گزارش كار و درآمد؛

8هزار خانواده کرمانشاهی در صف دریافت وام ودیعه مسکن!

8هزار خانواده کرمانشاهی در صف دریافت وام ودیعه مسکن! کار و درآمد: با توجه به این که پرداخت وام ودیعه مسکن آخرین اولویت بانک هاست اکنون بیش از 8000 متقاضی کرمانشاهی در وضعیت بلاتکلیفی دریافت این وام از طرف بانکهای عامل قرار دارند.خبرگزاری مهر، گروه استانها - سمیه نوری: مسکن به عنوان یک نیاز اساسی برای آرامش روانی خانواده ها نقش زیربنایی داشته که امروز به یکی از با اهمیت ترین معضلات امروز جامعه تبدیل گشته و اینروزها بحث کاهش قدرت خرید و اجاره مسکن خصوصاً در کلان شهرها به سبب بالا رفتن سرسام آور نرخها از مطالبی است که در صدر اخبار قرار گرفته است.
با پر رنگ شدن مشکلات مسکن دولت خصوصاً در روزهای کرونائی در سال ۱۴۰۰ در پی سهل کردن تهیه مسکن طرحی با عنوان کمک هزینه تهیه مسکن یا همان وام ودیعه مسکن به تصویب رسید که قرار بود با این وام کور سوی امیدی در دل مردم خصوصاً جوانانی که به سبب مشکل مسکن با کوهی از سایر مشکلات رو به رو هستند روشن شود.
در پی تب و تاب اخبار پرداخت وام ودیعه مسکن از طرف بانکها خیلی از مردم به عنوان متقاضی برمبنای شرایط اعمال شده در سایت ثبت نام کردند و منتظر پرداخت وام های درخواستی شدند این در حالی بود که خیلی از بانکها در کوتاه مدت اعلام کمبود اعتبار و موجودی کرده و از پرداخت وام سرباز زدند.
چندی پیش در استان کرمانشاه وام ودیعه مسکن تنها در یکی از بانکها آن هم به تعداد اندک و سفارشی پرداخت می شد که طی روزهای اخیر با مراجعات انجام شده به بانکها از طرف متقاضیانی که در فهرست انتظار به سر می بردند بانکها بطور رسمی از پرداخت وام به متقاضیان ارجاع داده شده به شعب بانکی ممانعت می ورزند.


در پی اعتراضات اخیر شهروندان کرمانشاهی خبرنگار خبرگزاری مهر استان کرمانشاه پیگیر این مشکل شد که نخست با گفتگو با متقاضیانی که مدت هاست در انتظار قرار دارند مصاحبه کرد.
سرپیچی بانکها از پرداخت وام ودیعه مسکن
یکی از شهروندان کرمانشاهی که بیش از هشت ماه در فهرست انتظار دریافت وام ودیعه مسکن قرار گرفته در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بیش از هست ماه از ثبت نام برای دریافت این وام می گذرد و با وجود پیگیری های بسیار تنها پاسخی که از طرف بانک می گرفتیم این بود که هنوز نوبت ما نشده و باید منتظر بمانیم.
وی اضافه کرد: با توجه مشکلات فراوانی که امروز در جامعه برای تهیه مسکن وجود دارد نباید برای دریافت یک وام این باره زمانی طولانی را در انتظار ماند و اگر قرار بر عدم پرداخت این وام بود چرا این مردم را سرکار می گذارند؟
این شهروند کرمانشاهی با اعلان اینکه بانکها در روند پرداخت وام ودیعه مسکن اعلام کمبود اعتبار کرده، اشاره کرد: چند روز پیش که بعد از مدتی موعد مقرر برای تشکیل پرونده بوسیله پیامک به من اعلام گردید که برای دریافت وام به شعبه مشخص شده مراجعه کنم.
وی افزود: بعد از مراجعه به شعبه بانک مورد نظر با وجود مراجعه به موقع به بانک اما به سبب عدم اعتبار پرداخت وام انجام نگرفت این در حالی بود که با و جود این که مشکل از طرف بانک و عدم اعتبار آنها بود اما در در بخش توضیحات سیستم علت پرداختی را عدم حضور بموقع متقاضی از طرف بانک ثبت شده است.


