در گفت وگو با كار و درآمد مطرح شد:

کاهش نرخ بیکاری مهم ترین مزیت اقتصاد دیجیتال

کاهش نرخ بیکاری مهم ترین مزیت اقتصاد دیجیتال کار و درآمد: کار و درآمد: به اعتقاد کارشناسان باتوجه به آنکه بیشتر مشاغل در کشور ما سنتی هستند، توسعه اقتصاد دیجیتال می تواند یک فرصت مناسب تلقی شود تا علاوه بر کاهش هزینه ها و افزایش راندمان، مشاغل جدید شناسایی شوند و نرخ بیکاری کم شود.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، در دنیای امروز با گسترش تکنولوژی های جدید و تکنولوژی های روز ماهیت خیلی از کسب وکارها و شیوه فعالیت در بازار کار نیز تغییر یافته و این امر از تغییر در ماهیت اقتصاد و ظهور پدیده ای به نام «اقتصاد دیجیتال» حکایت دارد.

اقتصاد دیجیتال (Digital Economy) مجموعه ای از کارهای اقتصادی مبتنی بر تکنولوژی های دیجیتال است که در آن فناوری های دیجیتال، اصلی ترین عامل ایجاد ارزش برای افراد، سازمان ها و جامعه است.

اقتصاد دیجیتال با به کارگیری ابزارهای دیجیتال مانند اینترنت، دستگاه های هوشمند و تکنولوژی های جدید نظیر بلاکچین، اینترنت اشیا، فضای ذخیره سازی و محاسبات ابری و هوش مصنوعی رویه های مرسوم را متحول ساخته است.

به اعتقاد کارشناسان عامل اصلی ایجاد ثروت در اقتصاد دیجیتال، سرمایه های فکری و غیرملموس است. در اقتصادی که تولید و بهره برداری از دانش یکی از معیارهای مهم برای رقابت بین سازمان ها بشمار می رود طبیعی است که اطلاعات و دانش در هسته همه فعالیت ها قرار بگیرد. بر این اساس اقتصاد دیجیتال ذاتا اقتصادی دانش محور است و در آن بخش قابل توجهی از ارزش آفرینی، مرهون سرمایه های فکری و غیرفیزیکی است.

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی و راندمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به دغدغه توسعه اشتغال و رفع بیکاری در کشور اشاره کرد: برای آنکه توسعه اشتغال و رفع بیکاری اتفاق بیفتد باید به سمت اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی حرکت نماییم.مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی و راندمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به دغدغه توسعه اشتغال، کارآفرینی و رفع بیکاری در کشور می گوید: برای آنکه توسعه اشتغال و رفع بیکاری اتفاق بیفتد باید به سمت اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی حرکت نماییم.

وی با اعلان اینکه در سال آینده بخش ویژه اقتصاد دیجیتال را راه اندازی خواهیم کرد، اشاره کرد: مهم ترین مساله در عرصه استارت آپی خروج این افراد است برای اینکه شرکت های بزرگ نداریم بنابر این باید به سمت شرکت های بزرگ گام برداریم.

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی و راندمان وزارت کار می گوید: کارآفرینی معادل اشتغالزایی است ولی نگاه ما این نیست و یکی از ارکان کارآفرینی را نوآوری می دانیم. شرکتی که چندین هزار نیرو دارد اما از نوآوری برخوردار نیست از نظر ما کارآفرین نیست بلکه فقط اشتغال آفرین است.

در حال حاضر گسترش اقتصاد دیجیتال می تواند مزیت های بسیاری برای کشور به همراه داشته باشد. یکی از این مزیت ها فرصت های شغلی و مشاغل جدیدی است که دراین زمینه مطرح است. افزایش راندمان و کاهش هزینه ها از دیگر مزایای اقتصاد دیجیتال بشمار می رود.

حمید حاج اسماعیلی - کارشناس بازار کار در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اهمیت اقتصاد دیجیتال می گوید: دنیای جدید از اقتصاد دیجیتالی و تکنولوژی های جدید صحبت می کند بدین سبب باید بازار کار کشور را با فرصت هایی که بوسیله اقتصاد دیجیتال به وجود می آید هماهنگ و زیرساخت ها برای بسط اقتصاد دیجیتالی در کشور را فراهم نماییم.

وی از مهم ترین مزایای اقتصاد دیجیتال را شناسایی فرصت های شغلی جدید و کاهش نرخ بیکاری عنوان کرده و معتقد است: اقتصاد دیجیتال ضمن ایجاد ارزش افزوده می تواند هزینه ها را کم کند اما ورود به اقتصاد دیجیتال نیازمند داشتن مهارت های تخصصی است و باید مشاغل در رابطه با این حوزه زودتر شناسایی شوند تا رسمیت پیدا کنند.

این کارشناس حوزه کار از حمل و نقل اینترنتی به عنوان یکی از مصادیق اقتصاد دیجیتالی در کشور نام برده و می گوید: رواج تاکسی های اینترنتی بر خلاف حمل و نقل سنتی، سبب ایجاد سفرهای مطمئن تر و با کیفیت تر شده است. تاکسی های اینترنتی تا حد بسیاری نرخها را پایین برده و کیفیت را افزایش داده اند و نظارت ها و رسیدگی ها دراین زمینه بهتر شده است.

به گفته حاج اسماعیلی در کنار تاکسی های اینترنتی بحث فروشگاه های آنلاین و خرید اینترنتی نیز توسعه یافته است پس این دسته خدمات باتوجه به مزایایی که برای مردم دارند باید بیش از پیش گسترش یابد.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، اکنون اقتصاد دیجیتال در عمده کشورها سهم بالایی دارد و ارزش افزوده بسیاری به وجود آورده است، بدین سبب در کشور ما که بیشتر مشاغل سنتی است می تواند یک فرصت مناسب باشد تا در این بخش مشاغل جدید را شناسایی نماییم و نرخ بیکاری را کاهش دهیم. همین طور باتوجه به پایین بودن راندمان در عرصه نیروی انسانی و سرمایه در کشور، توسعه اقتصاد دیجیتال ضمن کاهش هزینه ها سبب افزایش راندمان می شود.
1402/05/30
21:18:33
5.0 / 5
211
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است