نایب رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران:

حق مسكن پول اجاره یك اتاق هم نیست

حق مسكن پول اجاره یك اتاق هم نیست به گزارش كار و درآمد یك مقام مسئول كارگری با تاكید بر لزوم ترمیم مزد ۹۸ اظهار داشت: كارگران به علت افزایش شكاف بین حداقل دستمزد و هزینه های زندگی، ۷۰ درصد قدرت خریدشان را از دست داده اند. به اعتقاد وی، تصویب افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسكن كارگران، كفاف اجاره یك اتاق در حاشیه شهر را نمی دهد.ناصر چمنی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: اگر می خواهیم قدرت خرید به كارگران برگردد باید در امتداد ترمیم مزد ۹۸ حركت نماییم چون هم اكنون ۷۰ درصد قدرت خرید كارگران به سبب شرایط اقتصادی، و افزایش شكاف بین حداقل دستمزد و هزینه های زندگی در یكسال گذشته كاهش یافته است و باید دستمزد سال آینده كارگران را با در نظر گرفتن فاصله عمیقی كه بین حداقل مزد سال ۹۷ و سبد معیشت خانوار به وجود آمد، تعیین نماییم.

وی درباره پیشنهاد افزایش حداقل دستمزد كارگران به چهار میلیون تومان و تاكید فراكسیون كارگری در مورد مبنا قرار دادن رقم سبد هزینه معیشت كارگران، اظهار داشت: پیشنهاد و تاكید با راهكار عملیاتی و اجرایی فرق دارد. انتظار ما از فراكسیون كارگری این است كه كمك كنند تا فرایند تعیین دستمزد و ماده ۴۱ قانون كار در مورد مزد كارگران اصلاح گردد.

نایب رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران درباره منطقه ای شدن دستمزد اظهار نمود: در هیچ كجای دنیا مزد بدون مبنا وجود ندارد و همه كشورها حداقل هایی را برای دستمزد در نظر می گیرند و نسبت به شهرهایی كه هزینه زندگی در آنها بیش تر است مبلغی به آن اضافه می كنند.

چمنی اضافه كرد: امروز تمام مناطق و شهرهای مختلف كشور از افزایش هزینه ها تأثیر می پذیرند و تورم را احساس می كنند. تفاوت قیمت كالاها هم در هزینه ایاب و ذهاب است و بنابراین اینكه بگوییم یك جای كشور ارزان و یك جای دیگر گران است، دیگر معنا ندارد.

این مقام مسئول كارگری، اظهار داشت: كمیته دستمزد شورای عالی كار كه رقم سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان را بعنوان هزینه سبد معیشت خانوار كارگری اعلام نموده در واقع میانگین رقم هزینه سبد در كل كشور را در نظر گرفت تا در جریان تعیین دستمزد سال آینده، درصد افزایش مزد به این عدد نزدیك شود.

وی در انتها با اشاره به اینكه حق مسكن كارگران كمكی به كاهش هزینه اجاره بهای مسكن نمی كند، اظهار داشت: كمك هزینه مسكن چند سال ۴۰ هزار تومان بود كه امسال با تصویب شورای عالی كار ۶۰ هزار تومان به آن افزوده شد ولی با عنایت به افزایش هزینه های مسكن و اجاره بها، كمك هزینه ۱۰۰ هزار تومانی مسكن سودی برای كارگران ندارد و امروز حتی كفاف اجاره یك اتاق در حاشیه شهر را نمی دهد. ضمن آنكه این افزایش هنوز در دولت تصویب نشده و معین نمی باشد سال آینده به تصویب می رسد یا نه؟

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، شورای عالی كار در نشست بررسی مبحث كمك هزینه مسكن كارگران، با افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسكن موافقت كردند و آنرا از ۴۰ هزار تومان به ۱۰۰ هزار تومان افزایش دادند.
1397/12/04
14:38:54
5.0 / 5
4756
تگهای خبر: اقتصاد , قانون , كارگر , كالا
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است