عضوكارفرمایی شورایعالی كار درگفتگو بامهر؛

۷مانع پیش روی تولید در سال پشتیبانی از كالای ایرانی

۷مانع پیش روی تولید در سال پشتیبانی از كالای ایرانی كار و درآمد: عضو هیأت مدیره كانون عالی كارفرمایان با اشاره به مهمترین موانع تولیدكنندگان و فعالان اقتصادی در سال پشتیبانی از كالای ایرانی خواهان اصلاح موانع با مشاركت جدی سران ۳ قوه شد.اصغر آهنی ها در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به موانع پیش رو و دغدغه های تولیدكنندگان در سال «حمایت از كالای ایرانی» اظهار داشت: نزدیك به یك دهه رهبر انقلاب شعارهای سالانه را با محوریت «اقتصاد» كشور اعلام می كنند و این نشان از اهمیت موضوعات اقتصادی در كشور دارد.
وی ادامه داد: متاسفانه مسئولان ذیربط آن طور كه باید اقدامات لازم را نسبت به اهمیت شعارهای سالانه نداشتندالبته گاها تصمیماتی مقطعی برای برخی چالش ها اتخاذ شده است.
عضو كارفرمایی شورای عالی كار با اشاره به نامگذاری سال ۹۷ با عنوان «حمایت از كالای ایرانی» با تاكید بر اینكه خرید محصول ایرانی منتج به رونق تولید داخلی و در نهایت اشتغال نیروی انسانی و تولید ارزش توسط نیروی انسانی می گردد اظهار داشت: اما باید دید كه آیا قوانین در رابطه با تولید، حامی تولیدكننده داخلی است یا خیر.
درآمد ناشی از سود بانكی بیش از تولید است!
آهنی ها به ۷ مانع و چالش برای «حمایت از كالای ایرانی» اشاره كرده و اضافه كرد: در كشوری كه واحدهای تولیدی كمتر از ۲۰ درصد سودآوری دارند و گاها با ركود درگیر هستند هیچ گاه تولید ارزش پیدا نخواهد كرد و سرمایه به این سمت نخواهد آمد و در این شرایط درآمد زایی از روش های غیر مفید مانند سپرده گذاری به مراتب بیشتر از تولید است كه این جهت گیری در سیاست های كلان باید تغییر كند.
وی با اشاره به اینكه تسهیلات پرداختی به تولیدكننده به صورت اسمی ۱۸ درصد است اما با سخت گیری های نظام بانكی و در نظر گرفتن خواب سرمایه در بانك، عملا سود تسهیلات پرداختی ۲۷ درصد محاسبه می شود، تصریح كرد: اگر به دنبال تولید رقابت پذیر با بازارهای جهانی و البته تولید اشتغالزا هستیم باید نرخ سود تسهیلات پرداختی به بخش تولید متفاوت از سایر تسهیلات باشد.
این فعال كارفرمایی، مالیات بر ارزش افزوده را یكی از موانع پیش روی تولیدكنندگان عنوان نمود و اظهار داشت: متاسفانه خیلی از واحدهای تولیدی شناسنامه دار كه در فضای سالم فعالیت می نمایند متحمل فشارهای زیاد مالیاتی هستند.
عضو هیأت مدیره كانون عالی كارفرمایان اضافه كرد: از طرفی به رغم اینكه فروش خیلی از واحدهای تولیدی، به صورت نقدی نیست و تولیدكننده چك مدت دار دریافت می كند اما در صورتی كه كارفرما در مدت ۴۵ روز بعد از فروش محصول، مالیات بر ارزش افزوده خویش را پرداخت نكند مشمول جریمه ۲.۵ درصد در ماه می گردد. در شرایطی كه نقدینگی تولیدكننده ناشی از فروش محصول تامین نشده چطور می تواند مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت كند؟ این نوع نگاه به تولید منطقی نیست.
وی ادامه داد: در عین حال در تمام دنیا مالیات بر ارزش افزوده از محصول نهایی در زمان فروش محصول در فروشگاه دریافت می گردد اما در ایران این نوع مالیات از تولیدكننده دریافت می گردد.
افزایش ۳۵ درصدی نرخ ارز در ۲ ماه گذشته
وی با اشاره به اینكه چالش اصلی دیگر پیش روی فعالان اقتصادی، عدم ثبات در اقتصاد و نوسان متغیرهای اقتصادی می باشد ادامه داد: در دو ماه گذشته نرخ ارز ۳۵ درصد با رشد مواجه بوده كه این نوسان هزینه تولید خیلی از سفارشات و محصولات را افزایش می دهد؛ این بی ثباتی می تواند به تولید زیان وارد كند.
آهنی ها ادامه داد: یكی از مباحث با اهمیت دیگر در مسیر پشتیبانی از كالای ایرانی جدیت دولت در اجرای واقعی اصل ۴۴ قانون اساسی است به طوریكه رانت خوارها باید از گردونه واگذاری ها خارج شوند تا طی یك بازه زمانی ۱۰ تا ۱۵ ساله یك بخش خصوصی توانمند و سالم داشته باشیم.
این فعال اقتصادی با اشاره به بزرگی بدنه دولت و هزینه های دولتی اظهار داشت: در این بخش هم دولت باید كوچك شود تا هزینه های دولتی بهینه شود.
وی مبارزه جدی و بی امان با فساد را یكی از الزامات پشتیبانی از تولیدكننده اعلام نمود و اظهار داشت: تا زمانی كه مسئولان با فساد به صورت ریشه ای برخورد نكنند و برخوردهای قاطع در این زمینه پیش بینی نشود نمی توان با فساد مبارزه كرد.
این عضو كارفرمایی شورای عالی كار با تاكید بر اینكه متاسفانه حجم قاچاق در كشور همچنان بسیار زیاد است اضافه كرد: قاچاق خیلی از موارد را تحت الشعاع خود قرار داده است. بطور قطع ما توان مبارزه با قاچاق را داریم اما مدیریت این بخش باید از بخش هایی كه توان مقابله با این معضل اقتصادی را ندارند گرفته شود چراكه مسئولان باید پاسخگو باشند.
عضو هیأت مدیره كانون عالی كارفرمایان تصریح كرد: این موارد از موانع كلیدی پیش روی تولید كشور است كه رهبر انقلاب در شعارهای سالیانه به آنها پرداختند. باید به تولید ارزش داد و سران سه قوه هم باید با مشاركت بخش خصوصی برای رفع موانع تولید تصمیم گیری كنند.
وی اضافه كرد: كشور ما منابع بسیار زیادی در حوزه نفت، گاز، معادن و حتی نیروی انسانی دارد اما چالش اصلی كشور در حوزه مدیریت و به كارگیری منابع است.

1397/01/13
17:06:50
5.0 / 5
4964
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بانك , تولید
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است