گزارش كار و درآمد به نقل از مهر؛

وضعیت ماندگاری نیروی كار در شغل اصلی، مدت اشتغال۶۹درصد كمتراز۱۵سال

وضعیت ماندگاری نیروی كار در شغل اصلی، مدت اشتغال۶۹درصد كمتراز۱۵سال كار و درآمد: نیروی كار كشور از نظر طول مدت اشتغال بسیار جوان بوده و بیش از ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از نیروی كار كشور معادل ۶۹.۲ درصد، طول مدت اشتغال شان كمتر از ۱۵ سال است.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، یافته های مركز آمار ایران از بررسی وضعیت نیروی كار از نظر مدت اشتغال نشان می دهد، در سال ۹۶ از مجموع ۲۳ میلیون و ۴۰۰ هزار شاغل كشور، طول مدت اشتغال در شغل اصلی برای بالغ بر ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از شاغلان كشور كه ۵۴.۲ درصد جمعیت شاغل كشور را شامل می شد، كمتر از ۱۰ سال بود.
همچنین طول مدت اشتغال در شغل اصلی برای حدود ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از شاغلان كشور (۲۴.۹ درصد) بین ۱۰ تا ۲۰ سال، طول مدت اشتغال برای سه میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت شاغل كشور (۱۳.۲درصد) بین ۲۰ تا ۳۰ سال و طول مدت اشتغال برای یك میلیون و ۸۰۰ هزار نفر (۷.۷ درصد) بیش از ۳۰ سال بوده است.
نتایج این مطالعه آماری نشان می دهد، نیروی كار كشور از نظر طول مدت اشتغال بسیار جوان بوده و بیش از ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از نیروی كار كشور معادل ۶۹.۲ درصد، طول مدت اشتغال شان كمتر از ۱۵ سال است.
بر این اساس میانگین طول مدت اشتغال در كشور حدود ۱۲.۱ سال برآورد می گردد كه این شاخص برای زنان حدود ۱۰ سال و ۸ ماه و برای مردان هم ۱۲ سال و چهار ماه است.
علاوه بر این، میانگین طول مدت اشتغال در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ حدود یك ماه كاهش یافته است كه این كاهش برای مردان هم یك ماه اما برای زنان ۲ ماه بوده است.
بررسی ها نشان داده است كه در سال قبل به صورت مطلق حدود ۷۹۱ هزار نفر به تعداد شاغلان كشور نسبت به سال ۹۵ افزوده شده است كه از این تعداد حدود ۴۰ درصد مربوط به زنان است.
بنابراین می توان گفت یكی از علل افزایش بیشتر میانگین طول مدت اشتغال در شغل اصلی در زنان نسبت به مردان، رشد بیش از ۸ درصدی تعداد شاغلان زن در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ باشد.

میانگین طول مدت اشتغال در بخش كشاورزی ۱۸ سال
آخرین بررسی های میدانی در كشور در سال ۹۶ نشان داده است كه از ۲۳ میلیون ۴۰۰ هزار نفر شاغل در كشور، حدود ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در بخش كشاورزی، ۷.۵ میلیون نفر در بخش صنعت، ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در بخش خدمات و بیش از ۵ هزار نفر در فعالیت های نامشخص مشغول به فعالیت می باشند.
از حدود ۴.۱ میلیون نفر شاغل در بخش كشاورزی، طول مدت اشتغال در شغل اصلی برای تعداد بالغ بر ۱.۵ میلیون نفر (۳۷ درصد) كمتر از ۱۰ سال، حدود ۹۳۱ هزار نفر (۲۲.۷درصد) بین ۱۰ تا ۲۰ سال، حدود ۶۸۸ هزار نفر (۱۶.۷ درصد) بین ۲۰ تا ۳۰ سال و حدود ۹۷۰ هزار نفر (۲۳.۶ درصد) بیش از ۳۰ سال است.
بنابراین بیشترین و كمترین سهم مدت اشتغال این بخش در شغل اصلی، به ترتیب با ۳۷ درصد مربوط به دهه اول اشغال و با ۱۶.۷ درصد مربوطه به دهه سوم اشتغال است. همینطور بررسی ساختار طول مدت اشتغال مشاهده می گردد كه نیروی كار كشور از نظر طول مدت اشتغال در بخش كشاورزی، با حدود ۲ میلیون نفر (۴۹.۹ درصد) طول مدت اشتغال شان كمتر از ۱۵ سال و میانگین طول مدت اشتغال در این بخش حدود ۱۸.۴ سال برآورد می گردد.
طول مدت اشتغال۵۶ درصد شاغلان بخش صنعت كمتر از ۱۰ سال
از حدود ۷.۵ میلیون نفر شاغل در بخش صنعت، طول مدت اشتغال در شغل اصلی برای تعداد بالغ بر ۴.۲ میلیون نفر (۵۵.۸ درصد) كمتر از ۱۰ سال، حدود ۲ میلیون نفر (۲۶.۷ درصد) بین ۱۰ تا ۲۰ سال، حدود ۸۸۶ هزار نفر (۱۱.۸ درصد) بین ۲۰ تا ۳۰ سال و حدود ۴۲۹ هزار نفر (۵.۷ درصد) بیش از ۳۰ سال می باشد.
بررسی ساختار طول مدت اشتغال مشاهده می گردد كه نیروی كشور از نظر طول مدت اشتغال در بخش صنعت هم بسیار جوان بوده به طوریكه بیش از ۵.۴ میلیون نفر معادل ۷۱.۹ درصد طول مدت اشتغال شان كمتر از ۱۵ سال است.
مدت اشتغال ۷۴ درصد شاغلان بخش خدمات كمتر از ۱۵ سال
در بخش خدمات هم از حدود ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر شاغل، طول مدت اشتغال در شغل اصلی برای تعداد بالغ بر ۷ میلیون نفر معادل ۵۹.۱ درصد كمتر از ۱۰ سال، حدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر (۲۴.۵ درصد) بین ۱۰ تا ۲۰ سال، حدود ۱.۵ ملیون نفر (۱۲.۹ درصد) بین ۲۰ تا ۳۰ و حدود ۴۱۰ هزار نفر (۳.۵ درصد) بیش از ۳۰ سال می باشد.
بر این اساس نیروی كار كشور از نظر طول مدت اشتغال در بخش خدمات هم بسیار جوان بوده و بیش از ۸.۷ میلیون نفر معادل ۷۴.۲ درصد طول مدت اشتغال شان كمتر از ۱۵ سال بوده است.

1397/07/15
23:25:37
5.0 / 5
5049
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است