از سوی یك كارشناس حوزه كار مطرح شد

صندوق های بازنشستگی تجمیع می گردند

صندوق های بازنشستگی تجمیع می گردند كار و درآمد: یك كارشناس حوزه كار پیشنهاد تجمیع صندوق های بازنشستگی را مطرح كرد و اظهار داشت: برای جلوگیری از هرگونه فساد و زیان در چنین مجموعه هایی باید مدیریت آن به دست افراد كاردان و متخصص سپرده گردد و ساختار مالی و اداری آن پیشرفته و غیرقابل دسترس باشد.حمید نجف در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تایید قانون بازنشستگی پیش از موعد در شورای نگهبان اظهار نمود: اگر شرایط موجود و نقدینگی دولت را در نظر بگیریم اجرای چنین مصوبه ای بار مالی برای دولت به دنبال خواهد داشت. هم اكنون صندوق ها ورشكسته هستند و بیشتر نقدینگی خویش را از دولت می گیرند تا بتوانند دستمزدها را بپردازند، بنابراین چنین مصوبه ای بار اضافه ای به دولت تحمیل می كند.

وی ادامه داد: در سوئد خانم خانه داری كه بچه دار می گردد دولت برایش حقوق در نظر می گیرد، ولی ما برای گرفتن همان حقوقی كه فرد ۲۰ سال كار كرده دچار مشكل و سختی می شویم.

كارشناس حوزه كار با اشاره به اینكه هم اكنون مدیریت صندوق ها حرف و حدیث دارد، اضافه كرد: تمام قوانینی مثل اینكه زنان بتوانند با ۲۰ سال سابقه خویش را بازنشسته كنند یا افزایش سنوات ارفاقی، قوانین رفاهی است كه برای تامین رفاه و آسایش نیروی كار پیش بینی می شود، ولی متاسفانه عده ای از ورشكستگی صندوق ها دم می زنند تا افراد نتوانند از مزایای بازنشستگی استفاده كنند ولی از آن طرف فساد شركتهای تابعه و اقماری زیرمجموعه صندوق ها لاپوشانی می گردد و در نهایت زورشان به بازنشستگی خانم ها می رسد.

نجف خاطرنشان كرد: عده ای هم در این بین طرفداری كرده و می گویند صندوق ها پول ندارند، ولی اگر واقعا نگران بدهی صندوق ها هستند چرا به دنبال اصلاح ساختار مالی و بهداشت مالی صندوق نمی روند؟

او با اشاره به اینكه مدیریت صندوق های بازنشستگی باید به افراد كاردان، متخصص و مدیر سپرده گردد، اظهار داشت: بخش اعظمی از شركتهای زیرمجموعه صندوق ها درآمدشان متعلق به خودشان است یعنی اگر سودی ببرند این سود متعلق به خودشان است، ولی اگر ضرر كرده باشند متعلق به دولت است.

نجف با طرح این پیشنهاد كه صندوق ها باید تجمیع شوند، اظهار نمود: از نظر ساختار اداری و مالی و مدیریتی، ساختار مالی صندوق ها باید پیشرفته و غیر قابل دسترس باشد و سیستم های نظارتی قوی بر آن نظارت كنند. مدیریت صندوق هم مهم است و باید مثل شورای شهر باشد یعنی تحت یك هیات مدیره مقتدر و بر مبنای انتخابات شكل گیرد و حالت انتصابی نداشته باشد.

این كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه صندوق های بازنشستگی خصوصی، ولی مدیریتشان دولتی است، اظهار نمود: با وجود آنكه پول افراد كارمند و كارگر در صندوق ها قرار دارد ولی می بینیم كه در آنها هزار و یك اتفاق تلخ می افتد و بیشتر آن هم از سوء مدیریت صندوق ها ناشی می گردد.

وی افزود: متاسفانه در اجرای صحیح اصل ۴۴ و خصوصی سازی ناموفق بودیم و گاها مدیران شركت هایی كه سبب زیان شركت های دولتی شده بودند خود خریدار این شركتها شدند و آنها را به سمت سهامی عام و خاص بردند.

نجف با اشاره به اینكه بعضی صندوق ها حالت حیات خلوت را پیدا كرده اند تا با پول بازنشسته ها شركتهای مختلف راه اندازی شود، اضافه كرد: متاسفانه بیشتر صندوق ها درآمدی ندارند و از ساختار اصولی و منطقی و حساب شده ای تبعیت نمی كنند بنابراین باید ناكارآمدی صندوق های بازنشستگی بررسی شود و اگر اختلاس یا سوء مدیریتی در صندوق ها در حال وقوع است بلافاصله شناسایی و با اصلاح ساختار با آن مقابله شود. 

1396/08/24
21:44:02
5.0 / 5
4585
تگهای خبر: حقوق , درآمد
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است