مهم ترین اخبار امروز اقتصادی ایسنا

آمار نجومی در اعلام قیمت پراید

آمار نجومی در اعلام قیمت پراید كار و درآمد: اخبار امروز اقتصادی تحت تاثیر اعلام یك آمار عجیب از جانب یك مقام دولتی كه نشان داده است قیمت پراید در زمان پیش فروش طی روزهای اخیر بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان ثبت شده قرار گرفت.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، رقم نجومی پرایدهایی كه پیش فروش شدند، دو دیدگاه متفاوت دو وزیر و حتی دو صدای متفاوت در یك وزارتخانه همچون اخباری بود كه از یك طرف آزاد بودن عقیده و نظر در مجموعه ی دولت را نشان داده است و از سوی دیگر می تواند نشان دهنده نبود انسجام در سیاست های وضع شده باشد. اما نكته ای در صحبت های امروز وزیر صنعت در جمع خبرنگاران عنوان شد كه احیانا از یك اشتباه در ارائه ی آمار نشأت می گیرد. محمد شریعتمداری در لابه لای صحبت های خود بیان كرد كه "در همین چند روز آشفتگی بازار پول، در فاصله زمانی سه ساعته تعداد ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دستگاه معادل ۲۵۰ میلیارد تومان پراید فروخته شد". محاسبه این رقم نشان داده است كه پراید با رقم هایی بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان به فروش رسیده است.
مبحث دیگر در این نشست خبری به اختلاف نظر دو وزیر درمورد یك سیاست مربوط می گردد. چند روز قبل آذری جهرمی وزیر ارتباطات، لیست ۴۰ شركت كه از ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی بهره برده و ۳۰ شركت از این تعداد كالاهای خویش را وارد كرده بودند منتشر نمود. او امروز هم انتشار لیست ارزبگیران از جانب هریك از وزیران را ضروری دانست. اما وزیر صنعت اظهار داشت كه عمل وزیر ارتباطات در اعلام اسامی واردكنندگان خوب نبوده كه او هم آن را تكرار كند. شنیدن صداهای متفاوت از دو وزارتخانه در مجموعه ی دولت هرچند مقداری عجیب به نظر می آید اما عجیب تر آن است كه شاهد دو موضع متفاوت در یك وزارتخانه باشیم. برخلاف موضع رسمی چندی قبل وزارت صنعت، معدن و تجارت كه مبحث هك شدن سایت این وزارتخانه در پرونده واردات غیرقانونی خودرو را تكذیب كرده بود، امروز وزیر صنعت، معدن و تجارت تكذیبیه هك شدن سایت این وزراتخانه را، تكذیب نمود. جزئیات این گزارش را در این لینك بخوانید.

وزیر ارتباطات: بهانه ها برای عدم انتشار لیست ارزبگیران قابل قبول نیست
وزیر جوان كابینه كه امروز در جمع خبرنگاران در فرودگاه پیام كرج صحبت می كرد با اشاره به اینكه برخی برای انتشار لیست ارزبگیران بهانه هایی می آورند كه به هیچ وجه قابل قبول نیست، اظهار نمود: این روند باید یك بار برای همیشه به اتمام برسد و شفاف سازی های لازم صورت گیرد چون این شفاف سازی ها به رشد اقتصادی كشور كمك می نماید. محمدجواد آذری جهرمی این را هم اظهار داشت كه از همكاران خود انتظار دارد به جای دستگاه قضا نسبت به انتشار لیست ارزبگیران در وزارتخانه متبوع خود اقدام نمایند.

وزیر صنعت: نمی توانیم اسامی ثبت سفارش شدگان را افشا نماییم، چون به جنگ بخش خصوصی رفته ایم
محمد شریعتمداری كه امروز بعد از ۱۰ ماه از زمان روی كار آمدنش در جمع خبرنگاران صحبت می كرد و به موضوعاتی همچون جایگزینی خودرویی رعنا به جای پراید، فروش ۲۵۰ میلیارد تومان پراید در عرض سه ساعت، یا لزوم برخورد با كسانی كه ۶۴۸۱ خودرو را غیرقانونی وارد كردند سخن گفت. دربین صحبت های وزیر صنعت اما جمله ای شنیده شد كه بیانیه ی مدتی قبل وزارتخانه را رد كرد و در این گزارش به آن اشاره كردیم. اما مساله ای كه مقداری عجیب به نظر می رسید و زمینه های تولید زمزمه در فضای مجازی را فراهم نمود این صحبت شریعتمداری بود كه گفت نمی توانیم اسم ثبت سفارش شدگانی كه از ارز ۴۲۰۰ تومانی بهره برده اند را افشا كنیم؛ چون كه در این صورت به جنگ بخش خصوصی رفته ایم. لیست اعلامی از جانب وزیر ارتباطات هم اسامی افرادی بود كه تخصیص ارز داشتند و تامین ارز آنها صورت نگرفته بود. این جمله ی وزیر صنعت در حالی مطرح شده كه ۳۰ شركت از ۴۰ شركت اعلامی توسط وزیر ارتباطات موفق به واردات كالا شده بودند.

