مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی:

80 درصد ظرفیت بنادر شمالی خالی مانده است

80 درصد ظرفیت بنادر شمالی خالی مانده است كار و درآمد: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاكید بر این كه بنادر كشور فقط محلی برای تخلیه، بارگیری و ترابری كالا نیستند، اظهار داشت: ظرفیت بنادر شمالی كشور حدود ۳۰ میلیون تن است كه هم اكنون از شش میلیون تن ظرفیت آن(20 درصد) استفاده می گردد و برای ارتقای این سهم، نیازمند استفاده از تسهیلات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هستیم.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، محمد راستاد - معاون وزیر راه و شهرسازی - در مراسم امضای تفاهم نامه میان سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد انزلی كه امروز با حضور مرتضی بانك - دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و همینطور رضا مسرور - مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی - در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد برگزار شد، اظهار نمود: با این رویه شاهد هم افزایی و مشاركت سازمان های مربوطه خواهیم بود كه باعث تحول در بنادر كشور بخصوص بنادر شمالی می گردد.

وی ادامه داد: با هدایت دبیر شورای عالی مناطق آزاد و وزیر راه و شهرسازی توانستیم طی چند ماه اخیر مذاكراتی را در جهت هم افزایی سازمان بنادر و منطقه آزاد انزلی داشته باشیم تا استفاده از ظرفیت های موجود در دستور كار قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینكه سرمایه های كشور باید به مرحله بهره برداری برسند، تصریح كرد: به واسطه ظرفیت ها و تسهیلات موجود در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بنادر كشور می توانند به خوبی از این پتانسیل استفاده كنند و در مسیر پیشرفت گام بردارند. بنده مدیر منطقه بندری بودم و به خوبی می دانم تا چه حد می توان برای ارتقای خدمات در بنادر تجاری كشور گام برداشت و از ظرفیت بالقوه مناطق آزاد هم به واسطه شرایط خاصی كه دارند شاهد رونق بنادر تجاری كشور خواهند بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با تاكید بر این كه بنادر كشور تنها محلی برای تخلیه، بارگیری و ترابری كالا نیستند، اظهار داشت: فعالیت های تولیدی همراه با تولید ارزش افزوده باید در دستور كار بنادر قرار گیرد تا شاهد افزایش حجم تخلیه و بارگیری، رونق نوارهای ساحلی كشور و هم تضمین در بخش بازاریابی باشیم.

راستاد با اشاره به این كه اراضی پس كرانه ای بنادر باید به سمت و سویی هدایت شود كه فعالیت های تولیدی و ارزش افزوده ای بعنوان اولویت اصلی تلقی شود، بیان كرد: به صورت مثال بندر كاسپین الگوی قابل قبولی در جهت اشتغال زایی و تولید است و در بندر چابهار چنین توسعه ای در دستور كار قرار گرفته و فاز اول آن با حضور رییس جمهور به بهره برداری رسید.

وی با اشاره به اینكه سازمان بنادر متولی امور دریایی و مرجع حاكمیتی دریا به شمار می آید، اظهار نمود: استفاده از حداكثر ظرفیت بنادر كاسپین و انزلی در تفاهم نامه مذكور بین سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد انزلی مدنظر قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: باید به واسطه ظرفیت خوب بنادر شمالی توسعه حمل و نقل دریای خزر صورت گیرد و این مساله تنها با واردات نیست، بلكه توجه به صادرات و ترانزیت كالا از مهم ترین اقدامات است و با برنامه ریزی صورت گرفته باید سهم بنادر از صادرات به كشورهای حاشیه خلیج فارس و حاشیه دریای خزر افزایش یابد.

به گفته راستاد، ظرفیت بنادر شمالی كشور حدود ۳۰ میلیون تن است كه هم اكنون از شش میلیون تن ظرفیت آن استفاده می گردد كه معادل یك پنجم است. باید كوشش برای ارتقای رقابت پذیری بنادر شمالی صورت گیرد تا بتوانیم در جذب كالا موفق باشیم و در این راستا نیازمند استفاده از تسهیلات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هستیم.

وی ادامه داد: با رویه فعلی در جهت افزایش همكاری و مشاركت بین منطقه آزاد و سازمان بنادر شاهد تحول خوبی در بنادر كشور بخصوص بنادر شمالی خواهیم بود و تفاهم نامه ای بین وزارت راه و شهرسازی و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد مدنظر قرار گرفته كه بزودی بین دو مجموعه امضا و مبادله می گردد كه بعنوان سند بالادستی در همه نواحی ساحلی كشور تلقی خواهد شد تا ارتباط بهتری بین سازمان بنادر و دریانوردی و هم مناطق آزاد را فراهم كند.
1396/12/23
14:44:47
5.0 / 5
4426
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است