نرخ بیکاری در پاییز کاهشی شد

نرخ بیکاری در پاییز کاهشی شد کار و درآمد: گزارش اخیر مرکز آمار ایران نشان میدهد که نرخ بیکاری در پاییز امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.6 درصد کم شده و از 7.9 درصد در تابستان امسال به 7.6 درصد رسیده است.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، مطابق اعلام مرکز آمار ایران، بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر بیان کننده آنست که ۷.۶ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند و بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری نشان میدهد که این شاخص نسبت به پاییز سال قبل ۰.۶ درصد کم شده است.

بر اساس این گزارش در پاییز ۱۴۰۲ به میزان ۴۱.۵ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار داشتند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی نیز از افزایش ۰.۵ درصدی این نرخ نسبت به فصل مشابه سال قبل حکایت دارد.

بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نیز حاکی از آنست که در پاییز ۱۴۰۲ بخش خدمات با ۵۲.۱ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده و بخش های صنعت با ۳۴.۲ درصد و کشاورزی با ۱۳.۶ درصد در رده بعد قرار دارند.

گزارشی که مرکز آمار ایران مهرماه امسال از وضعیت در تابستان ۱۴۰۲ منتشر نمود نیز نشان داد که نرخ بیکاری در مقایسه با تابستان سال ۱۴۰۱ سیر نزولی داشته و به عدد ۷.۹ درصد رسیده است که کمترین مقدار در طول سه دهه اخیر بوده است.

طبق این گزارش همزمان با ادامه کاهش نرخ بیکاری، نرخ مشارکت اقتصادی در کشور ۰.۶ درصد بالا رفته که بیان کننده پویایی و رونق بازار کار است.مرکز آمار ایران در گزارش فصل تابستان آمارهای امیدوارکننده دیگری را هم منتشر نموده است؛ به نحوی که اشتغال خالص ایجادی کشور امسال را ۹۰۷ هزار نفر اعلام نموده است. در گزارش مرکز آمار، نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی ۱.۲ درصد، زنان ۱.۸ درصد، اشتغال ناقص یک درصد و بیکاری روستایی نیز به ۵ درصد رسیده است.

پیشتر سید صولت مرتضوی - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نموده بود که از تابستان سال قبل تا تابستان امسال یک میلیون و ۳۵۰ هزار فرصت شغلی در کشور به وجود آمده که ۹۰۷ هزار فرصت شغلی آن خالص است.

به گفته وی، اگر آمار بازنشستگان و افراد دارای بیمه بیکاری را از یک میلیون و ۳۵۰ هزار شغل کم نماییم، آمار خالص اشتغال ایجادی که ۹۰۷ هزار فرصت شغلی است، به دست می آید.

طاها رمضانی - مدیرکل دفتر سیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار در این زمینه معتقد می باشد افزایش نرخ مشارکت اقتصادی در سال ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ همزمان با کاهش نرخ بیکاری به میزان ۰.۷ تا ۰.۹ درصد نشان دهنده این است که وضع بازار کار برای ورود نیروهای کار بهبود نسبی پیدا کرده است.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، طبق گزارش ها نرخ بیکاری در ۲۱ استان کشور سیر نزولی داشته است که در ۲۵ استان تک رقمی و در ۱۹ استان کمتر از ۷ درصد بوده است. کاهشی شدن نرخ بیکاری و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی نشانگر اهتمام دولت سیزدهم و مجموعه اقدامات انجام شده توسط دستگاه های اجرائی برای تحقق هدفگذاری ایجاد بیش از یک میلیون شغل در سال بوده است.

منبع:

1402/10/13
09:13:36
5.0 / 5
373
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است