معاون وزیر تعاون خبر داد؛

برگزاری نمایشگاه دائمی كالاهای ایرانی در تابستان

برگزاری نمایشگاه دائمی كالاهای ایرانی در تابستان كار و درآمد: معاون وزیر تعاون از برگزاری نمایشگاه عرضه كالاهای ایرانی در ۳ ماهه تابستان اطلاع داد و اظهار داشت: این نمایشگاه فرصتی برای عرضه توانمندی های تولیدكنندگان كالاهای ساخت داخل خواهد بود.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، سید حمید كلانتری در نشستی خبری با اشاره به برگزاری نمایشگاه عرضه كالاهای ایرانی در ۳ ماهه تابستان اظهار داشت: با عنایت به برگزاری نمایشگاه كالای ایران و استقبال مقام معظم رهبری از این نمایشگاه، مقرر شد، نمایشگاه عرضه كالاهای ایرانی با حضور تولیدكنندگان به صورت دائمی در ۳ ماهه تابستان در مصلی تهران مستقر شود.
وی با تاكید بر حضور تولیدكنندگان محصولات ساخت داخل در این نمایشگاه اظهار داشت: در نمایشگاه عرضه محصولات ایرانی كه با هدف تشویق فرهنگ استفاده از كالای ایرانی برگزار می شود، توانمندی های تولیدكنندگان داخلی اعم از بخش تعاونی و خصوصی عرضه می گردد و در اختیار مصرف كنندگان قرار خواهد گرفت.
كلانتری در بخش دیگری از اظهاراتش با تشریح عملكرد فعالیت بخش تعاون در سال قبل و همینطور برنامه های این حوزه در سال ۹۷ با اشاره به اینكه اقتصاد تعاونی می تواند منابع خرد مردمی را تجمیع كند، اظهار داشت: در سال قبل ۴۱۴۰ تعاونی جدید با ۹۲۶۰۰ عضو تاسیس شد كه ۶۸ هزار ظرفیت اشتغالزایی را به همراه داشته است؛ از این میزان تعاونی تاسیس شده در سال گذشته، ۲۷۰۰ تعاونی در گروه تعاونی های تولیدی بودند كه نسبت به سال ۹۵ از رشد ۲۱ درصدی برخوردار بوده است.
وی با اشاره به اینكه تشكیل تعاونی ها در سال قبل نسبت به سال ۹۵ میزان ۹ درصد رشد داشته است، اضافه كرد: در حوزه تعاونی های خدماتی در سال قبل ۲۰ تعاونی فراگیر ملی و ۲۵ تعاونی توسعه و عمران شهری در كشور با ظرفیت اشتغال ۱۸۹۰ نفر بوجود آمد.
معاون امور تعاون وزیر تعاون كار و رفاه اجتماعی درباره آخرین وضعیت تعاونی های مسكن مهر اظهار داشت: تا آخر سال قبل ۷۴۰ هزار واحد مسكن مهر در قالب تعاونی ها ساماندهی شدند ضمن اینكه ۶۵۰۰ واحد مسكن مهر در قالب تعاونی ها كه پیشرفت فیزیكی این واحدها بالغ بر ۸۵ درصد بود، تكمیل شد.
كلانتری درباره طرح «روستا-تعاون» كه از سال قبل بعنوان یكی از برنامه های اشتغالزایی این حوزه در دستور كار قرار گرفت، اظهار داشت: این طرح در سال ۹۶ شروع شد كه آثار آن را طی ماه های آینده مشاهده خواهیم كرد. ضمن اینكه در سامانه كارا (سامانه ثبت تقاضای تسهیلات متقاضیان كار) تا آخر سال قبل ۳۴۰۰ تعاونی متقاضی استفاده از تسهیلات اشتغال ثبت نام كردند كه میزان تسهیلات درخواستی این تعاونی ها حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان برآورد می گردد.
دستور وزیر كار برای كاهش بررسی طرح های اشتغال به ۱۴ روز در بانكهای عامل
وی با تاكید بر اینكه طرح روستا-تعاون بعنوان اولویت فعالیت اشتغالزایی مورد حمایت قرار می گیرد، درباره آخرین وضعیت منابع یك و نیم میلیارد دلار صندوق توسعه ملی برای اشتغال در سال جاری، اظهار داشت: تابحال ۵۰ درصد از كل این منابع در اختیار بانكها و موسسات عامل اجرایی قرار گرفته كه ۴۰ درصد از این تسهیلات در مرحله پرداخت و تصویب طرح قرار دارند.
معاون امور تعاون وزیر تعاون كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه زمان بررسی طرح های اشتغال با دستور وزیر تعاون كار و رفاه اجتماعی از ۲ ماه به ۱۴ روز كاهش پیدا كرده است، ادامه داد: بر مبنای برنامه ریزی های انجام شده مقرر است تا آخر شهریور كل منابع یك و نیم میلیارد دلار تسهیلات صندوق توسعه ملی برای اشتغال تخصیص داده شود كه بخشی از استفاده كنندگان این تسهیلات، تعاونی ها هستند.
