ابلاغ قانون منع به كارگیری بازنشستگان

آخر داستان آقازاده ها در دستگاه های دولتی

آخر داستان آقازاده ها در دستگاه های دولتی كار و درآمد: یك كارشناس اقتصادی ابراز امیدواری كرد، با اجرای كامل اصلاح قانون منع به كارگیری بازنشستگان، داستان به كارگیری آقازاده ها و ژن های خوب در دستگاه های دولتی به آخر برسد و كارها به جوانان متخصص و كارآمد سپرده گردد.حمید نجف در گفت وگو با ایسنا، درباره ابلاغ قانون اصلاح ممنوعیت بكارگیری بازنشستگان ابراز عقیده كرد و اظهار داشت: اصلاح قانون بیشتر در مورد افراد بازنشسته ای صدق می كند كه در دستگاه ها و سازمان های دولتی یا شبه دولتی مشغول به كار شده اند.

وی اضافه كرد: با عنایت به آنكه در قانون بحث بكارگیری بازنشستگان در شركت های دولتی، سازمان ها و نهادهای وابسته به دولت تصریح شده است، قوای قضاییه، مجریه و مجلس باید دست به دست هم بدهند و سیستم های نظارتی وارد عمل شوند تا قانون به نحو شایسته و با جدیت به اجرا درآید.

این كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه نباید به قوانینی كه تصویب می نماییم آنقدر ماده و تبصره اضافه نماییم كه خاصیت خویش را از دست بدهد، اضافه كرد: اگر می خواهیم قانون به صورت كامل اجرا شود، نباید امكان دور زدن آن را به افرادی كه بازنشست شده و مجدد در یك دستگاه دولتی یا شبه دولتی مشغول به كار شده اند، فراهم نماییم.

به اعتقاد وی كركره حیاط خلوت ها در ادارات و سازمان های دولتی باید كشیده شود و افراد هنگام بازنشستگی از نظر درآمدی آنقدر تامین باشند كه دیگر به سراغ شغل های دوم و سوم نروند.

این كارشناس اقتصادی، درعین حال افرادی كه از دستگاه ها و وزارتخانه های دولتی بازنشسته شده ولی مجدد در بخش های خصوصی مشغول بكار شدند را مشمول این قانون ندانست و اظهار داشت: امكان دارد فردی در آموزش و پرورش كار كند و پس از بازنشستگی در یك مدرسه غیرانتفاعی یا آموزشگاه خصوصی جذب كار شود. این فرد مشمول قانون منع بكارگیری بازنشستگان نمی گردد چون نهاد و بنگاهی كه در آن مشغول كار شده دولتی نیست و عموما بدون بیمه با حقوق اندك جذب می شوند.

به گفته نجف، بكارگیری بازنشستگان در خیلی از وزارتخانه ها شایع است و افراد پس از بازنشستگی در سمت های مشاور یا مدیركل برای معاونت ها یا صندوق های بیمه به خدمت گرفته شده اند در حالیكه باید جای خویش را به افراد جوان و تازه نفس بدهند.

وی خاطرنشان كرد: با ابلاغ این قانون نباید چنین افرادی از مجموعه های دولتی به سمت شركت ها و سازمان های خصولتی و شبه دولتی مهاجرت كنند. اگر افرادی لایق و توانمند باشند در بخش های خصوصی برایشان كار است و باید از آویزان شدن دولت دست بردارند.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، رییس مجلس شورای اسلامی طی روزهای گذشته در نامه ای به رییس جمهوری، اصلاح قانون ممنوعیت به كارگیری بازنشستگان را برای اجرا ابلاغ نمود. در تبصره یك این قانون، به كارگیری بازنشستگان، در سمت های مذكور در بندهای (الف)، (ب) و (ج) ماده (۷۱) قانون مدیریت خدمات كشوری مصوب ۱۳۸۶/۷/۸ مجاز است. همینطور به كارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده معظم كل قوا مجاز است. جانبازان بالای 50 درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی هستند. به فاصله چندی رییس جمهوری هم قانون استفساریه تبصره (۱) ماده واحده قانون ممنوعیت بكارگیری بازنشستگان را برای اجرا به سازمان اداری و استخدامی كشور ابلاغ نمود. به باعث استفساریه مذكور، بازنشستگانی كه به واسطه انتصاب یا انتخاب در یكی از سمت های مذكور در ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات كشوری و همطرازان آن ها به كارگیری می شوند، از شمول ممنوعیت این قانون مستثنی هستند و هر سمتی در زمان بازنشستگی یا پیش از آن داشتند ملاك نیست.
1397/06/27
14:46:21
5.0 / 5
4940
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است