مروری بر مهمترین خبرهای اقتصادی امروز

آخر ماه عسل ارز دانشجویی

آخر ماه عسل ارز دانشجویی كار و درآمد: میزان معامله در سامانه نیما بین صادركنندگان و واردكنندگان بعد از ۲۰ روز از اجرایی شدن بسته جدید ارزی، تعیین تكلیف ارز دانشجویی، تشریح بسته حماینی از زبان سرپرست وزارت رفاه و جزئیات افزایش تولید ۴۰۰ هزار بشكه ای نفت با تاكید بر توان داخلی جزو سرفصل های مهمترین خبرهای اقتصادی امروز بود.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، با تصمیم دولت برای تغییر در نحوه مدیریت ارزی از ۲۱ فروردین سال جاری، شرایط پرداخت ارز و پاسخگویی به نیاز متقاضیان متفاوت شد به گونه ای كه آن دسته از كسانی كه تا قبل از این مشمول ارز مبادله ای یعنی نرخ پایین تر از بازار آزاد و آنچه كه بانك مركزی تعیین كرده بود، می شدند و چه افرادی كه نیاز خویش را از بازار آزاد تامین كرده و مشمول ارز مبادله ای نبودند، در مجموعه قواعد و چارچوب جدید قرار گرفته و تامین ارز بر مبنای تعریفی كه بانك مركزی برای نیازها دارد، قرار گرفت.
پایان ماه عسل ارز دانشجویی تا روزهای آینده
اما همچون گروه هایی كه قبلا ارز مبادله ای دریافت می كردند، دانشجویان بودند كه در سیاست های جدید ارزی هم برای آنها شرایط تازه ای تعریف شده بود. در آخرین تغییراتی كه در مجموعه قوانین و مقررات ارزی برای تامین ارز دانشجویی در نظر گرفته شده، در شش مورد مراحل دریافت ارز تعریف شد كه به تازگی بانك مركزی از تعیین تكلیف ارز دانشجویی و پرداخت با نرخ بازار اطلاع داد. آنطور كه بانك مركزی اعلام نموده است، ارز دانشجویی بابت نیمسال اول تحصیلی سال ۲۰۱۸ و تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ قابل پرداخت بوده و بعد از تاریخ مورد اشاره ارز دانشجویی به نرخ بازار و با استفاده از دو بانك پرداخت می گردد.
نیما ۱.۵ میلیارد دلاری شد
دیگر خبر اقتصادی امروز میزان معامله وارد كنندگان و صادرگنندگان در سامانه نیما بود كه با گذشت بالغ بر ۴ ماه از رونمایی سامانه نیما و حدود ۲۰ روز ازاجرایی شدن بسته جدید ارزی، حدود یك و نیم میلیارد دلار ارز در سامانه نیما مورد معامله قرار گرفت. سامانه نیما كه به منظور جلوگیری از سودجویی ارزی و شفافیت این بازار بوجود آمده است علی رغم مزایایی كه دارد اما مشكلاتش برای تامین ارز متقاضیان تمام شدنی نیست تا جایی كه چندی قبل گله ایرلاین ها را با خود به دنبال داشته است. از این رو تا زمانی كه دستگاه های ذیربط و به صورت خاص بانك مركزی مسایل این سامانه را حل و فصل نكنند، روال معمول صادرات و واردات هم تحت الشعاع خواهد بود.
بسته های حمایتی در راهند...
طی روزهای گذشته نوبخت از تدوین پنج بسته حمایتی از مردم با عنایت به نوسانات ارزی اطلاع داده بود كه مقرر شد جزئیات آن بزودی اعلام گردد كه امیدواریم اخبار خوبی طی روزهای آینده در همین زمینه به گوش مردم برسد در همین زمینه سرپرست وزارت رفاه، كار و امور اجتماعی اعلام نمود یكی از برنامه های دولت در شرایط تحریم كم كردن فشارهای اقتصادی به عموم جامعه است. در همین راستا یك بسته تامین كالای اساسی تهیه شده كه در آن كالاهایی وجود دارد كه با افزایش نرخ ارز افزایش قیمت داشتند. این بسته حدودا عمومی است و به همه افراد جامعه با عنایت به قیمت ارز پیش از افزایش تعلق می گیرد. محسنی بندپی افزود: علاوه بر آن بسته برای گروه های دیگر همچون مستمری بگیران، بازنشسته های با حداقل حقوق، اعضای سازمان بهزیستی و كارگران با حداقل حقوق و همینطور برای خانواده هایی كه بیماران صعب العلاج دارند و در كل برای پنج دهك اول درآمدی بسته های ویژه ای داریم. ۱۸ مهر ماه سال قبل بود كه وزیر نفت از آماده سازی یك بسته ۵ میلیارد دلاری برای افزایش تولید در میدان های در حال بهره برداری اطلاع داد. بسته ای كه مقرر است در طول دو سل برای افزایش تولید در میدان های در حال بهره برداری اجرا شود كه بخشی از آن شامل تعمیر چاه ها و بخشی دیگر شامل حفر چاه های جدید در مناطق مختلف نفتی همچون مناطق نفت خیز جنوب، فلات قاره، مناطق مرزی و غیره می گردد. حال آماده سازی این بسته به سالگرد خود نزدیك می گردد. بسته های كاری عنوان شده در قالب قراردادهای EPC اجرایی و با تاكید بر ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، بازپرداخت آن از محل عواید میدان تامین خواهد شد. پیش بینی می گردد با اجرای كامل این طرح، بیش از ۴۰۰ هزار بشكه نفت به ظرفیت تولید روزانه كشور اضافه شود.
كارگران بیكار چشم انتظار بیمه بیكاری
یكی از اشكالات همیشگی كه گریبانگیر كارگران است بهره مندی از مقرری بیمه بیكاری است. متاسفانه امروز كارگرانی كه به علت شرایط حاكم بر اقتصاد، نوسانات نرخ ارز و ركود كارخانه ها از كار بیكار می شوند، نمی توانند از مقرری بیمه بیكاری استفاده كنند چراكه منابع موجود برای پوشش شاغلان بیكار شده محدود است، در حالیكه كارگران ماهانه مبلغی بابت حق بیمه خود به صندوق تامین اجتماعی واریز می كنند و این حق را دارند كه در شرایط خاص بتوانند از حقوق قانونی خود بهره مند شوند.عضو كانون عالی شوراهای اسلامی كار اعتقاد دارد كارگرانی كه ماهانه بیمه پردازی كرده و ناخواسته بیكار می شوند، حق بهره مندی از مقرری بیمه بیكاری را دارند. اما با عنایت به محدودیت منابع و بدهكاری دولت به صندوق تامین اجتماعی بابت افراد بیكارشده باید مسئولان هر چه سریعتر نسبت به تقویت منابع صندوق تامین اجتماعی اقدامات لازم را صورت دهند.

1397/06/10
16:18:55
5.0 / 5
4920
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است