دستور رییس جمهور برای كنترل قیمت بلیت هواپیما چه شد؟

دستور رییس جمهور برای كنترل قیمت بلیت هواپیما چه شد؟ كار و درآمد: دو هفته از اعلام دستور رییس جمهور برای كنترل قیمت بلیت هواپیما می گذرد، اما طبق آنچه معاون گردشگری می گوید، به نظر می آید تنها گام رو به جلو، تعیین سقف قیمت برای نرخ های رها شده ی شركت های هواپیمایی بوده است كه آن هم خیلی دقیق رعایت نمی گردد.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، عصر سه شنبه ۳۰ مردادماه علی اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ در جریان سفر به استان فارس، هنگام دیدار با فعالان گردشگری اطلاع داد كه رییس جمهور همین امروز برای حل مشكل افزایش قیمت بلیت های هواپیما به وزیر صنعت دستور دادند.
به فاصله پنج روز وقتی سازمان هواپیمایی در توافق با شركت های هواپیمایی داخلی، نرخ پروازها تا آخر شهریور ماه را تعیین و اعلام نمود: «هیچ شركتی اجازه ندارد بالاتر از این نرخ ها بلیت بفروشد. » مونسان كه یك هفته قبل تر از آن، از معاون اول رییس جمهور خواسته بود كمیته فوری برای كنترل قیمت بلیت هواپیما تشكیل دهد، با اشاره به حركت سازمان هواپیمایی بعد از دستور رییس جمهور اظهار داشت: درست است كه قیمت ها را كاهش داده اند اما همچنان قیمت بلیت هواپیما بالاست و به صنعت گردشگری كشور كمكی نمی كند، چون گران است.
وی در مصاحبه ای كه در حاشیه افتتاح نمایشگاه شهر گردشگری داشت، اظهار داشته بود: من منتظر هستم دستور رییس جمهور به وزیر صنعت بعنوان رییس ستاد تنظیم بازار ابلاغ شود، با اینكه همكارانمان در وزارت راه، مسكن و شهرسازی هم حتما گرفتاری هایی دارند و با این قیمت ارز، حتما قیمت تمام شده ی آن ها هم افزایش پیدا كرده است، وگرنه آن ها هم علاقه مند نیستند كه این افزایش نرخ اتفاق بیفتد. باید حواسمان به مبحث صنعت حمل و نقل هوایی و گردشگری باشد. با اینكه معتقدیم كه صنعت هواپیمایی به وجود مسافر زنده است، پس اگر قیمت ها منجر به كاهش سفر شود حتما به گردشگری و صنعت هواپیمایی لطمه می زند. اگر مسافر نباشد پروازها خالی شده و از رونق می افتد. من درخواستم را به رییس جمهور داده ام، امیدوارم تصمیمی گرفته شود كه منافع مردم و مسافران در آن دیده شود و به صنعت حمل و نقل هوایی هم آسیبی وارد نشود.
حالا بیشتر از دو هفته از دستور رییس جمهور كه البته رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبرش را اعلام كرد، گذشته است و بررسی قیمت ها بخصوص در مسیرهای پرسفر نشان داده است نرخ ها تا قبل از عید غدیر (هشتم شهریورماه) طبق آنچه آژانس های مسافرتی گزارش داده اند؛ نزدیك به ۱۰ درصد كاهش داشت اما تعطیلاتِ نیمه بلندِ همان عید، دوباره نرخ ها را به حالت قبل بازگرداند كه افزایش آن ها پابرجا مانده است. علاوه بر این سقفی كه با توافق شركت های هواپیمایی برای قیمت ها تعیین شده بود در بیشتر مسیرها رعایت نمی گردد و براحتی می توان در برنامه پروازی روزانه یك مسیر، چندین پرواز عادی و اكونومی با نرخی بیشتر از آنچه توافق و مصوب شده پیدا كرد.
محمد محب خدایی ـ معاون گردشگری ـ درباره نتیجه دستور رییس جمهور برای كنترل قیمت های سفرهای هوایی كه مبتنی بر مطالبات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده است ـ به ایسنا اظهار داشت: پیگیریم تا وزارت صنعت كه مسؤول توزیع و تنظیم بازار است و این دستور به آن ابلاغ گردیده، جلسه ای با بخش های مرتبط برگزار كند.
هرچند كه معاون گردشگری اعتقاد دارد حركت اول بعد از صدور دستور رییس جمهور انجام شده كه آن تعیین سقفی برای قیمت های شركت های هواپیمایی و گامی رو به جلو بوده است.
وی در توجیه مثبت دانستن حركت سازمان هواپیمایی برای تعیین سقف قیمت های پروازها، اظهار داشت: با این كار قدرت چانه زنی بالا می رود چون كه قبلا اگر به شركت های هواپیمایی اعتراضی می شد توجیه می آوردند كه نرخ ها آزادسازی شده، درحالی كه نرخ های آن ها رها بود، نه آزاد، اما حالا می توان روی آنچه مصوب كرده اند چانه زنی كرد.
خدایی سپس اظهار داشت: ما همچنان پیگیریم تا دستور رییس جمهور به نتیجه برسد و قانونی شكل گیرد كه شركت های هواپیمایی تابع آن شوند.1397/06/18
14:49:38
5.0 / 5
4600
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است