در راستای یكسان سازی نرخ ارز

خروج ایرلاین ها از لیست ارز مبادله ای

خروج ایرلاین ها از لیست ارز مبادله ای كار و درآمد: با بازنگری در مجموعه مقررات ارزی و در جهت سیاست یكسان سازی نرخ ارز به زودی اختصاص ارز مبادله ای به ایرلاین ها متوقف خواهد شد. دستورالعمل مربوطه احیانا تا اواخر هفته جاری ابلاغ و لازم الاجرا می باشد.به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، از چندی پیش بانك مركزی بازنگری در مجموعه مقررات ارزی را در دستور كار خود قرار داد و طی تغییراتی اختصاص ارز مبادله ای به بعضی از بخش ها را متوقف كرده است، چون كه به هر صورت به منظور اجرای سیاست یكسان سازی نرخ ارز به طور مشخص دیگر ارز مبادله ای مفهومی نداشته و تمامی بخش ها مشمول ارز با نرخ بازار آزاد خواهند شد مگر آنكه در زمان یكسان سازی نرخ ارز تصمیم بر این باشد كه با تولید سازوكارهایی به برخی بخش های خاص از جمله درمانی اختصاص ارز با نرخی متفاوت پرداخت شود كه البته در این باره هم هیچ تصمیمی تابحال اعلام نشده است.

بر این اساس پس از آنكه در شهریورماه امسال ارز مسافرتی حذف شد و دیگر پرداخت ۲۰۰ دلار برای زائران و ۳۰۰ دلار برای سایر مسافران كنار گذاشته شد به زودی اختصاص ارز به شركت های هواپیمایی هم متوقف می گردد.

بند (۱۵) مجموعه مقررات ارزی به فروش ارز بابت هزینه های سوخت، ناوبری، هندلینگ، لندینگ، حقوق خدمات خارجی و حق بیمه شركت های هواپیمایی ایرانی اختصاص دارد. بر این اساس تابحال فروش و نقل و انتقال ارز بابت این هزینه ها بعد از دریافت تعهد از مدیرعامل و مدیر امور مالی شركت هواپیمایی ایرانی اعم از دولتی و غیردولتی مبنی بر عرضه صورت حساب های مربوطه ظرف شش ماه به نرخ مبادله ای بلامانع بوده است و ظاهرا سقف خاصی برای آن تعیین نشده بود. همینطور فروش و انتقال ارز بابت حق بیمه هواپیما به این شركت ها هم در مقابل عرضه صورت حساب شركت بیمه به نرخ مبادله ای انجام می شد.

اما با تغییراتی كه در مجموعه مقررات ارزی انجام شده دیگر این بند از آن قابلیت اجرا نداشته و پرداخت ارز مبادله ای به شركت های هواپیمایی متوقف می شود، البته هنوز دستورالعمل مربوطه ابلاغ نشده و اطلاعات دریافتی حاكی از آن است كه به زودی تا آخر هفته جاری و یا احیانا هفته آینده این دستورالعمل ابلاغ می گردد.

این در حالی است كه اختصاص ارز مبادله ای به ایرلاین ها از اواخر سال ۱۳۹۱ و اوایل ۱۳۹۲ بود كه در دستور كار قرار گرفت، چون كه در آن زمان با عنایت به نوسانات شدیدی كه در بازار ارز افتاد و هزینه های این شركت ها به طور قابل توجهی بالا رفت در نهایت حتی افزایش نرخ بلیت ها هم نتوانست پاسخگوی هزینه های ناشی از افزایش نرخ ارز بوده و تصمیم بر این شد كه با دستور احمدی نژاد – رئیس جمهوری دولت دهم – پرداخت ارز مبادله ای به ایرلاین ها انجام شود.

به تازگی دبیر انجمن شركت های هواپیمایی درباره احتمال توقف ارز مبادله ای به ایرلاین ها گفته كه با عنایت به این كه بیش از ۶۰ درصد هزینه های جاری این شركت ها به شكل ارزی انجام می شود، جهش های ارزی سال های گذشته باعث اختصاص ارز مبادله ای شد، اما اكنون اگر قرار به تامین نشدن این ارز باشد می تواند باعث ورود ایرلاین ها به بازار آزاد شده كه در كنار افزایش هزینه های آنها، افزایش تقاضا در بازار آزاد را هم به همراه خواهد داشت.

در حالی اكنون دلار مبادله ای با روندی رو به رشد نرخ ۳۴۳۰ تومان را پشت سر گذاشته و با نرخ بیش از ۴۰۰۰ تومانی بازار آزاد تا حدود ۶۰۰ تومان اختلاف قیمت دارد كه به هر صورت برای یكسان سازی نرخ ارز و از بین رفتن رانت موجود، باید به تدریج كالاها و خدماتی كه ارز مبادله ای دریافت می كنند از لیست موجود حذف شده و ارز مورد نیاز خویش را با نرخ آزاد تامین كنند. 

1396/07/30
19:14:28
5.0 / 5
5654
تگهای خبر: بیمه , بانك , كالا
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است