كلانتری ادامه داد: برآورد ما این است كه حدود ۲ هزار میلیارد تومان به صورت ریالی از محل منابع صندوق توسعه ملی در قالب طرح روستا-تعاون برای اشتغالزایی و توانمندسازی تعاونی ها در روستاها جذب شود كه تولید ۶۰ هزار فرصت شغلی هدفگذاری شده است.
وی تشكیل تعاونی های مبارزه با فقرزدایی را یكی از برنامه های وزارت تعاون در سال ۹۷ عنوان نمود و اظهار داشت: یكی از اشكالات پیش روی دولت، زندگی زیر خط فقر بعضی از اقشار جامعه است كه در این خصوص دو رویكرد برای فقرزدایی وجود دارد؛ نخست اینكه خانواده های نیازمند به صورت مستقیم و كمك های نقدی حمایت شوند كه این رویكرد پاسخگوی برنامه های موازی با فقر نخواهد بود.
معاون امور تعاون وزیر تعاون كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: رویكرد دوم هم به توانمندسازی افراد و این خانوارها تاكید دارد كه در این راستا در نظر داریم با همكاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای و تشكیل تعاونی ها، این افراد و خانواده ها در قالب تعاونی ها فعالیت اقتصادی كنند تا این حمایت ها به جای اشخاص در قالب تعاونی صورت گیرد چون كه تجمیع سرمایه های كوچك مردمی در قالب تعاونی ها می تواند به توانمندسازی افراد كمك نماید.
تمركز بر ۳ گروه تعاونی برای مبارزه با فقر
كلانتری با اشاره به اینكه تعاونی های فراگیر ملی، تعاونی های مرزنشین و تعاونی های روستایی می توانند در مبارزه با فقر موثر واقع شوند، اظهار داشت: یكی از تعاونی هایی كه در حوزه مبارزه با فقر می توانند موثر باشند، تعاونی های فراگیر ملی هستند كه ۷۰ درصد اعضای آن باید از ۳ دهك درآمدی پایین باشند. همینطور تعاونی های دیگری كه می توانند در طرح فقرزدایی موثر باشند، تعاونی های مرزنشین هستند كه حدود یك و نیم میلیون خانوار تحت پوشش این نوع تعاونی هستند و باید از نظر اقتصادی توانمند شوند.
وی اضافه كرد: دولت به رغم تسهیلات و حمایت هایی كه از تعاونی های مرزنشین در دستور كار خود قرار داده بود، اما متاسفانه طی ۲ سال قبل بخشی از معافیت ها كاهش پیدا كرد اما با همكاری وزارت كشور و وزارت صنعت در قالب كارگروهی مشترك این حمایت ها از تعاونی های مرزنشین احیاء می گردد.
معاون امور تعاون وزیر تعاون كار و رفاه اجتماعی با اشاره به تشكیل تعاونی های روستایی برای فقرزدایی هم اظهار داشت: این تعاونی ها همینطور برای مقابله با فقر و تقویت توانمندی های روستائیان اساساً توسعه پیدا می كنند ضمن اینكه تعاونی های زنان و روستائیان و تعاونی های صنایع دستی هم در قالب طرح تقویت توانمندسازی تعاونی ها مورد حمایت قرار می گیرند.
پیشنهاد تاسیس تعاونی های اعتبار روستایی به بانك مركزی
كلانتری همینطور درباره آخرین وضعیت تشكیل بانك تخصصی در حوزه تعاون اظهار داشت: به علت اینكه در فرآیند فعالیت موسسات اعتباری، بعضی از این تعاونی ها از مسیر خود منحرف شده اند، فرآیند صدور مجوز برای تاسیس بانك تعاونی به تعویق افتاد اما پیشنهاد صدور مجوز تاسیس تعاونی های اعتبار روستایی به بانك مركزی عرضه شده كه پشتوانه فعالیت های اقتصادی تعاونی ها خواهد بود.
وی اضافه كرد: بانك مركزی با كلیت این پیشنهاد موافق است اما در مورد صدور مجوز آن باید پس از ساماندهی واحدهای غیرمتشكل مالی تصمیم گیری شود.

1397/03/04
22:10:36
5.0 / 5
4357
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است