تغییر در تیم اقتصادی دولت

تغییر در تیم اقتصادی دولت كار و درآمد: مهم ترین خبرهای اقتصادی امروز حول دو مبحث مخابره شد؛ استیضاح وزیر كار، تعاون ورفاه اجتماعی و پس گرفتن رای اعتماد مجلس از او و آغاز رسمی فعالیت صرافی ها در بازار آزاد.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، در بسته جدید ارزی دولت كه از روز گذشته (سه شنبه) اجرایی شد، صرافی ها فرصت دوباره ای برای انجام معاملات ارزی پیدا كردند؛ چون كه حدود پنج ماه پیش بر مبنای سیاستی كه در حوزه ارز اجرایی شد، با بیان قاچاق بودن بازار و معاملات آن دیگر صرافی ها حق معامله اسكناس ارز را نداشتند. این در شرایطی است كه با توقف فعالیت آنها در چارچوب ضوابط و مقررات، معاملات همچنان ادامه داشت هر چند كه دیگر شفاف و رسمی نبود.
از امروز (چهارشنبه) با نهایی شدن دستورالعمل فعالیت آنها و ابلاغ در روز گذشته، عرضه خدمات و معاملات صرافی ها طبق سیاست های تعیین شده در بسته جدید عملیاتی می گردد. در مرحله جدید صرافی ها می توانند طبق مصوبه هیات وزیران، در چارچوب انجام معاملات خرد نسبت به خرید ارز به صورت اسكناس با رعایت مقررات ارزی بخصوص مقررات مبارزه با پولشویی اقدام نمایند. فروش ارز توسط صرافی های مجاز هم صرفا بابت مصارف خدماتی و مسافرتی مطابق مقررات ارزی بانك مركزی با ثبت مدارك و مستندات لازم امكان پذیر است.
بسته جدید ارزی با سكه چه كرد؟!
ابراهیم محمدولی -رییس اتحادیه فروشندگان طلا- از ادامه روند كاهشی قیمت ها در بازار امروز خبر داد و اظهار داشت: طلا سیر معمول خویش را طی می كند و حدودا با قیمت های جهانی برابر است اما سكه حباب دارد كه امیدواریم بزودی برطرف شود. قیمت ها در بازار طلا و سكه همچون روز گذشته روند كاهشی در پیش گرفته است. به طوریكه تا ساعت ۱۴ امروز (چهارشنبه) سكه تمام طرح جدید سه میلیون و ۳۵۰ هزار تومان فروخته شده است.
وی ادامه داد: قیمت سكه تمام طرح قدیم سه میلیون و ۵۰ هزار تومان، نیم سكه یك میلیون و ۶۲۰ هزار تومان و ربع سكه هم ۸۵۰ هزار تومان خرید و فروش شده است.
شركت های پتروشیمی از بسته جدید ارزی چه می گویند؟
یكشنبه شب بسته جدید ارزی توسط رییس كل بانك مركزی عرضه شد كه طبق این بسته قرار شد ارز صادراتی پتروشیمی ها در بازار ثانویه معامله شود. تصمیمی كه دبیركل انجمن صنفی كارفرمایان پتروشیمی از آن استقبال كرده و بر این باور است كه سبب از بین رفتن فساد می گردد.
احمد مهدوی با اشاره به اینكه بسته سیاست جدید ارزی به واقعیت ها نزدیك تر است، اظهار داشت: به نظر من این بسته بازار را تنظیم می كند و اگر ایرادی هم داشته باشد، باید برطرف شود. طبق این بسته همه صادركنندگان باید ارز خویش را در بازار بفروشند و مردم می توانند برای خرید و فروش ارز به صرافی ها رجوع كنند. به صورت كلی اجرای این بسته سبب بازگشت آرامش به بازار می گردد و مردم را از نگرانی نوسانات لحظه ای ارز نجات می دهد.
