یك استیضاح و ثبت نام ۳۰۰ هزار نفری در سامانه اشتغال روستایی

یك استیضاح و ثبت نام ۳۰۰ هزار نفری در سامانه اشتغال روستایی كار و درآمد: مهمترین خبر این هفته به استیضاح وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اختصاص داشت. امضای توافقنامه پشتیبانی از اشتغال پایدار، ثبت نام ۳۰۰ هزار نفر در سامانه اشتغال روستایی و تشكیل جلسه دستمزد شورای عالی كار بعد از وقفه دو هفته ای هم از دیگر رویدادهای این هفته بود.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، این هفته استیضاح علی ربیعی، وزیر كار در مجلس اعلام وصول شد. بخشی از دلیل استیضاح وزیر كار به حادثه سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج، وضعیت صندوق های بازنشستگی و شستا اختصاص داشت.

در جلسه استیضاح، موافقان و مخالفان عملكرد ربیعی سخن گفتند و مواضع و دیدگاه های خویش را مطرح نمودند. درنهایت ربیعی با ۱۲۶ رای موافق از مجموع ۲۵۳ رای ماخوذه، در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی ابقاء شد و از مجلس رای اعتماد گرفت تا در جلسه بعدازظهر شورای عالی كار كه با حضور نمایندگان گروه های كارگری و كارفرمایی به منظور بررسی رقم دستمزد كارگران تشكیل می شد، شركت نماید.

اما امضای توافقنامه پشتیبانی از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی یكی دیگر از رویدادهای این هفته بود. عیسی منصوری - معاون توسعه اشتغال وزیر كار - در مراسم امضای این توافقنامه اظهار نمود: وزارت كار در دولت های یازدهم و دوازدهم دستیابی به رشد اقتصادی همراه با افزایش اشتغال و كاهش فقر را در برنامه ها و فعالیت های خود دنبال كرده است.

وی اظهار داشت: امروز در بسیاری حوزه ها جهت دهی اقتصاد را شاهد نیستیم و بسیاری حوزه ها فقط خواهان دریافت منابع برای توزیع هستند.

منصوری با اشاره به اینكه از محل اجرای این توافقنامه ۱۵۰۰ اشتغال جدید پیش بینی شده است، اظهار نمود: در سال های گذشته اقتصاد روستایی كشور با بیشترین وابستگی به بخش كشاورزی فعال بود كه امروز آثار سوء آن را در مسایل محیط زیستی شاهدیم.

همچنین ثبت نام ۳۰۰ هزار نفر در سامانه اشتغال روستایی یكی دیگر از خبرهای این هفته بود.

علی ربیعی - وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در این باره اظهار داشت: بعد از غربالگری ۸۰ هزار نفر شناسایی شدند كه برای اشتغال آنان ۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است.

به گفته وی تولید اشتغال مهمتر از پرداخت وام است و وزارت كار از پاشیدن پول به شدت جلوگیری می كند.

ربیعی در عین حال از خیز بزرگ اجرای طرح اشتغال فراگیر در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ اطلاع داد و اظهار داشت: رسته های پركشش متقاضی زیادی دارند چنانچه در بعضی از رسته ها نظیر گردشگری خوب عمل شده و متقاضی برای فعالیت در این بخش زیاد است.

در هفته ای كه گذشت اما معاون امور تعاون وزارت كار نقش تعاونی ها در توسعه صادرات كشور را مهم خواند. سیدحمید كلانتری دامنه تعاونی ها را در بخش های دانش بنیان، آموزشی، گردشگری، فناوری اطلاعات، سهامی عام، توسعه عمران شهرستانی و تامین نیاز گسترده دانست و بر تولید مجتمع های تعاونی نظیر بنكداران، صنایع دستی و گردشگری با عنایت به وضعیت استانها تصریح كرد.

وی اظهار داشت: توسعه صادرات یكی از كاركردهای بزرگ تعاونی هاست كه باعث افزایش تولید و اشتغال در كشور می گردد.

رویداد دیگر این هفته به برگزاری جلسه دستمزد شورای عالی كار پس از وقفه دو هفته ای اختصاص داشت. نمایندگان كارگری و كارفرمایی در اعتراض به واریز منابع درمان تامین اجتماعی به خزانه كشور و تصویب این مصوبه از شركت در جلسات دستمزد شورای عالی كار خودداری كردند و تنها شرط خویش را برای حضور در جلسه مزد، پرداختن به مبحث بند ز تبصره ۷ بودجه ۹۷ عنوان كردند.

در این جلسه پیشنهاد منطقه ای كردن مزد عنوان شد كه مورد مخالفت طرفین قرار گرف.همچنین گزارشی از روند دریافت قیمت گذاری كالا و جداول آماری مربوطه در كمیته مزد عرضه شد.

از دیگر رویدادهای این هفته برگزاری همایش نقش نظام آموزشی در توسعه كسب و كار بود. در این مراسم عضو كمیسیون آموزش مجلس بر ضرورت تربیت دانشجویان ماهر در فضای كسب و كار تصریح كرد و اظهار داشت: اگر مراكز آموزشی و دانشگاه ها به جای نمره و معدل، نیروی ماهر تربیت كنند و مدرك گرایی به مهارت گرایی تبدیل گردد، در آن صورت مشكل بیكاری و اشتغال فارغ التحصیلان حل خواهد شد.

رییس دانشكده مدیریت دانشگاه تهران هم بیش از ۹۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی را بیكار دانست و اظهار داشت: تلاش ما این بوده كه شخصیتی كار بلد تحویل جامعه بدهیم.

وی بر ضرورت تعریف كدهای رفتاری استاندارد برای افراد تصریح كرد و اظهار داشت: جوانان بهترین ثروت جامعه هستند كه باید آنها را با نظارت بهتر تربیت و تحویل جامعه بدهیم.
1396/12/24
18:02:13
5.0 / 5
4565
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است