یادداشت رسیده به مهر؛

ربیعی و تراژدی منابع مشترك

ربیعی و تراژدی منابع مشترك كار و درآمد: معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در آستانه استیضاح ربیعی، از خواسته های بی قاعده و شكل گیری تراژدی مشترك منابع پرده برداشت.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، عیسی منصوری معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار در یادداشتی كه به صورت اختصاصی در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده، با اشاره به استیضاح وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی نوشت: «پذیرش بی قاعده خواسته ها سبب شكل گیری تراژدی منابع مشترك است، چیزی كه كم و بیش در كشور با آن مواجه هستیم.»
متن این یادداشت به شرح زیر است:
مفهومی در حوزه اقتصاد و اكولوژی وجود دارد به نام «تراژدی منابع مشترك» (tragedy of the commons) و به وضعیتی اشاره دارد كه یك منبعِ مشترك و متناهی بین تعدادِ زیادی از مصرف كننده ها وجود داشته باشد و ایشان در برابر این تصمیم قرار بگیرند كه تا چه اندازه از آن منبع مشترك استفاده كنند. منبع مشترك بعنوان مثال می تواند جنگلی باشد كه از چوب درختان آن استفاده می نمایند كه مصرفِ بی رویه آن ها باعث به خطر افتادن پایداری جنگل و درآمد بهره برداران می گردد.
در این شرایط افراد در برابر این دوراهی قرار می گیرند كه آیا برای حفظِ این منابع مشترك در دراز مدت از برداشت های خود بكاهند، یا این كه برای بالا بردن منافع شخصی خود و جلوگیری از عقب افتادن از دیگرانی كه در حال استفاده از این منابع هستند و دیر یا زود آن را به آخر می رسانند، به برداشت حداكثری از آن بپردازند.
سود یك بهره بردار می تواند منجر به ضرر سایر بهره برداران شود. به عبارت دیگر عدم رعایت قوانین از جانب بهره بردار فقط منجر به سود كوتاه مدت شخص او خواهد شد در حالیكه زیان حاصل از تصمیم نادرست وی دامن گیر تمام بهره برداران خواهد شد. در یك بازی جمعی در شرایطی كه قواعد و تنبیه های مناسب وضع نشده باشد، بازیكنان تن به قواعد بازی و محدودیت ها ندهند و یا بازیكنان نتوانند منافع دراز مدت خویش را مدنظرقرار دهند، تراژدی مشتركات در انتظار بازیكنان خواهد بود.
به نظر می رسد یكی از دلایل تكرار استیضاح وزیر كار وجود هلدینگ ها و شركت های مختلف در زیرمجموعه وزارتخانه مربوطه است. سرمایه گذاری های بزرگ در كشور ما اغلب توسط شركت های بزرگ دولتی صورت می گیرد. هریك از نمایندگان در حفظ و افزایش منافع و سهم منطقه خود، از وزیر می خواهند كه یكی از این شركتها در منطقه آنها سرمایه گذاری كند.
عدم پاسخ مثبت به درخواست های نمایندگان باعث نارضایتی آنها می گردد. پذیرش بی قاعده خواسته ها هم سبب شكل گیری تراژدی منابع مشترك است، چیزی كه كم و بیش در كشور با آن مواجه هستیم.
در حوزه انتخاب مدیران این شركت ها هم شاید بهمین ترتیب است. برای تولید تمایل به سرمایه گذاری در مناطق مورد نظر، برخی نمایندگان مسیر معرفی مدیر از مناطق خویش را انتخاب می كنند، اما در سوی مقابل به حق واكنش صاحبان اصلی این منابع یعنی برخی دیگر از نمایندگان و مردم را به دنبال دارد.
پیشنهاد می نماید مجلس به جای درگیر شدن مقطعی در این بحث در قالب استیضاح، یك بار برای همیشه قاعده ای برای نحوه استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاری و فرصت های شغلی موجود در شركت های دولتی تصویب نماید تا بیش از این دچار تراژدی منابع مشترك نشویم.

1397/05/17
16:58:02
5.0 / 5
5434
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است