سهم مشمولان دریافت سهام عدالت چقدر است؟

جزئیات مشمولان و تعداد تعاونی های سهام عدالت، سهم۶میلیونی كارگران

جزئیات مشمولان و تعداد تعاونی های سهام عدالت، سهم۶میلیونی كارگران كار و درآمد: شاخص رتبه بندی مشمولین طرح توزیع سهام عدالت در استان های كشور نشان می دهد، در استان های ایلام، لرستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و همدان، بیش از ۸۰ درصد جمعیت مشمول دریافت سهام عدالت هستند.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، طرح توزیع سهام عدالت در آبان ماه سال ۱۳۸۵، توسط رئیس جمهور وقت رسما بعنوان طرحی با هدف «كاهش فقر» و «توزیع عادلانه ثروت دولت بین قشرهای مختلف جامعه» اعلام گردید. به بیانی ساده تر، سهام شركت های دولتی با تصمیم دولت و به صورت بلاعوض، به مردم واگذار شد و افراد كم توان جامعه در درآمدهای دولت شریك شدند تا به این طریق، عدالت بین اقشار جامعه برقرار شود.
بر اساس مطالعه مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، یكی از اهداف توزیع سهام عدالت «خصوصی سازی همراه با واگذاری مالكیت سهام شركت های دولتی» و با هدف توانمندسازی اقشار كم درآمد جامعه و توسعه عدالت اجتماعی، بود و از دیگر اهداف آن می توان به «گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران» اشاره نمود.
با تصویب قانون، اجرای سیاست های كلی اصل ۴۴ قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی، افزایش ثروت و تولید منبع درآمد مستمر برای خانوارهای نیازمند، دولت باید بخشی از درآمدهای خویش را به صورت بلاعوض به مردم دهد.
بر این اساس هم، در چرخه واگذاری سهام عدالت به نیازمندان «شركت های تعاونی سهام عدالت» شهرستانی تشكیل شد تا واگذاری سهام به مشمولان طرح صورت پذیرد. این در شرایطی است كه یكی از مهمترین سازمان ها و نهادهای درگیر در اجرای این طرح، سازمان خصوصی سازی است كه در پیشبرد اهداف طرح سهام عدالت نقشی بسیار موثر داشته است.
در مرحله اول، سهام عدالت به بعضی از افراد تحت پوشش كمیته امداد، سازمان بهزستی و رزمندگان بیكار و فاقد شغل واگذار شد و برگه هایی بعنوان برگه سهام هم به مشمولان طرح داده شد و در مراحل بعدی سایر مشمولین اضافه شدند.
نتایج یافته های مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از آن حكایت می كند كه، سبد سهام عدالت تلفیقی از حدود ۵۰ شركت بورس و فرابورس است و برای هر نفر از مجموع پورتفوی آن، مبلغ یك میلیون تومان سهام اختصاص داده شده است، ازاین رو سهام عدالت متعلق به شركت خاصی نیست و مجموع سبد سهام در درصدی از حدود ۵۰ شركت دولتی تعریف شده است كه سود و زیان شركت های علی السویه بین سهامداران تقسیم می گردد.
بنا بر اعلام سازمان خصوصی سازی، تعداد مشمولان طرح توزیع سهام عدالت تا آخر سال ۹۶ در ۱۹ گروه ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر هستند كه حدود ۵ درصد از این افراد یعنی ۲ میلیون و ۲۲۵ هزار و ۶۷۲ نفر، از مشمولان فوت شده اند كه سهام متوفیان به وارث آنان تعلق می گیرد.
بررسی سهم مشمولین سهام عدالت هر استان نسبت به جمعیت آن استان نشان می دهد، در مجموع ۶۳ درصد از جمعیت ایرانی ها كشور، مشمول دریافت سهام عدالت هستند كه در ۲۱ استان كشور این سهم بیشتر از سهم كشور و سهم مشمولین سهام عدالت در ۱۰ استان كشور كمتر از سهم كشور است.
بر اساس این گزارش، بیش از ۸۰ درصد جمعیت استان های ایلام، لرستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و همدان مشمول دریافت سهام عدالت هستند. همینطور استان های تهران و البرز هم جزو استان هایی هستند كه كمتر از ۴۰ درصد جمعیت آنان از سهام عدالت بهره مند شده اند.
این آمار نشان می دهد، همانگونه كه انتظار می رود و با عنایت به اهداف توزیع سهام عدالت به اقشار كم درآمد جامعه، سهم مشمولین دریافت سهام عدالت در اغلب استان های محروم و كمتر توسعه یافته به نسبت سایر استان ها بیشتر است.
البته به نظر می آید درصد پوشش جمعیت مشمول سهام عدالت در استان سیستان و بلوچستان در قیاس با درصد پوشش سایر استان های كمتر توسعه یافته جای ارتقا دارد.


علاوه بر این، بررسی آماری تعداد تعاونی های سهام عدالت (شركت های تعاونی دارای كد) و سهم هر استان از مشمولین سهام عدالت هم نشان می دهد، استان های تهران، خراسان رضوی و فارس به ترتیب سهم ۱۰.۱ درصد، ۸.۱ درصد و ۶.۸ درصدی از كل مشمولان سهام عدالت را به خود اختصاص داده اند و كمترین سهم در استان های سمنان، كهگیلویه و بویراحمد و ایلام به ترتیب ۰.۸ درصد، ۱.۱ درصد و ۱.۱ درصد است.

خلاصه اطلاعات وضعیت مشمولان طرح توزیع سهام عدالت در ۱۹ گروه و تعداد مشمولان در هر گروه حكایت از آن دارد كه بیشترین مشمولان به ترتیب در گروه «روستائیان و عشایر»، «كاركنان شاغل و بازنشستگان كشوری، لشگری و تامین اجتماعی» و «كارگران فصلی و ساختمانی» هستند.1397/06/17
16:06:33
5.0 / 5
4474
تگهای خبر: اقتصاد , تعاونی , توسعه , تولید
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است