گزارش كار و درآمد به نقل از مهر؛

وعده اشتغال ۱میلیونی بدون منابع، یارانه تسهیلات اشتغال پرداخت نشد

وعده اشتغال ۱میلیونی بدون منابع، یارانه تسهیلات اشتغال پرداخت نشد به گزارش كار و درآمد به رغم وعده ایجاد یك میلیون فرصت شغلی برای سال جاری، اشتغال زایی امسال با محدودیت در تخصیص منابع مواجه بود.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، برنامه های اشتغال زایی دولت برای سال ۹۷ در چارچوب دو برنامه كلان «اشتغال فراگیر»، «اشتغال روستایی و عشایری» هدف گذاری شد تا سالانه به یك میلیون شغل مورد نیاز در كشور پاسخ داده شود.
دولت برای پاسخ به نیاز متقاضیان بازار كار شامل نیروی كار جدید و نیروی بیكار انباشت از سال های گذشته باید سالانه یك میلیون و ۳۳ هزار شغل ایجاد كند اما بر مبنای آمار انتشار یافته از مركز آمار ایران، در یك ساله منتهی به پاییز امسال ۶۰۹ هزار شغل در كشور بوجود آمده است.
این در حالی است كه بر مبنای وعده های نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه برای سال جاری یك میلیون و ۳۳ هزار شغل هدف گذاری شده بود. هر چند آمار یك ساله منتهی به اسفند مبنای اشتغال زایی سال ۹۸ است اما بعید به نظر می آید در سه ماهه پایانی سال آمار اشتغال تغییر چندانی داشته باشد.
اشتغال زایی كه بعنوان یكی از اولویت های مهم دولت برای امسال مطرح بود، در سالی كه گذشت با محدودیت در تخصیص منابع مواجه بود. بر مبنای آنچه كه در برنامه اشتغال فراگیر تكلیف شده بود، ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای «طرح های كاج و رسته های منتخب» و ۵۰۰ میلیارد تومان برای «یارانه سود تسهیلات» اختصاص یافت.
برنامه اشتغال فراگیر كه یك سال و نیم پیش و در شهریور ماه سال ۹۶ رونمایی گردید، تقریباً با عدم تخصیص منابع مواجه بوده است به صورتی كه یارانه در این مدت فقط ۱۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح كارورزی ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی از طرح های ذیل «طرح كاج» پرداخت شده و ۴۰۰ میلیارد باقی مانده تخصیص نیافته است.
همچنین یارانه سود تسهیلات اشتغال كه از جانب دولت باید به نظام بانكی برای كاهش ۲ واحد درصدی تسهیلات اشتغال پرداخت می شد هم در سال های ۹۶ و ۹۷ پرداخت نشده است.
بر اساس گزارش دیوان محاسبات از تفریغ بودجه سال ۹۶ هم كه اخیرا انتشار یافته است، هیچ گونه وجهی بابت تأمین یارانه سود تسهیلات سرمایه گذاری و اشتغال اختصاص نیافته است.
انتقاد وزیر از عملكرد صفر بودجه اشتغال!
اما عدم تخصیص منابع صدای مسئولان وزارت كار را هم درآورد. اخیراً وزیر كار در جشنواره تعالی مدیریت تعاونی، با انتقاد از عدم تخصیص منابع اشتغال فراگیر، اظهار داشت: وقتی در جدول اعتبارات نگاه می نماییم، ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان ردیف بودجه به اشتغال فراگیر اختصاص یافته اما در مقابل عملكرد دولت در این زمینه صفر است؛ حاصلش این است كه اشتغال فراگیر به یك مطالبه عمومی تبدیل می شود؛ اگر منابع وجود دارد، چرا تخصیص پیدا نمی كند؟ چرا با ایجاد این انتظارات و در مقابل عدم تخصیص منابع، مردم را ضد خود می كنیم؟
همچنین هفته گذشته هم معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار هم در دفاع از اجرای برنامه های اشتغال در مقابل محدودیت منابع اظهار داشت: «امر اشتغال امسال كاملاً متأثر از اقتصاد كلان بوده و با عنایت به كاهش رشد اقتصادی انتظار داشتیم كه اشتغال هم ریزش داشته باشد و پیش بینی ما شرایط بدتری را هم نشان می داد اما به علت مدیریت خوب، سال ۹۷ در این حوزه مدیریت شد.»
به گفته منصوری، در همین دوره تمركز اشتغال را به سمت خدمات و صنایع خرد و كوچك بردیم و نتیجه خوبی هم گرفته ایم و بخش عمده ای از اشتغال ۶۰۹ هزار نفری كه در یك ساله منتهی به پاییز بوجود آمده مربوط به بخش خرد، كوچك، غیر رسمی، خانگی و حمایتی بوده است.
معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار با اشاره به پیشگیری از ریزش ۳۲۰ هزار شغل با اجرای برنامه تثبیت اشتغال، تصریح كرد: «چهار برنامه اشتغال فراگیر و روستایی، اشتغال حمایتی و تثبیت اشتغال را داریم و همه این چهار برنامه هم اكنون اجرا می شوند و یك ریال پول هم نگرفته ایم. اینكه بدون پول این همه اقدام شده قابل دفاع است.»

1397/12/25
12:15:36
5.0 / 5
4646
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است