از توقف تولید خودروهای غیر استاندارد خبری نیست
حالا كه صحبت از وزارت صنعت شد سری هم به وضعیت توقف خودروهای غیراستاندارد بزنیم. بررسی ایسنا از آن حكایت می كند كه با وجود گذشت ۱۰ روز از وعده ی اعلامی، از توقف تولید خودروهای غیر استاندارد خبری نیست! موعد زمانی فاز دوم طرح استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی با آغاز تیرماه كلید خورده اما خبری از اطلاع رسانی در مورد خودروهایی كه به علت عدم رعایت ۶۳ مورد استانداردهای خودرویی با توقف خط تولید روبرو می شوند شنیده نشده است.

مسكن طی دو ماه متری یك میلیون گران شد!
بازار مسكن شهر تهران تلاطم وحشتناكی را طی دو ماه گذشته تجربه نمود. پس از آن كه قیمت آپارتمان در فروردین ماه مقدار اندكی نسبت به اسفندماه ۱۳۹۶ با كاهش مواجه گردید و ۴.۱ درصد افت را تجربه نمود كه علت این نزول قیمتی در آمار، پایین بودن تعداد معاملات بوده است، در اردیبهشت و خردادماه به یكباره شاهد رشد قیمت ها بودیم. به صورتی كه میانگین قیمت مسكن شهر تهران از ۵ میلیون و ۵۲۸ هزار تومان در فروردین ماه ۱۳۹۷ به ۶ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان در خردادماه رسیده است. در این گزارش می توانید آخرین وضعیت بازار مسكن و قیمت ها را ببینید. خبر دیگر از حوزه ی مسكن این كه مدیر امور اعتباری بانك مسكن از تمدید سه ماهه مهلت پرداخت تسهیلات خرید مسكن بدون سپرده و بدون نیاز به خرید اوراق مسكن تا آخر تابستان اطلاع داد.

FATF فرصتی دوباره به ایران داد
در روزهایی كه ما در داخل كشور شاید درگیر حاشیه های پیوستن یا نپیوستن به كارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) بودیم، این كارگروه اعلام نمود كه فرصتی دوباره برای پیوستن ایران به FATF می دهد. در بیانیه اف ای تی اف آمده است: در ژوئن ۲۰۱۶ اف ای تی اف از تعهد سیاسی سطح بالای ایران برای پرداختن به كاستی های استراتژیك مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم و دریافت كمك های فنی برای اجرای برنامه عملیاتی استقبال كرد. با عنایت به تعهد سیاسی ایران و اجرای اقدامات مربوطه، گروه اقدام ویژه مالی در فوریه امسال تصمیم گرفت به تعلیق اقدامات متقابل ضد ایران ادامه دهد.

نكاتی كه باید برای معامله اوراق سكه بدانید
انتشار اوراق سكه و معامله آن در بازار بورس از فردا (یكشنبه) آغاز می گردد. در این بین اما نكاتی درمورد ساز و كار معاملات، اوراق سلف سكه، معاملات ثانویه اوراق سلف و نحوه ی فروش اوراق وجود دارد كه می توانید آنها را در گزارش ایسنا در این لینك بخوانید.

روسیه به ایران رودست می زند؟!
هرچند ایران مخالف افزایش تولید نفت اوپك بعنوان سیاستی همسو با تحریم های آمریكا است و زنگنه هم در اجلاس اخیر اوپك به این مورد تاكید كرد، مواضع اخیر از جانب روسیه كه به شكلی شریك استراتژیك ایران به حساب می آید نشان دهنده ی چرخش ۱۸۰ درجه ای سیاست های این كشور است. بعضی زمزمه ها از معامله آمریكا با روسیه بر سر موضوعاتی همچون این كه آمریكا حق حاكمیت روسیه بر یك جزیره را به رسمیت خواهد شناخت، شنیده می گردد. امروز هم الكساندر نواك وزیر انرژی روسیه در یك نشست خبری اعلام نمود روسیه اگر لازم باشد به تولیدكنندگان اوپك و غیراوپك برای افزایش تولید به میزان یك میلیون بشكه در روز كمك خواهد نمود و می تواند تولید نفتش را بیش از ۲۰۰ هزار بشكه در روز افزایش دهد.
1397/04/10
14:30:50
5.0 / 5
4527
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , شركت , صنعت
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است