وی در مورد عرضه ارز پتروشیمی ها در بازار ثانویه اظهار داشت: شركت های پتروشیمی از این تصمیم راضی هستند چونكه رانت و فساد را از بین می برد و قاچاقچی نمی تواند از این ارز استفاده نماید. زمانی كه پتروشیمی ها موظف بودند ارز صادراتی خویش را در سامانه نیما عرضه كنند، مشخص نبود چه كسی با چه قیمتی این ارز را می گیرد؟
بسته ارزی جدید، قدمی رو به جلو برای اقتصاد
با عنایت به اجرایی شدن بسته جدید ارزی، رییس اتاق مشترك بازرگانی ایران و قطر، تصمیمات اتخاذی را قدمی رو به جلو برای اقتصاد دانست و اظهار داشت: سیاست های قبلی نادرست بود و حتی از فرصت پیش آمده برای صادرات به درستی استفاده نشد اما سیاست جدید ارزی با استفاده از نظرات بخش خصوصی اتخاذ شده و با معاف كردن این بخش از بخش نامه های ارزی، شرایط بهتر می گردد.
عدنان موسی پور - عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران - همینطور اظهار نمود: بخشنامه های ارزی باید بررسی شود كه از چه نقطه ای شروع شده و امروز به چه نقطه ای رسیده است. در سیاست های قبلی نظر بخش خصوصی اعمال نشده بود كه هزینه های زیادی به اقتصاد تحمیل كرد و تولید و معدن ضربه خورد. علاوه براین، سرمایه گذاری های خارجی را دچار چالش كرد كه به اجبار یك فرصت برای صادرات بوجود آمد اما از آن به درستی استفاده نشد، چراكه تصمیمات ارزی كه برای صادرات گرفته شد، اشتباه بود و مشكلاتش بر همه نمایان شد كه چه تاثیرات سوئی داشت. البته محدودیت های تحمیلی از خارج هم موثر بود اما اثر عمده از جانب داخل است.
بساط امضاهای طلایی جمع شد
محمدرضا مودودی - معاون توسعه صادرات كالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران - با بیان اینكه در بسته ارزی جدید از امضاهای طلایی یا فضاهایی كه می تواند به سمت رانت گرایش یابد خبری نیست و پیگیری پرونده مختلفان و سودجویان ارزی در بسته گذشته ادامه دارد كه دستگاه های نظارتی و قوه قضاییه باید جدی تر و حساس تر از گذشته آن را بررسی كنند، اظهار نمود: تصویب و اجرای بسته جدید ارزی گامی رو به جلو برای دولت بود، چون كه خارج شدن سیاستگذاری های ارزی از امضاهای طلایی یا فضاهایی كه می تواند به سمت رانت گرایش پیدا كند، نكته مثبت برای مردم و نظام تجاری كشور است. هر وقت كه محدودیتی تولید می شود، به سمت فساد و رانت گرایش پیدا می كند و در واقع پتانسیل آن را پیدا می كند و هر قدر این دایره محدودیت كوچك تر می شود، توان اجرایی برای جلوگیری از رانت بالاتر می رود و از جانب دیگر هم می توان بهتر آن را مدیریت كرد.
آب گران می گردد
مدتی است كه مسئولان وزارت نیرو در تمام محافل صحبت از ضرورت اصلاح تعرفه آب و برق می كنند، در آخرین صحبت های معاون وزیر نیرو هم حجت به اتمام رسید و تنها چاره رفع بحران آب در كشور اصلاح تعرفه آب تبیین شد. پیشنهاد اصلاح تعرفه آب چندی قبل از جانب وزارت نیرو به دولت عنوان شد به گونه ای كه با تعیین كردن الگوی مصرف آب برای هر استان، طرحی برای افزایش تعرفه آب مشتركان پرمصرف پیشنهاد شد و آخرین خبرها هم گویای این است كه این برنامه در دستور كار هیات دولت قرار گرفته است و به احتمال بسیار زیاد بزودی عملی خواهد شد.
در همین راستا هم عباس سروش، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به اینكه مادامی كه قدر و قیمت آب را به ارزش واقعی آن نرسانیم در سرمایه گذاری ها دچار مشكل خواهیم بود، اظهار داشت: یكی از اقدامات كارگروه ملی سازگاری با كم آبی، اصلاح تعرفه آب برای مشتركان پرمصرفی است كه مازاد بر الگو مصرف می كنند.
