كار و تعاون در هفته ای كه گذشت...

مهلت دو ماهه به بازنشستگان برای تحویل پست دولتی

مهلت دو ماهه به بازنشستگان برای تحویل پست دولتی كار و درآمد: اصلاح و ابلاغ قانون منع به كارگیری بازنشستگان در دستگاه های دولتی، درخواست از سازمان برنامه و بودجه برای اختصاص باقیمانده منابع طرح اشتغال روستایی و امضای تفاهم نامه افزایش اشتغال نیروهای انسانی تحصیلكرده از مهم ترین عناوین خبرهای این هفته حوزه اشتغال و تعاون بود.به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، مهم ترین رویداد این هفته امضای دو تفاهم نامه با مبحث «ایجاد فرصت های شغلی جدید در سال ۱۳۹۷» و «برنامه افزایش اشتغال نیروی انسانی تحصیلكرده و متخصص» میان سازمان برنامه و بودجه، وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی ـ فناوری ریاست جمهوری بود.

این تفاهم نامه ها با هدف افزایش مهارت و اشتغال پذیری جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی و تسهیل در جذب و به كارگیری جوانان در بنگاه های اقتصادی به امضا رسید و به باعث آن یك میلیارد دلار برای حفظ اشتغال موجود و واحدهای تولیدی اختصاص یافت.

در مراسم امضای این تفاهم نامه همینطور مقرر شد تا ۳۹۸ هزار فرصت شغلی با استفاده از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت كار نهایی و تولید شود.

انوشیروان محسنی بندپی ـ سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در این مراسم با اشاره به اینكه سالانه در كشور ۵۰۰ هزار فارغ التحصیل دانشگاهی وارد بازار كار می شوند، تثبیت اشتغال موجود، رفع مشكل بنگاههای اقتصادی و تولید اشتغال جدید را همچون برنامه های وزارت كار برشمرد.

وی با اشاره به اینكه از پاییز ۹۳ تا زمستان ۹۶ سه میلیون نفر به جمعیت فعال كشور افزوده شده است، اضافه كرد: در این مدت حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار فرصت شغلی بوجود آمده و زمینه اشتغال برای ۷۰ درصد جمعیت فعال كشور فراهم گشته است.

اما عنوان دیگری كه این هفته در صدر اخبار قرار گرفت، قانون منع بكارگیری بازنشستگان بود.نمایندگان مجلس شورای اسلامی این هفته قانون ممنوعیت به كارگیری بازنشستگان را اصلاح و محدودیت های جدیدی را در این قانون اعمال كردند.

مهلت دو ماهه به بازنشستگان شاغل برای ترك پست دولتی!

به باعث این قانون كه تا دوماه آینده اجرایی می شود، تمام بازنشستگان از سازمانها باید بروند؛ مگر آنهایی كه مستثنی شده اند. آنهایی كه می مانند هم شرایط خاصی برای حقوق و مزایا، ساعت كاری و پست خود دارند.آنطور كه رییس سازمان بازرسی كل كشور گفته دستگاه های مشمول مكلفند ظرف مدت ۶۰ روز از تاریخ ابلاغ این قانون، افراد مشمول را از خدمت منتزع و با آنان تسویه حساب كنند.افراد مشمول این قانون هم باید در مهلت قانونی مقرر، سمت و پست خویش را ترك كنند.

البته رییس سازمان امور اداری و استخدامی كشور اعلام نموده كه با اصلاح این قانون، محدودیت به كارگیری بازنشستگان بیشتر شده است.

به گفته جمشید انصاری، صرفنظر از برداشت ها و تفسیرهای مطرح شده این اصلاحیه در به كارگیری بازنشستگان بیشتر اعمال محدودیت می كند و تغییری در دستگاه های اجرایی كه تابحال مشمول قانون بوده اند تولید نشده است.

بر اساس این اصلاحیه كه از جانب رییس مجلس شورای اسلامی برای اجرا به دستگاهها و سازمانها ابلاغ گردیده به كارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده معظم كل قوا مجاز است. جانبازان بالای ۵۰ درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی هستند.

مكاتبه برای پرداخت ۵۰ درصد دوم منابع اشتغال روستایی از دیگر خبرهای این هفته بود.

سید حمید كلانتری ـ معاون وزیر تعاون دلیل مكاتبه با سازمان برنامه و بودجه را عدم ایجاد وقفه بین طرح های اشتغال عنوان كرده و گفته است: اگر وقفه تولید شود، در آن صورت شكل گرفتن مجدد تیم های كه فعال شده اند با مشكل مواجه شده و طرح لطمه می خورد.

به گفته وی، استان هایی كه در بحث تسهیلات روستایی ضعیف عمل كنند، سهمشان به استان های قوی تر منتقل می گردد.

كلانتری اضافه كرد: هم اكنون بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان طرح تعاونی در بانك ها در دست بررسی می باشد و چنانچه بانك ها تصویب كنند، سهم تعاونی ها بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان خواهد شد.
1397/06/31
13:47:22
5.0 / 5
4700
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است