دستمزد کارگران هفته آتی تصویب می شود؟

دستمزد کارگران هفته آتی تصویب می شود؟ کار و درآمد: به گزارش کار و درآمد، وزیر تعاون و رفاه اجتماعی از تعیین دستمزد کارگران تا اوایل هفته آتی آگاهی داد و اظهار داشت: تاکید ما این است که تفاوت و تبعیضی میان کارگران و کارکنان دولت ایجاد نشود.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، دوشنبه این هفته جلسه شورای عالی کار با حضور وزیر کار و نمایندگان گروههای کارگری و کارفرمایی اجرا شد. در این نشست کمیته دستمزد هم بالاخره گزارش هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران را ارائه و رقم آنرا ۱۲ میلیون و ۴۷۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام نمود.

به گفته مقامات کارگری این عدد حاصل محاسبه گروه دولت و کارفرمایان بوده و رقمی که گروه کارگری درباب هزینه های سبد معیشت کارگران به دست آورده اند بیش از این مبلغ و ۱۷ میلیون و ۴۴۷ هزار و ۱۶۰ تومان بوده و اختلاف ۵ میلیون تومانی با گزارش کمیته دستمزد دارد.

مقامات کارگری معتقدند در جلسه دو روز گذشته شورای عالی کار درباب هزینه سبد معیشت و درصد افزایش دستمزد نتیجه ای حاصل نشده و درباب رقم سبد معیشت خانوارهای کارگری اختلاف نظر بسیاری وجود دارد.

امروز نیز کمیته دستمزد شورای عالی کار بمنظور بررسی و محاسبه بیشتر هزینه های سبد معیشت برگزار می گردد و چنانچه ارقام و اعداد مطرح شده مورد توافق طرفین قرار گیرد گروه کارگری با دست بازتری در نشست آتی شورای عالی کار شرکت خواهند کرد و چانه زنی های مزدی شکل رسمی تری به خود خواهد گرفت.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران معتقد می باشد اگر امسال ۱۰۰ درصد هم به حقوق کارگران اضافه نماییم و درباره ی سبد معیشت به نتیجه نرسیم تاثیری در قدرت معیشت خانوارهای کارگری نخواهد داشت برای اینکه کف دستمزدی که حالا وجود دارد، عادلانه نیست و این کف باید اصلاح و منطبق با خط فقر شود.

حمید حاج اسماعیلی - کارشناس حوزه کار - نیز بر این باور است این تاکتیک که در مذاکرات مزدی روی رقمی مشخص متمرکز شویم و فشار بیاوریم کارساز و شایسته نیست و با روح سه جانبه گرایی در شورای عالی کار همخوانی ندارد. باید تلاش نماییم که حداقل های معیشتی را برای کارگران تامین و قدرت خرید آنها را حفظ نماییم.

طبق آنچه بطور رسمی اعلام شده روز جمعه ۲۶ اسفند ماه نیز شورای عالی کار تشکیل جلسه خواهد داد تا دیدگاه های گروه کارگری و کارفرمایان و دولت به یکدیگر نزدیک شود و ارقام هزینه سبد معیشت مورد پذیرش قرار گیرد، بنابر این احتمال تصویب دستمزد ۱۴۰۱ در جلسه روز جمعه دور از انتظار خواهد بود ضمن آنکه سید صولت مرتضوی ـ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز امروز در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام نمود که تعیین دستمزد کارگران تا اوایل هفته آتی صورت خواهد گرفت و تا پایان هفته اقدامات لازم از طرف کارگروه های تخصصی دنبال خواهد شد.

به گفته وی درباره ی تعیین حداقل حقوق دستمزد کارگری هم کمیته تعیین مصادیق جلسات مختلفی برگزار کرده و هم شورای عالی کار در هفته جاری تشکیل جلسه داده است.

وزیر کار اظهار داشت: مشترکات طرفین بالا است و چند مبحث باردیگر به کارگروه های تخصصی واگذار شده و تا پایان هفته اقدامات لازم انجام خواهد گرفت. تاکید ما این است که تبعیض قائل نشویم و تفاوتی میان کارکنان دولت و کارگران به وجود نیاید.

منبع:

1401/12/25
13:02:47
5.0 / 5
203
تگهای خبر: حقوق , شركت , كارفرما , كارگر
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است