معاون وزیر تعاون اعلام كرد:

تعاونی زنان دست فروش سر چهارراه ها تولید می گردد

تعاونی زنان دست فروش سر چهارراه ها تولید می گردد كار و درآمد: معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در نظر داریم زنان دستفروش در چهارراهها را با پوشش یكپارچه، در قالب تعاونی ساماندهی نماییم.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، سیدحمید كلانتری، در نشست توانمندسازی تعاونی های بانوان با اشاره به اینكه یك واقعیت در مورد زنان این است كه ۵۰ درصد جمعیت كشور را تشكیل می دهند، اظهار داشت: اما واقعیت دیگر این است كه بخشی از زمان زنان صرف خانواده، تربیت فرزند و مدیریت منزل می گردد كه در جایگاه خود از بعد فرهنگی، انسانی، جمعیتی و اقتصادی مهم است؛ در صورتی كه از این نقش مهم زنان غفلت شده است؛ اما از جانب دیگر ۵۰ تا ۶۰ درصد وقت زنان آزاد است و می توانند نقش اجتماعی ایفا كنند.
وی اضافه كرد: مشكلی كه داریم این است كه رشته های دانشگاهی كه زنان تحصیل كرده اند با نیاز آنها همخوانی ندارد و بیشتر به این دلیل است كه وقتی خواستند ازدواج كنند، بگویند لیسانس دارند.
معاون امور تعاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: محدودیت دیگر این است كه زنان، آموزش فنی و حرفه ای ندیده اند باید این نوع آموزشها توسعه یابد تا زنان دارای مهارت شوند.
كلانتری به معرفی فعالیت هایی كه زنان می توانند به آن مشغول شوند پرداخت و تصریح كرد: یكی از بعد های كاری خانم ها فناوری اطلاعاتاست كه با حداقل مكان می توانند در شركت و یا منزل فعالیت های در رابطه با حوزهit مانند پشتیبانی نرم افزاری، چاپ و نشر، گرافیك، صفحه آرایی، صفحه بندی كتاب و... را در منزل انجام دهند. همینطور انجام كارهای دفتری چند دفتر در منزل، پیگیری امور، كارهای تایپ و غیره شامل این حوزه می گردد.
وی حوزه فروش محصول در فضای مجازی، فعالیت های هنری مانند نقاشی و موسیقی و سپس عرضه تولیدات خود در گالری، طراحی و تولید فرش و تابلو فرش، صنایع مستظرفه و سنگ های قیمتی را خاطرنشان كرد و افزود: این اقدامات از دیگر كارهایی است كه زنان می توانند انجام دهند و اتفاقا ارزش افزوده بالایی دارد. زنان می توانند در منزل از سنگ چند كیلویی، ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان درآمد داشته باشند.
معاون امور تعاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی خاطرنشان كرد: اگر این كارها در چند خانه صورت گیرد و زنان به صورت تعاونی با یكدیگر شریك باشند می توانند با تقسیم وظایف از تولید تا فروش و بازاریابی موفق تر عمل كنند.
كلانتری به معرفی برخی دیگر از فعالیت های تعاونی های زنان در منزل اشاره نمود و اظهار داشت: پرورش گل در منزل به خصوص در شهرستان كه زنان می توانند در حیاط منزل گل های آپارتمانی پرورش دهند و عرضه كنند. همینطور تولید مربا و شیرینی خانگی كه در گذشته رایج بود می توانند در قالب تعاونی، مجوزهای مربوطه مانند وزارت بهداشت و دیگر مجوزها را كسب كرده و به تولید انبوه برسانند.
وی تصریح كرد: یكی دیگر از عرصه هایی كه اخیراً در تهران رایج شده كه زنان در آن نقش ایفا می كنند تهیه و عرضه غذای سالم و خانگی است كه در منزل غذا پخته شده و بدون ساماندهی آن را به فروش می رسانند كه می توان این فعالیت را سامان داد و مثلا ۲۰ كیوسك از شهرداری كرایه كرد و در آن به عرضه غذای با كیفیت خانگی پرداخت.
این مقام مسئول در وزارت تعاون، كار و امور اجتماعی خاطرنشان كرد: بحث ساماندهی كودكان و یا دختران كار و زنان دست فروش كه سطح شهر را پائین آورده اند، در قالب تعاونی مطرح است كه اگر این افراد ساماندهی شوند زنان می توانند با روحیه ای كه دارند این دختران را كه هم اكنون استثمار شده اند آموزش داده و با كمك شهرداری ها و شورای عالی محلات در قالب تعاونی در كارهای انسانی ها و منظم تر تربیت كنند و لباس فرم منظم پوشیده ودر چهار راه ها به فروش گل بپردازند.
وی در مورد تعاونی زنان سرپرست خانوار تصریح كرد: این دسته از زنان در سراسر كشور تولیدات مختلفی دارند اما پیشنهادی كه ما داریم این است كه می توانند تعاونی تولید مواد اولیه یا تعاونی فروش محصولات این زنان را بعنوان تعاونی تأمین نیاز راه اندازی كرده و از محصولات آنها پشتیبانی كنند.
كلانتری یكی دیگر از عرصه های حضور زنان را بخش آموزش عنوان نمود و اظهار داشت: هم اكنون ۶۰۰-۷۰۰ تعاونی مدرسه غیرانتفاعی در سراسر كشور داریم كه زنان و معلمان می توانند سهامدار این تعاونی ها شوند. همینطور در بخش آموزش تعاونی های آموزشگاه آزاد در بخش آموزش مهارت فنی و حرفه ای را داریم كه زنان می توانند در قالب تعاونی از سازمان فنی و حرفه ای مجوز بگیرند.
وی یكی دیگر از بخش های حضور زنان را تعاونی های خدمات پرستاری در منزل معرفی و تاكید كرد: زنان می توانند در قالب تعاونی خدماتی مانند نگهداری از فرزند، معلولان و یا افراد از كار افتاده و یا مسن را راه اندازی و مدیریت كنند. همینطور تعاونی های مهد كودك و پشتیبانی از چند مهدكودك را داریم كه این نوع از تعاونی ها هم در حال افزایش هستند.
معاون امور تعاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با تاكید بر اینكه تعاونی های زنان می تواند در صادرات نقش ایفا كند، تصریح كرد: تعداد زیادی تعاونی زنان در حوزه صنایع دستی داریم كه كارهای ارزشمندی تولید می كنند و اگر سازماندهی شده و در حوزه برند و بسته بندی فعال شوند می توانند در قالب تعاونی در نمایشگاه های بین المللی حضور یافته و محصول خویش را عرضه كنند. ضمن اینكه نهادهای حمایتی مانند كمیته امداد و بهزیستی از این نوع فعالیت ها حمایت خواهد نمود.

1397/06/13
16:39:57
5.0 / 5
4594
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تعاونی , توسعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است