در گفتگو با مهر اعلام شد؛

شكاف ۸۷ درصدی دستمزد تا هزینه معیشت جامعه كارگری

شكاف ۸۷ درصدی دستمزد تا هزینه معیشت جامعه كارگری كار و درآمد: رئیس كمیته دستمزد كانون عالی شوراهای اسلامی كار با اشاره شكاف ۸۷ درصدی دستمزد تا معیشت اظهار داشت: جهش هزینه های زندگی در سال ۹۷ قدرت خرید كارگران را از بین برده است.فرامرز توفیقی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینكه از هفته آینده كارگروه مزد شورای عالی كار جهت بررسی حداقل دستمزد سال ۹۸ با حضور نمایندگان كارگاری، كارفرمایی و دولتی تشكیل جلسه می دهد، گفت: این كارگروه به بررسی اثرات افزایش سبد معیشت طی ماه های گذشته و تصمیم سازی برای افزایش دستمزد سال آینده ورود خواهدنمود.
مشاور نمایندگان كارگری در شورای عالی كار افزود: دقیقا تا پیش از سال ۹۲ فاصله حداقل دستمزد كارگران تا هزینه معیشت ۵۷ درصد بود كه طی این سال ها با اقداماتی كه در جهت تقویت دستمزد صورت گرفت، این شكاف حدود ۱۰تا ۱۲ درصد كم شد اما متاسفانه با شرایطی كه در سال ۹۷ پیش آمد، شكاف دستمزد تا سبد معیشت حداقلی، به ۸۷ درصد رسید.
توفیقی با تاكید بر اینكه هم اكنون دستمزد تا معیشت شكاف معناداری دارد و اساسا باید سریعا درباره آن چاره اندیشی شود، اضافه كرد: هزینه حداقلی سبد معیشت هم اكنون ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است كه البته در كارگروه دستمزد، هزینه سبد معیشت به روزرسانی می شود؛ همین طور مولفه های موثر در كاهش قدرت خرید كارگران مورد بررسی قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینكه طبق وعده وزیر كار شكاف دستمزد تا معیشت باید با سیاستگذاری طی چند سال، كم شود، افزود: آقای شریعتمداری بارها اعلام نموده كه در یك فاصله ۵ تا ۷ ساله دستمزد كارگران را به هزینه معیشت می رسانیم.
رئیس كمیته دستمزد كانون عالی شوراهای اسلامی كار گفت: برای كاهش جبران فاصله دستمزد تا معیشت طبیعتا افزایش ۸۷ درصدی دستمزد به یكباره به سبب اثرات نامطلوب آن در اقتصاد به هیچ وجه امكان پذیر نیست بلكه باید با یك سیاستگذاری درست به سمت كاهش این فاصله در یك بازه زمانی حركت نماییم.
وی اشاره كرد: هر چند طی سال های گذشته سعی كردیم با چانه زنی در جلسات دستمزد شورای عالی كار فاصله دستمزد تا معیشت را تا حدی كاهش دهیم اما جهش هزینه های سال ۹۷ كاملا قدرت خرید كارگران را بلعید كه امیدواریم مجدد بتوانیم این قدرت خرید را افزایش دهیم.
توفیقی درباره جزئیات سبد معیشت كارگران باز اظهار داشت: سبد معیشت، مجموعه ای از اقلام خوراكی و غیرخوراكی مورد تایید انستیتو تغذیه و صرفا برای تامین معیشت حداقلی كارگران است به نحوی كه بتوانند فقط مایحتاج ضروری روزانه خودرا تامین كنند.
این فعال كارگری با اشاره به اینكه هزینه سبد معیشت به استناد آمار دولتی محاسبه و استخراج می شود، اظهار داشت: آمار دولتی با آمار واقعی در سطح جامعه تفاوت های معناداری دارد و این تفاوت های معنادار معمولا موجب اعتراضاتی می شود، این اعتراض كاملا درست است اما برمبنای برنامه های پنجم و ششم توسعه، در محاسبه شاخص ها نمی توانیم از مراجع غیررسمی آماری استفاده نمائیم و ناگزیریم از آمار مراكز رسمی استفاده نمائیم و متاسفانه این خلأ وجود دارد.

1397/11/10
00:08:10
5.0 / 5
4729
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است