاز شد.
وی عنوان كرد: طی سالهای اخیر رشد سریع هزینه ها، كسری و عدم توازن در كشور رو به افزایش است.
وزیر سابق اقتصاد تصریح كرد: هم اكنون با بی ثباتی در اقتصاد كلان در كشور مواجه هستیم.
وی با اشاره به اینكه یارانه های پنهانی در هزینه های دولت وجود دارد، تصریح كرد: برای برقراری بودجه دولت باید تصمیماتی بگیریم كه تعادل را در ساختار دولت برقرار كند.
وزیر سابق اقتصاد تصریح كرد: متاسفانه تصمیماتی گرفته شده كه نتایج مثبتی ندارد؛ بلكه مشكلات را بیشتر می كند.
طیب نیا با اشاره به اینكه متناسب با قانون باید هرساله حقوق و مزایای كارمندان دولت متناسب با تورم افزایش یابد، اظهارداشت: با افزایش حقوق، آثار تورم برای قدرت خرید كاركنان دولت جبران می گردد.
وی با اشاره به اینكه همه طبقات و همه كاركنان تقریباً به یك نسبت از آثار تورم متضرر می شوند، تصریح كرد: اینكه تصمیم بگیریم درآمدهای زیر ۵ میلیون تومان ۱۸ درصد افزایش یابد و درآمدهای بالای ۵ میلیون تومان تغییر نكند، ساختار تفاوت های دستمزد را در كشور بهم خواهد ریخت.
وزیر سابق اقتصاد تصریح كرد: اگر فردی در یك اداره از فرد دیگری بیشتر حقوق می گیرد به علت تحصیلات بالاتر، سنوات شغلی و پست های مدیریتی است، اما با تصمیمی كه اكنون در مجلس گرفته شده ساختار تفاوت های فردی برهم زده خواهد شد.
طیب نیا تصریح كرد: این موضوعی كه مجلس مطرح كرده به منظور اصلاح ساختار بودجه دولت و هدفمند كردن هزینه های غیرضروری نیست.
وی عنوان كرد: دولت در بخش هایی یارانه پرداخت می كند كه پرداخت این یارانه ها باعث ناكارآمدی فرآیندها می گردد. به صورت مثال یارانه مربوط به برق از كل بودجه عمرانی دولت بیشتر است و سبب شده تا فرآیند سرمایه گذاری با مشكل مواجه شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تصریح كرد: همینطور یارانه ای كه بابت گندم پرداخت می گردد هم معادل هزینه عمرانی یك سال دولت می باشد.
طیب نیا اظهار داشت: پرداخت این نوع یارانه ها تولید را دچار اختلال و بدهی های دولت را بالا می برد و همینطور مصرف بی رویه را در بین مردم تشویق می كند.
وی اضافه كرد: شاید تصمیمی كه در مجلس در مورد عدم افزایش حقوق بالای ۵ میلیون تومان گرفته است، در حوزه دانشگاه ها تنها هزار میلیارد تومان آورده برای دولت داشته باشد. این در شرایطی است كه ما حاضر نیستیم یارانه ها را تغییر دهیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: اگر می خواهیم به سمت اصلاح ساختار بودجه كه امروز جزء اولویت های كشور است برویم، باید به سراغ موارد عمده برویم كه همه ما آدرس آنها را می دانیم.
طیب نیا با اشاره به اینكه هزینه های آموزش و بهداشت بعنوان سرمایه انسانی است، اظهار داشت: این نوع هزینه ها بیشترین بازه را در جامعه دارد و ما نباید در این زمینه به دنبال صرفه جویی باشیم.
وی اظهار داشت: در نظام آموزش عالی باید به گونه ای عمل نماییم كه كیفیت آموزش عالی ارتقاء یابد و تحقیقات دانشگاه ها در خدمت رشد اقتصادی و تولید كشور باشد.

1396/11/29
13:42:43
5.0 / 5
4556
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , حقوق , درآمد
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است