مهر خبر می دهد؛

هزینه ثبت نام كارگران و كارفرمایان در سامانه روابط كار نهایی شد

هزینه ثبت نام كارگران و كارفرمایان در سامانه روابط كار نهایی شد كار و درآمد: تعرفه ثبت نام كارگران و كارفرمایان در سامانه جامع روابط كار نهایی شد و مقرر است ثبت نام از هفته جاری در فاز نخست در استان تهران آغاز می گردد.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، در جلسه عصر روز گذشته كمیته كمیسیون تخصصی تنظیم مقررات تعرفه ثبت نام كارگران و كارفرمایان در سامانه جامع روابط كار با استفاده از دفاتر پیشخوان به تایید رسید.
طبق مصوبه این كمیته، نرخ ثبت نام برای كارگران و كارفرمایان با دو تعرفه متفاوت تعیین شد؛ بدین سان كه هزینه ثبت نام و تشكیل پرونده برای كارفرمایان حقیقی و حقوقی ۵۵۱۰ تومان و با احتساب ۴۹۰ تومان مالیات بر ارزش افزوده مجموعا ۶ هزار تومان و هزینه ثبت نام برای كارگران هم ۴۵۹۰ تومان و با احتساب ۴۱۰ تومان مالیات بر ارزش افزوده در مجموع ۵ هزار تومان تعیین شد.
سامانه جامع روابط كار چیست؟
سامانه جامع روابط كار سامانه ای است كه تمام فرایندها و روابط كاری بین كارگر و كارفرما به صورت الكترونیكی ثبت می گردد. ثبت الكترونیكی شكایات كارگران بدون رجوع حضوری به مراجع حل اختلاف و ثبت قراردادهای كار نیروی انسانی توسط كارفرمایان تنها بخشی از خصوصیت های سامانه جامع روابط كار است.
در این سامانه حدود ۳۰ خدمت در حوزه روابط كار، هم برای كارگران و هم برای كارفرمایان پیش بینی شده است كه علاوه بر شفافیت در اطلاعات، امكان نظارت و پایش وضعیت موجود حاكم بر روابط كاری را به سیاستگذاران می دهد.
از طرفی با عنایت به نابسامانی در قراردادهای كار و افزایش قراردادهای موقت با نیروی كار طی دهه های اخیر، راه اندازی این سامانه و ثبت قراردادها این امكان را به وزارت كار بعنوان سیاستگذار تنظیم روابط كار می دهد تا بتواند میزان قراردادهای موقت را رصد و پایش كند و نسبت به تدوین سیاست های كاهش این نوع قراردادها در جهت ارتقای سطح امنیت شغلی نیروی كار اقدام نماید.
كارگران و كارفرمایان باید فقط برای یكبار با در دست داشتن مدارك هویتی به دفاتر پیشخوان دولت رجوع و بعد از تشكیل پرونده نسبت به دریافت نام كاربری و رمز عبور منحصر به فرد خود اقدام نمایند كه با عنایت به تعیین شدن هزینه ثبت نام، فراخوان آغاز تشكیل پرونده از هفته جاری بزودی اعلام خواهد شد.
در فاز نخست پیاده سازی این سامانه، صرفا كارگران و كارفرمایان استان تهران امكان ثبت نام در سامانه را دارند اما به تدریج طی هفته های آینده در استان های البرز، قزوین، اردبیل و سمنان به صورت آزمایشی و سپس طی ماه های آینده در كل كشور در دسترس كارگران و كارفرمایان خواهد بود.
سامانه جامع روابط كار با استفاده از آدرس اینترنتی http: //prkar.mcls.gov.ir قابل دسترس است و كارگران و كارفرمایان بعد از تشكیل پرونده در دفاتر پیشخوان دولت و دریافت نام كاربری و رمز عبور می توانند وارد سامانه شوند.

1397/04/27
14:01:24
5.0 / 5
5072
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است