خانه به متری ۱۰ میلیون نزدیك شد، ضعف مشهود برنامه

خانه به متری ۱۰ میلیون نزدیك شد، ضعف مشهود برنامه كار و درآمد: در شرایطی كه طبق آخرین آمار نمایش شده از طرف دفتر اقتصاد مسكن، متوسط قیمت هر متر خانه در شهر تهران در دی ماه به ۹ میلیون و ۷۷۸ هزار تومان رسیده، به نظر می آید خلأ برنامه جامع در بخش مسكن محسوس است.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، آمار نمایش شده توسط دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن، زیرمجموعه معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی كه طبیعتا یكی از مسئولیت های آن كنترل بازار است، از اوضاع نابسامان بازار مسكن حكایت دارد.
طی سال های اخیر غفلت در زمینه هایی همچون اجرای طرح جامع مسكن، حذف سوداگری، وضع مالیات بر خانه های خالی، ساخت و ساز كه منجر به افت بازده سرمایه شد، وضع مالیات و انواع عوارض برای سازندگان، آن هم در شرایطی كه بازار مسكن پنج سال در ركود به سر برده، اوضاع فعلی بازار مسكن را متاثر از نوسانات نرخ ارز، لطمه پذیر كرده است.

هم حالا ۳۱ درصد خانوارهای ایرانی مستاجر هستند و بخش تقاضا به شدت ضعیف شده است. تنها طی پنج سال اخیر تعداد مستاجرها از ۲۶.۶ درصد به ۳۰.۷ درصد افزایش یافته و نقش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن، صرفا به ارائه آمار ماهیانه كاهش پیدا كرده است.

با توجه به پرش قیمت مسكن در یك سال اخیر خیلی از خانواده های متوسط و پایین جامعه، قدرت خرید خودرا از دست داده اند. بیشترین افزایش قیمت البته در نیمه شمالی شهر تهران رخ داده اما طی دو - سه ماه اخیر شاهد سرایت گرانی به مناطق جنوبی بودیم كه خوشبختانه به سبب نبود تقاضای موثر، رشد ماهیانه قیمت كنترل شده و الان در سطح شهر تهران به رشد ۱.۵ درصد رسیده است. نگاهی به مظنه قیمت های فعلی مسكن در كلانشهر تهران بیندازیم.مظنه مسكن شهر تهران برمبنای معاملات بهمن ماه ۱۳۹۷

محله

متراژ

سن بنا

قیمت (تومان)

كارون شمالی

۵۵ متر

۶ سال

۴۰۶ میلیون

گیشا

۷۷متر

۳ سال

یك میلیارد و ۱۸۰ میلیون

تهرانپارس

۷۲ متر

نوساز

۵۰۰ میلیون

وحیدیه

۵۷ متر

۶ سال

۴۴۳ میلیون

كارون

۵۵ متر

۶ سال

۴۰۶ میلیون

بریانك

۶۹ متر

۳ سال

۳۸۷ میلیون

بهداشت

۶۹ متر

۴ سال

۳۹۰ میلیون

ابوذر

۸۶ متر

۷ سال

۳۲۷ میلیون

دولاب

۷۵ متر

نوساز

۴۹۰ میلیون

دروس

۱۱۸ متر

۷ سال

۲ میلیارد و ۱۵۰ میلیون

پارك لاله

۷۴ متر

۴ سال

یك میلیارد و ۱۴۰ میلیون


1397/11/04
13:39:27
5.0 / 5
4679
تگهای خبر: اقتصاد , جامعه , سرمایه , مسكن
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است