ماجرای نامه نمایندگان كارگری چه بود؟

ماجرای نامه نمایندگان كارگری چه بود؟ كار و درآمد: اعلام بیكارترین گروه رشته های تحصیلی، نحوه پرداخت وام ۵ میلیون تومانی به بازنشستگان، مكاتبه نمایندگان كارگران با سرپرست وزارت كار برای تشكیل جلسه شورای عالی كار و پرداخت۸۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی به تعاونی های فرش، اهم اخبار این هفته حوزه كار و تعاون را به خود اختصاص داد.به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، درخواست نمایندگان كارگران برای تشكیل فوری جلسه شورای عالی كار و نامه ای كه در این باره به سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی عرضه كردند، مهمترین رویدادی بود كه این هفته در صدر اخبار قرار گرفت.

در نامه نمایندگان كارگری به انوشیروان محسنی بندپی ـ سرپرست وزارت كار، با اشاره به فشار مضاعف بر خانوارهای كارگری و كاهش قدرت خرید كارگران به علت شرایط اقتصادی پیش آمده، بر لزوم تشكیل نشست فوق العاده شورای عالی كار تاكید گردیده است.

این درخواست به علت به نتیجه نرسیدن پیگیری ها برای تشكیل جلسه بازبینی دستمزد شورای عالی كار مطرح شده و از سرپرست وزارت كار بعنوان رییس شورای عالی كار خواسته شده تا وفق ماده ۱۶۷ قانون كار عمل كند.

بر اساس ماده ۱۶۸ قانون كار، شورای عالی كار هر ماه دست كم یك بار تشكیل جلسه می دهد و در صورت لزوم، جلسات فوق العاده به دعوت رئیس و یا تقاضای سه نفر از اعضای شورا قابل تشكیل است.

این هفته مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت كار در گزارشی اعلام نمود كه نرخ بیكاری در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال قبل ۰.۶ درصد كاهش یافته و در میان گروه های عمده رشته تحصیلی، بیش ترین نرخ بیكاری مربوط به گروه "حفاظت محـیط زیسـت" با ۳۷.۵ درصد، علوم حیاتی و زیستی با ۲۸.۴ درصد، معماری و ساختمان سازی با ۲۶.۲ درصد و علوم طبیعی و فیزیكی با ۲۵.۷ درصد است. گروه بهداشت هم با ۸.۷ درصد كمترین نرخ بیكاری را دارد.

این گزارش می افزاید: از حدود ۱۲.۵ میلیون نفر جمعیت فـارغ التحصـیل یـا در حـال تحصـیل دوره هـای عـالی حدود ۷.۱ میلیون نفر فعال اقتصادی و ۵.۴ میلیون نفر غیرفعال اقتصادی هستند.

پرداخت نقدی سبد غذایی خبر دیگری بود كه از جانب سرپرست وزارت كار اعلام گردید.

انوشیروان محسنی بندپی، از پرداخت نقدی سبد غذایی مددجویان كمیته امداد و سازمان بهزیستی اطلاع داد و با اشاره به شارژ كارت یارانه آن ها برای دریافت سبد كالا اظهار داشت: توزیع سبد كالا از یكشنبه و دوشنبه هفته گذشته هم بین مددجویان بهزیستی و هم كمیته امداد شروع شده و غیر از دو نهاد حمایتی مذكور، این سبد غذایی بین ۳۵۰ هزار مدرسه شبانه روزی هم توزیع شده است.

به گفته وی، مبلغ این سبد غذایی بین ۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و بر مبنای تعداد اعضای خانوار پرداخت شده است. البته سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه هیات دولت هم اعلام نمود كه حداقل بگیران هم مشمول بسته حمایت اجتماعی دولت می شوند.

بندپی با اشاره به اینكه هنوز مشخص نمی باشد این حمایت در شكل كالاكارت باشد یا كوپن، اضافه كرد: استان هایی مثل كرمانشاه، سیستان و بلوچستان و كهگیلویه و بویراحمد استان هایی هستند كه یارانه دستمزد را به آن ها پرداخت می نماییم تا بتوانیم اشتغال را در این استان ها پیگیری نماییم.

مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی به تازگی در گزارشی، به ارزیابی تاثیر و نقش كار در مهاجرت جمعیت شاغل در سال ۱۳۹۶ پرداخته است.

بررسی این مركز نشان داده است كه در سال ۱۳۹۶ بیش ترین علت مهاجرت جمعیت شاغلان، پیروی از خانوار و جست وجوی كار بوده است؛ به نحوی كه پیروی از خانوار با ۴۹.۸ درصد اصلی ترین دلیل مهاجرت به حساب می آید و بعد از آن جست وجوی كار با ۹.۷ درصد و یافتن شغل بهتر با ۷.۵ درصد قرار دارند. البته كمترین علت مهاجرت این قشر هم مربوط به "تحصیل"، "پایان تحصیل" و "انجام خدمت وظیفه" بوده است.

فارغ از علل مهاجرت جمعیت شاغل، مهاجرت جمعیت بیكار كشور در سال قبل هم قابل توجه است؛ به نحوی كه عمده ترین دلیل مهاجرت افراد بیكار مربوط به "پایان خدمت وظیفه"، "پیروی از خانوار" و "جست وجوی كار" است و كمترین علت مهاجرت این قشر مربوط به " انتقال شغلی"، "تحصیل" و "انجام خدمت وظیفه" بوده است.

پرداخت ۸۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی به تعاونی های فرش و صنایع دستی از دیگر خبرهای این هفته بود. مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های فرش دستباف با بیان این خبر اظهار داشت: تعداد محدودی از تعاونی ها وام و تسهیلات اشتغال روستایی را دریافت نمودند و با وجود پرداخت ۸۰ میلیارد تومان تسهیلات، تعاونی ها نتوانستند كاربری لازم را داشته باشند و با سرمایه اندك اشتغال و ارزش افزوده بالا تولید كنند.

به گفته وی اگر تعاونی هایی كه سال قبل در سامانه كارا ثبت نام كرده بودند، زودتر به وام اشتغال می رسیدند، امروز تولید و ارزش افزوده آن ها سه برابر شده بود.

جزییات پرداخت وام ۵ میلیون تومانی به بازنشستگان

مدیرعامل صندوق بازنشستگی كشوری در هفته ای كه گذشت اعلام نمود كه با «اتمام مهلت ثبت نام اینترنتی» تسهیلات وام ضروری ۵ میلیون تومانی صندوق بازنشستگی كشوری، ۲۳۴ هزار و ۶۸۹ نفر از بازنشستگان و موظفین صندوق بازنشستگی كشوری، درخواست خویش را در این سامانه اینترنتی ثبت كردند.

آنطور كه تقی زاده گفته مهلت یك ماهه «ثبت نام اینترنتی وام ضروری بازنشستگان و موظفین در سال ۹۷» روز شنبه ۳۱ شهریور ۹۷ به آخر رسیده و با عنایت به قولی كه برای پرداخت وام در مهرماه داده شده، مقرر است با همكاری بانك صادرات، آغاز پرداخت وام طی مراسمی همزمان با همایش گرامی داشت هفته دفاع مقدس صورت گیرد و نتایج نوبت بندی دریافت وام ۵ میلیون تومانی برای بازنشستگان متقاضی كه درخواست آن ها در سامانه اینترنتی ثبت شده بر روی سایت صندوق قرار گیرد.

وی تصریح كرد: امسال با همكاری بانك صادرات ایران ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای عرضه تسهیلات قرض الحسنه وام ضروری تخصیص یافته است و این وام به مبلغ ۵ میلیون تومان با كارمزد ۴ درصد است كه برای ۴۰۰ هزار نفر در نظر گرفته شده بود و با عنایت به ثبت حدود ۲۴۳ هزار نفر از بازنشستگان در كل كشور، این تسهیلات به همه درخواست های ثبت شده تعلق خواهد گرفت.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی كشور اظهار داشت كه تلاش می گردد تا ۱۰ روز آینده پرداخت وام به ۳۰ هزار نفر اول صورت گیرد.
1397/07/05
21:17:53
5.0 / 5
4727
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است