رقم سبد معیشت کارگران تغییر می کند؟

رقم سبد معیشت کارگران تغییر می کند؟ کار و درآمد: به گزارش کار و درآمد، آخرین خبرها از نشست دستمزد شورایعالی کار از آن حکایت می کند که پیشنهاد هزینه سبد معیشت کارگران به ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تغییر کرده است، هرچند این مورد هنوز به صورت نهایی تایید نشده است.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، نشست دستمزد شورایعالی کار با حضور وزیر و نمایندگان گروههای کارفرمایی و کارگری کماکان درحال برگزاری است و مذاکرات تا این لحظه در مورد تعیین سبد معیشت کارگران بوده و هنوز اعضای شورایعالی کار به بحث داغ دستمزد ورود نکرده اند.

طبق آخرین اخبار، متوسط هزینه سبد معیشت کارگران بر مبنای رویه سال قبل ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تعیین شده است، در حالیکه پیشتر رقم سبد معیشت از جانب کمیته مزد ۱۲ میلیون و ۴۷۹ هزار و۵۰۰ تومان اعلام شده بود. البته این تصمیم گیری هنوز نهایی نشده است.

به نظر می رسد نشست روز گذشته کمیته دستمزد در رابطه با مصادیق و محاسبات برخی اقلام کالایی در این حوزه اثرگذار بوده است.

حمید حاج اسماعیلی - کارشناس حوزه کار - در گفتگو با ایسنا، تاکید دارد که نمایندگان کارگری باید برای عدد ۱۰ میلیون تومان در شورایعالی کار بجنگند و می گوید پیشنهاد من اینست که با عنایت به روند تورمی که روبه افزایش هم بوده و در انتها بهمن نزدیک به ۵۰ درصد اعلام شده و همینطور شاخص خط فقر که خود وزارت کار دو ماه قبل حدود ۱۵ میلیون تومان اعلام نمود حداقل دستمزد را برای کارگران و مشمولان تأمین اجتماعی که عموما حداقل بگیر هستند نباید کمتر از ۱۰ میلیون تومان تعیین نماییم.

به گفته او، نمایندگان کارگری باید برای رقم ۱۰ میلیون تومان در شورایعالی کار بجنگند تا قدرت معیشت کارگران برای سال آینده حفظ شود.

این کارشناس حوزه کار اعتقاد دارد که شبیه سازی حقوق کارگران با کارمندان نیازمند کار کارشناسی و فنی است و این که فکر نماییم رقمی که برای کارمندان درنظر گرفته اند عینا باید برای کارگران هم اعمال شود قیاس منطقی نیست چون کارمندان از مزایا و امتیازاتی در حوزه حاکمیت و دولت برخوردار می باشند که در حوزه کارگری وجود ندارد.

رییس مجلس شورای اسلامی امروز اعلام نمود که حقوق کارگران مبحث محلی نیست و در ارتباط با کل کارگران کشور در صنایع مختلف است و حتما باید بگونه ای باشد که قدرت خرید بالا رفته و پا به پای تورم بتوانند بیایند و زندگی اداره کنند.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، مذاکرات فشرده شرکای اجتماعی در شورایعالی کار همچنان ادامه دارد و چانه زنی های مزدی با روشن شدن تکلیف سبد معیشت با جدیت آغاز خواهد شد.

منبع:

1401/12/26
23:56:55
5.0 / 5
155
تگهای خبر: حقوق , كارفرما , كارگر , كارمند
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است