این شهروند کرمانشاهی بیان کرد: با توجه به این که مشکل پرداخت وام از طرف بانکها بوده اما در ثبت اطلاعات همه چیز به نام متقاضیان تمام می شود که با این رویه باید نسبت به آمار و اطلاعات ثبت شده در پرداخت وام ها بی اعنتا بود چونکه توضیحات و آمار ثبت رسیده کذب بوده و بجای عمل به صورتی کلاه سر مردم گذاشتن تلقی می شود.
ثبت علت های دروغین بانکها در عدم پرداختی ها عامل بی اعتمادی مردم بررسی های میدانی و مسائل مطرح شده حاکی از آنست که بانکها به جز در اولین مرحله اجرای طرح وام ودیعه مسکن اقدامی به اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن نکرده و از اعطای این تسهیلات سر باز می زنند.
یکی دیگر از معضلات مطرح شده ای که همچون منبع اعتراض مردم قرار گرفته ثبت علت های دروغین برای عدم پرداخت به متقاضیان از طرف بانکها است که این عملکرد و عدم نظارت بر آن رفته رفته زمینه بی اعتمادی مردم را فراهم خواهد آورد.
از طرفی دیگر در پی گفتگو با یکی از مسئولان مریوطه در امور اداره راه و شهر سازی اقدام ناشایست دیگر بانکها که سال هاست سبب ناراضایتی کردم قرار گرفته وام هایی است که به خویشوندان تعلق می گیرد.
آمار ضعیف بانکهای کرمانشاه در پرداخت وام ودیعه مسکن
این مسئول اشاره کرد: در ضمن یکسال گذشته کمتر وامی با عنوان ودیعه مسکن به مردم پرداخت شده و اگر وامی هم از طرف تعداد قلیل بانکها پرداخت شده باشد پرداخت های فامیلی بوده و مردم عادی کمترین بهره را از این تسهیلات داشته برده اند.

در حال حاضر هیچ بانکی در کرمانشاه پرداخت وام ودیعه مسکن ندارد با این وجود خبرنگار مهر با پیگیری های بسیار از عبدالرضا غفوری معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه گفتگویی داشته که در همین راستا غفوری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت وام های ودیعه مسکن در ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، اظهار داشت: در روند پرداخت وام های ودیعه مسکن ۱۸ بانک پرداختی داشته اند که در طول این مدت تعداد ۶۸ هزار و ۲۰ نفر ثبت نام کرده اند.
وی اضافه کرد: از مجموع کل ثبت نامی ها تعداد ۳۴ هزار و ۴۰۲ مورد رد درخواست شدند و ۲۳ هزار و ۲۲۶ متقاضی به بانکهای عامل عرضه شدند اما با عنایت به میزان اعتبارات بانکها تا حالا تنها ۱۰ هزار و ۳۹۲ مورد معادل ۶۸.۲ درصد موفق به دریافت وام ها ودیعه مسکن شدند.
معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه به بلاتکلیفی هشت هزار و ۲۰۶ متقاضی که هنوز توسط بانکها تعیین تکلیف نشدند اشاره و اشاره کرد: با توجه به این که اعتبارات بانکی تعداد زیادی از بانکهای پرداخت کننده وام ودیعه مسکن به انتها رسیده رفته رفته میزان پرداختی ها امسال کم شد و هم اکنون نیز هیچیک از بانکها پرداختی با این عنوان را نخواهند داشت.
بلاتکلیفی ادامه دار متقاضیان وام ودیعه مسکن به سبب کمبود اعتبار بانک ها
غفوری اشاره کرد: یکی از اشکالات موجود در حوزه پرداخت وام های ودیعه مسکن عدم بودجه و اعتبار جداگانه در حوزه وام مسکن بوده و چون پرداختی وام ها از منابع بانکها انجام می گیرد به طور معمول بانکها وپرداخت وام ودیعه مسکن را در آخرین اولویت خود قرار می دهند.
وی با تأکید بر این که پرداخت وام ودیعه مسکن در بانکها انجام نمی گیرد، عنوان کرد: با وجود این که مشکل مسکن یکی از مهم ترین مشکلات و نیازهای امروز مردم است اما پرداخت وام های مربوطه در بلاتکلیفی قرار گرفته و متقاضیانی که در انتظار قرار دارند در بلاتکلیفی قرار گرفته اند و زمان مشخصی برای پرداخت مجدد وام ها اطلاع رسانی نشده است.
با این اوصاف به سبب عدم نظارت ها از طرف مسئولان بالادستی متقاضیان وام ودیعه مسکن کرمانشاهی باید در انتظار پرداخت این وام منتظر سبز شدن علف زیر پاهایشان باشند هرچند به سبب فراگیری این روند در سایر بانکهای در استانهای دیگر پرداخت این وام رفته رفته به دویا مبدل خواهد شد.
عجیب تر از همه آنست که پیگیری تخلفات و اعتراضات ثبت شده در سامانه از هیچ کجا قابل پیگیری نبوده و تنها بصورت نمایشی سامانه ای در سایت مربوطه برای سرگرم کردن متقاضیان معترض طراحی شده است.


منبع:

1402/06/21
20:30:18
5.0 / 5
309
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , جامعه , سایت
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است