بیكاری پنهان؛ واقعیت این روزهای بازار كار

كدام سازمان بیكاران پنهان را شناسایی می كند؟

كدام سازمان بیكاران پنهان را شناسایی می كند؟ كار و درآمد: یك كارشناس حوزه كار خیلی از تولیدی های زیرزمینی را مشمول بیكاری پنهان دانست و اظهار داشت: حقوق قانونی افراد در این كارگاه ها پرداخت نمی گردد و كارگران از ترس اخراج یا تعطیل شدن، هنگام رجوع بازرسان كار پنهان می شوند.علی اكبر سیارمه در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: پدیده بیكاری پنهان بیشتر در كارگاه های كوچك و زیرزمینی دیده می گردد و متاسفانه آمار دقیقی از شاغلان این بخش وجود ندارد كه بتوان درباره مسایل حقوقی و بیمه ای آن ها گزارش داد و بنابراین شناخته شده نیستند و عموما در اقتصاد غیررسمی كشور نقش آفرینی می كنند.

وی ادامه داد: در خیلی از این كارگاه ها، حقوق قانونی افراد پرداخت نمی گردد و از ترس اخراج یا تعطیل شدن، هنگام رجوع بازرسان كار نیروی كار، اظهارات غیرواقعی به بازرسان عرضه می گردد تا مبادا ردپایی از اشتغال آن ها در محل كار به دست آید.

این كارشناس حوزه كار تصریح كرد: متاسفانه ساختار بعضی از مشاغل در كشور ما به گونه ای است كه كارگران از مزایای بیمه اجتماعی و حقوق مصوب قانون كار محرومند و در حالیكه فعالیت و درآمد دارند این فعالیت در اقتصاد اثر مثبتی ندارد.

سیارمه اضافه كرد: خیلی از تولیدی های زیرزمینی كه امروز وجود دارد، مشمول بیكاری پنهان هستند و كافی است حادثه ای نظیر پلاسكو اتفاق بیفتد تا متوجه شویم كه در این واحدها عده ای كارگر مشغول كارند. كارگرانی كه با وجود داشتن شغل بیمه نبودند و آمارشان در پرداخت تسهیلات و بیمه بیكاری خسارت دیدگان پلاسكو نیامد.

وی درباره راهكار حل این معضل و شناسایی بیكاران پنهان، اظهار داشت: اگر قانون اساسی كه برخی از حقوق شهروندی در آن تعریف شده است، به معنای واقعی اجرا شود و دولت آحاد جامعه را به لحاظ مسكن، آموزش و بهداشت تامین كند، در آن صورت دستگاه ها و سازمان هایی كه در زمینه شناسایی و آمارگیری بیكاران پنهان مسئولیت دارند هم به وظایف خود عمل می كنند؛ در غیر این صورت هیچ سازمان و نهادی مسئولیت رصد و شناسایی این كارگران را برعهده نمی گیرد و طبیعی است كه در اقتصاد غیررسمی همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.

سیارمه اظهار داشت: آموزش كارگران و اطلاع از حقوق قانونی خود هم در این زمینه موثر است و اگر كارگران بدانند كه بهره مندی از بیمه درمانی و تامین اجتماعی در آتیه آن ها و خانواده هایشان موثر است، پیش از كارفرما، خوداظهاری می كنند.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، افرادی كه در جامعه به شكلی مشغول كارند و منبع درآمدی دارند ولی كار آن ها در اقتصاد كشور اثرگذار نیست، در رده بیكاران پنهان قرار می گیرند. این افراد با عنایت به تناقض شغلی خود نه تنها نقش موثری ایفا نمی كنند بلكه مشكلات بسیاری برای جامعه به وجود می آورند. امروز برخی از كارخانه ها، شركت ها، سازمان ها و كارگاه ها با معضل بیكاری پنهان مواجهند و نیروی كار آن ها باوجود اشتغال و درآمد، بهره وری لازم را ندارند.1397/03/29
15:16:32
5.0 / 5
5049
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است