كارشناس بازار كار اعلام كرد:

افزایش استقبال از مشاغل خدماتی

افزایش استقبال از مشاغل خدماتی كار و درآمد: یك كارشناس بازار كار اظهار داشت به دلیل فراهم نكردن زیرساخت های لازم در بخش های كشاورزی و صنعت، اقبال جامعه به سمت مشاغل خدماتی رفته است.علی اكبر سیارمه در گفت وگو با ایسنا، اظهار كرد: اگر وضعیت اشتغال در سه بخش صنعت، كشاورزی و خدمات را بررسی كنیم، مشاهده می شود كه اشتغال در دو بخش كشاورزی و صنعت كمتر از بخش خدمات است و این روند در چند سال گذشته بیشتر شده است.
وی ادامه داد: یكی از علل پایین بودن آمار اشتغال در بخشهای صنعت و كشاورزی فراهم نبودن امكانات و زیرساختهای لازم است.به عنوان مثال در بخش كشاورزی برای تولید به سه عامل آب، خاك و نیروی انسانی نیازمندیم ولی آیا با نبود زمین و كمبود شدیدی كه در بخش منابع آبی داریم می توان در بخش كشاورزی اشتغالزایی كرد؟
این كارشناس بازار كار افزود: وقتی زیرساختهای اساسی در تولیدات كشاورزی كه نیروی انسانی باید در آن اشتغال پیدا كند فراهم نیست، طبیعی است كه تمایلی برای اشتغال در این بخش وجود ندارد یا كمتر است.
سیارمه متذكر شد: لازمه اشتغال در بخش صنعت هم تامین مواد اولیه، وجود بازار مصرف و صادرات و سرمایه گذاری مناسب است، از سوی دیگر هزینه ایجاد شغل در این بخش بالاست و تسهیلاتی هم كه برای تولید در نظر گرفته می شود، انگشت شمار در آن هزینه شده و غالبا در بخشها و طرح های دیگر استفاده شده است.
این كارشناس بازار كار با انتقاد ازعدم پرداخت یارانه تولید به كارخانه ها و واحدهای تولیدی، اظهاركرد: قرار بود از محل هدفمندی حامل های انرژی رقمی تحت عنوان یارانه تولید در اختیار تولیدكنندگان قرار بگیرد ولی این هدف محقق نشد و اعتراض و گلایه تولیدكنندگان از عدم تعهد دولت و هزینه های بالای حامل های انرژی را به دنبال داشت.
وی از حمل و نقل به عنوان یكی از بخش های خدمات نام برد و گفت: امروز با گسترش جمعیت و جابه جایی بار و مسافر، تمایل به ورود و فعالیت در این بخش افزایش یافته است لذا نیازمند حمل و نقلی پویا و اقتصادی هستیم كه بر اساس آن به سمت توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل حركت كنیم.
سیارمه تصریح كرد: بخش عمده ای از مباحثی كه درباره آلودگی هوا و مسایل زیست محیطی مطرح می شود، ناشی از فرسودگی ناوگان حمل و نقل كشور است در حالی كه توجه به این بخش از اقتصاد می تواند موجب جذب سرمایه گذاری و ورود نیروهای متخصص و كارآمد شود.
وی از " اسنپ و تپسی" به عنوان نمونه های موفق در حوزه مشاغل خدماتی نام برد كه موجب جذب نیروهای انسانی و استفاده از ظرفیت افراد تحصیلكرده شده است.
به گفته این كارشناس بازار كار، به دلیل فراهم بودن زیرساختها و پایین بودن هزینه ها، اقبال عمومی به سمت مشاغل خدماتی رفته است.

 

1396/06/26
21:48:32
5.0 / 5
5251
تگهای خبر: مشاغل , اشتغال , نیروی كار
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است