وی با اشاره به میزان مصرف آب شیرین كن ها بر مبنای قانون موجود دربرنامه ششم توسعه، اظهار نمود: برای شهرهایی كه در جنوب كشور و در كنار آب هستند بر مبنای قانون برنامه ششم باید ۳۰ درصد از آب مورد نیاز شرب را تامین كنند كه بهای تامین شده هر متر مكعب آب از آب شیرین كن ها هم اكنون به صورت میانگین بین پنج تا ۱۰ هزار تومان است كه این میزان بسته به فاصله از دریا متفاوت می باشد.
كولر گازی خارجی نداریم...
چند وقت اخیر به واسطه نوسانات نرخ ارز و پشتیبانی از كالای تولید داخلی مدیریت واردات در دستور كار قرار گرفته و واردات كالاهای خارجی كه مشابه داخلی دارند به كشور ممنوع شده است، از محصولاتی كه واردات آنها به كشور ممنوع شده می توان به واردات دستگاه های برودتی بخصوص كولر گازی اشاره نمود.
این ممنوعیت در حالی به اجرا در آمده كه هوای تابستانی كشور بر خلاف سال های گذشته بسیار گرم شده و جای سوال دارد كه این ممنوعیت واردات در كنار گرمای بیش از اندازه آب و هوا بر حجم تقاضای كولر گازی افزوده است و از جانب دیگر تولید داخلی توان پاسخگویی به نیاز بازار دارد. در این رابطه علی جمالی - رئیس اتحادیه تولیدكنندگان و تعمیركاران صنایع برودتی، تهویه مطبوع، لباسشویی و قطعات یدكی - با اشاره به اینكه تولید داخلی جوابگوی نیاز بازار است، به ایسنا اظهار داشت: رشد نرخ ارز هم اكنون گرانی محصولات داخلی را به همراه داشته و در شرایط فعلی كه تولید و تعمیر نیاز به قطعات یدكی دارد ممنوعیت واردات چندان منطقی نیست.
رئیس اتحادیه تولیدكنندگان و تعمیركاران صنایع برودتی در این راستا از ممنوعیت واردات كولرهای گازی و دستگاه های برودتی به علت تولید داخلی این دست محصولات اطلاع داد.
استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی شاید یكسال دیگر!
نیره پیروزبخت -رییس سازمان ملی استاندارد ایران- اعلام نمود كه با عنایت به شرایط پیش روی صنعت خودروسازی در صورت حصول اطمینان از رعایت استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی توسط خودروساز، این امكان وجود دارد كه در مورد برخی استانداردها كه رعایت ایمنی آن ها ساده نیست، به مدت یكسال فرصت زمانی داده شود.
وی در پاسخ به اینكه با شرایط خاصی كه صنعت خودرو طی سال جاری با آن پیش رو شده و پیش بینی هایی كه این صنعت با عنایت به تحریم های پیش رو می گردد و صحت این مطلب كه آیا از سازمان استاندارد درخواستی به منظور مدارا با خودروسازان جهت رعایت استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی شده است یا خیر؟ بیان كرد: هنوز چنین مسئله ای از جانب هیچ بخشی به ما اعلام نشده است اما سازمان استاندارد هم جزئی از مجموعه دستگاه های كشور است و می دانیم كه تحریم قطعات خودرو جزو تحریم های اولیه است و به تبع آن برای صنعت خودروسازی كشور مشكلاتی را بوجود می آورد.
آپارتمان نقلی چند؟
تا روز ۱۴ مردادماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۴۴۷۶ مورد خرید و فروش مسكن در شهر تهران انجام شده كه از این تعداد ۹۷۹ مورد مربوط به خانه های كمتر از ۵۵ متر مربع بوده كه حدود ۲۰ درصد معاملات را شامل می گردد.
گزارش رسمی از معاملات مسكن در تیرماه سال جاری از آن حكایت می كند بیشترین سهم از معاملات انجام شده برحسب سطح زیربنا به واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متر مربع معادل ۱۵.۱ درصد اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ متر و ۷۰ تا ۸۰ متر مربع به ترتیب با سهم های ۱۴.۹ و ۱۲.۳ درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه، واحدهای مسكونی با سطح زیربنای كمتر از ۸۰ متر مربع ۵۵.۲ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.1397/05/18
18:45:23
5.0 / 5
5458
تگهای خبر: اتحادیه , اقتصاد , بانك , خدمات
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است