نتایج آمار رسمی نشان می دهد؛

جزئیات دستمزدكارگران كشاورز، مزد كارگر میوه چین روزانه۳۹هزار تومان

جزئیات دستمزدكارگران كشاورز، مزد كارگر میوه چین روزانه۳۹هزار تومان كار و درآمد: نتایج یك پژوهش آماری رسمی نشان داده است كمترین میانگین دستمزد روزانه كارگران شاغل در بخش كشاورزی، مربوط به كارگران زن میوه چین با دستمزد ماهیانه یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، بررسی نتایج مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت كار در مورد دستمزد كارگران مشاغل منتخب كشاورزی در سال ۹۶ نشان می دهد، بیشترین متوسط دستمزد روزانه در بین مردان با رقم ۷۲۱۴۳۴ ریال به كارگر «نهركش و مرزبند» و كمترین متوسط دستمزد روزانه به كارگر «میوه چین» با رقم ۵۰۰۰۵۴ ریال اختصاص داشته است.
همچنین در میان زنان بیشترین دستمزد روزانه به كارگر نشاكار با رقم ۶۸۷۷۸۰ ریال تعلق داشته و كمترین دستمزد روزانه زنان به مانند مردان به كارگر میوه چین با رقم ۳۸۷۷۰۵ ریال اختصاص دارد.
با این حساب كمترین دستمزد كارگران كشاورز مربوط به كارگران زن میوه چین با دستمزد ماهیانه یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و بیشترین دستمزد هم مربوط به كارگران مرد «نهركش و مرزبند» با دستمزد ماهیانه ۲ میلیون و ۲۳۶ هزار تومان است.
با توجه به متوسط دستمزد در استان های كشور، بالاترین دستمزد برای مردان مربوط به كارگر نشاكار در استان گیلان با دستمزد ۱۱۶۸۸۶۴ ریال و پائین ترین دستمزد مربوط به كارگر دروگر غلات در استان سیستان و بلوچستان با ۲۷۵۰۰۰ ریال، می باشد. از جانب دیگر بالاترین دستمزد برای زنان در میان استانهای كشور مربوط به كارگر نشاكار در استان گیلان با ۹۳۹۰۴۵ ریال و پائین ترین دستمزد مربوط به كارگر وجین كار و تنك كار در استان گلستان با ۲۲۹۴۹۹ ریال بوده است.
با توجه به درصد تغییرات متوسط دستمزد روزانه مردان كارگر درسال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ مشاهده می گردد كه متوسط دستمزد روزانه كارگر بیل زن زمین زراعی بیشترین و متوسط دستمزد روزانه كارگر نشاكار كمترین تغییر را داشته اند، این در شرایطی است كه بیشترین تغییر در متوسط دستمزد روزانه كارگر زن مربوط به متوسط دستمزد روزانه كارگر میوه چین و كمترین آن به مانند مردان به كارگر نشاكار بوده است.
نتایج موجود نشان داده است كه بیشترین شكاف جنسیتی دستمزد در سال ۱۳۹۶ به كارگر دروگر غلات و كمترین شكاف جنسیتی دستمزد به كارگر وجین كار و تنك كار اختصاص داشته است.
همچنین مشاهده می گردد شكاف قابل توجهی كه بین متوسط دستمزد روزانه مردان و زنان كارگر میوه چین در سال ۱۳۹۵ وجودداشت در سال ۱۳۹۶، در حدود ۸ درصد تقلیل پیدا كرده است.
بررسی شكاف جنسیتی دستمزد نشان داده است متوسط دستمزد روزانه در شغل وجین كار و تنك كار در سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ برای زنان بیش از مردان بوده است كه با كاهش ۱۳ درصدی این شكاف در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ تفاوت به حداقل رسیده است.

1397/04/26
14:32:48
5.0 / 5
4988
تگهای خبر: كارگر
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است